Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου συντελεστές


Recommended Posts

@ astaroth,

μιας που είσαι και φοιτητής θα πρέπει να μάθεις ΣΩΣΤΑ τη διαδικασία από την αρχή.

1) λοιπόν αποτύπωση.να σου φάει 2 ώρες δουλειά σα νέος και φτιάχνοντας και το φραπεδάκι σου?χαλαρά...

εκεί θα αντιληφθείς και τις διαστάσεις έχοντας και συντεταγμένες εγσα (έστω και προσεγγιστικές) από εκεί ξεκινάς. όλα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να κάνουμε.

2) με ένα πρόχειρο σχέδιο και ένα σκαρίφημα/οδοιπορικό ανά χείρας (δε σου λέω για 5 άρι ΓΥΣ αλλά κανονικά βοηθάει πολύ ) πάς στην πολεοδομία. έλα λίγο και στη θέση του υπαλλήλου..μάγος είναι? τί θα του λές? κάπου εκεί κάπου εδώ κάτσε να το βρούμε στο google??

3) θα μου πείς δεν πρέπει να πάρω πρώτα εντολή από τον πελάτη? πώς θα πληρωθώ? συμφωνώ...αλλά φοβάμαι ότι πάς να δώσεις πληροφορίες στον πελάτη ΧΩΡΙΣ καν να πληρωθείς ούτε το τηλ στην πολεοδομία..άσε που πρέπει να ξέρεις τη διαδικασία ΣΩΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά όταν έλεγα να βάλεις φάκελλο εννοούσα να συνεργαστεις με ένα συνάδελφο ο οποίος ΞΕΡΕΙ και να ΤΡΕΞΕΙΣ!!

Link to comment
Share on other sites

@ astaroth,

μιας που είσαι και φοιτητής θα πρέπει να μάθεις ΣΩΣΤΑ τη διαδικασία από την αρχή.

1) λοιπόν αποτύπωση.να σου φάει 2 ώρες δουλειά σα νέος και φτιάχνοντας και το φραπεδάκι σου?χαλαρά...

εκεί θα αντιληφθείς και τις διαστάσεις έχοντας και συντεταγμένες εγσα (έστω και προσεγγιστικές) από εκεί ξεκινάς. όλα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να κάνουμε.

2) με ένα πρόχειρο σχέδιο και ένα σκαρίφημα/οδοιπορικό ανά χείρας (δε σου λέω για 5 άρι ΓΥΣ αλλά κανονικά βοηθάει πολύ ) πάς στην πολεοδομία. έλα λίγο και στη θέση του υπαλλήλου..μάγος είναι? τί θα του λές? κάπου εκεί κάπου εδώ κάτσε να το βρούμε στο google??

3) θα μου πείς δεν πρέπει να πάρω πρώτα εντολή από τον πελάτη? πώς θα πληρωθώ? συμφωνώ...αλλά φοβάμαι ότι πάς να δώσεις πληροφορίες στον πελάτη ΧΩΡΙΣ καν να πληρωθείς ούτε το τηλ στην πολεοδομία..άσε που πρέπει να ξέρεις τη διαδικασία ΣΩΣΤΑ

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς το πνεύμα, ελπίζω να πρόκειται περί ασυμβατότητας του χιούμορ σου με το δικό μου. Δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν η προσωπική μου εμπλοκή στο εν λόγω εγχείρημα, παρά ταύτα αφού προέκυψαν και τέτοιες οικειότητες ας ενημερώσω ότι δεν τίθεται δική μου επαγγελματική συμμετοχή. Έχει να κάνει με ενδεχόμενη αγορά του εν λόγω αγροτεμαχίου με την προοπτική οικοδόμησης και κατοίκησης. Η οποία προφανώς ναυαγεί.

 

Α.Τ. μηχανικός δεν είμαι, άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν φίλε μου και μελλοντικέ συνάδελφε μάθε να ακούς μην επιτίθεσαι.φιλικά πάντα. δεύτερον είσαι σίγουρος ότι είναι "περίπου 800μ2" και δεν είναι "περίπου 740 μ2" ? όπου κάθε κουβέντα είναι εκ των ουκ άνευ? και μάλιστα ότι δεν έχει "ξετεντωθεί" ώστε να καλύπτει παρέκκλιση? και άντε ότι αυτό το δέχεσαι. σκέψου να το καταλάβεις στη διαδιακσία της χάραξης!!

αν συμβάινει αυτό (κάτι το οποίο διαπιστώνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ) το πράγμα δεν είναι για γέλια (μα καθόλου...)

 

και δεν κατάλαβα...μέσω Internet και google earth δίνονται οδηγίες σε πελάτη για "άρτιο και οικοδομήσιμο"?? σου είπα. το πράγμα δε χωρά γελάκια

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν φίλε μου και μελλοντικέ συνάδελφε μάθε να ακούς μην επιτίθεσαι.φιλικά πάντα. δεύτερον είσαι σίγουρος ότι είναι "περίπου 800μ2" και δεν είναι "περίπου 740 μ2" ? όπου κάθε κουβέντα είναι εκ των ουκ άνευ? και μάλιστα ότι δεν έχει "ξετεντωθεί" ώστε να καλύπτει παρέκκλιση? και άντε ότι αυτό το δέχεσαι. σκέψου να το καταλάβεις στη διαδιακσία της χάραξης!!

αν συμβάινει αυτό (κάτι το οποίο διαπιστώνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ) το πράγμα δεν είναι για γέλια (μα καθόλου...)

 

Δεν είμαι σίγουρος για τίποτε αν δεν πιάσω τοπογραφικό στα χέρια μου. Γι'αυτόν τον λόγο βρισκόμαστε στην θεωρία.

 

Πέραν αυτού, εφόσον τα κατά παρέκκλιση γήπεδα περνάνε σε άλλες επιτρεπτές χρήσεις, η συζήτηση αυτή για το αν είναι πάνω ή κάτω από 750 τμ. έχει άλλου είδους ουσία. Λυπάμαι αν η έκπληξή μου έγινε αντιληπτή ως επίθεση, αλλά χάρτες ΖΟΕ στην Αττική έχω βρει και σε CD, χωρίς να χρειαστεί να υποστώ την "σωστή διαδικασία". Εκτός κι αν οι διαδικασίες που ακολουθεί η πολεοδομία μας έχουν περάσει στην συνείδηση του μηχανικού ως "σωστές", το οποίο θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει. Γι'αυτό το απέδωσα στο συγκεκαλυμμένο χιούμορ σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.