Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: ΕΠΕΙΓΟΝ ΓΙΑ 1828/2008


Recommended Posts

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΣΑΙΤ.εχω κανει πραξη παραχωρησης οικοπεδικης λωριδας με ολες τις νομιμες εγκρισεις με ΦΕΚ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΕΤΑΓΡΑΨΕΙ.τον απριλιο του 2010 ο υποθηκοφυλακας αρνηθηκε ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ να μεταγραψει την πραξη.αν παω παλι πριν δημοσιευθει η τροπολογια[οπως οριζει και η ιδια]ποια ειναι η γνωμη σας θα το μεταγραψει αυτη τη φορα;ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Ο υποθηκοφύλακας μπορεί και πάλι να αρνηθεί σήμερα τη μεταγραφή αφού η οδηγία που του έδωσε ο σύλλογός του δεν έχει αλλάξει.

 

Αυτό, όμως, που σε ενδιαφέρει είναι το θέμα της αναγνώρισης, με τη διαδικασία της τροπολογίας, που ψηφίστηκε στην προηγούμενη βδομάδα στο νόμο της Βιοποικιλότητας, του δρόμου που προϋπήρχε (εάν προϋπήρχε, γιατί δεν το διευκρινίζεις) και αυξήθηκε το πλάτος του με την παραχώρηση που έκανες. Η αναγνώριση του δρόμου θα γίνει με τη διαδικασία της επικύρωσης του λειτουργικού δικτύου κοινόχρηστων χώρων του οικισμού, όπως προβλέπεται στην τροπολογία.

 

Χρειάζεται, επομένως, συνεχής παρακολούθηση της διαδικασίας στο δήμο, ώστε να περιληφθεί στο δίκτυο και ο δρόμος που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ΜΑΚΑΡ δεν υπηρχε καθολου δρομος ,ουτε τωρα υπαρχει .ειχα παρει τις εγκρισεις [2004] εγινε και η πραξη παραχωρησης στο δημο[2005] αλλα δεν εκανα τοτε την μεταγραφη .την αφησα να την κανω οταν θα ηθελα να αξιοποιησω τα οικοπεδα.ειχα αυτο το δικαιωμα.την εχω πατησει;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

το σχοπ της περιφερειας ειναι απο το 2003.ολες οι εγκρισεις ειναι επικυρωμενες απο την περιφερεια πελοποννησου με φεκ απο το2004.

 

οποιος μηχανικος θελει ας μου πει την γνωμη του οποτε θελει .ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε ΜΑΚΑΡ δεν υπηρχε καθολου δρομος ,ουτε τωρα υπαρχει .ειχα παρει τις εγκρισεις [2004] εγινε και η πραξη παραχωρησης στο δημο[2005] αλλα δεν εκανα τοτε την μεταγραφη .την αφησα να την κανω οταν θα ηθελα να αξιοποιησω τα οικοπεδα.ειχα αυτο το δικαιωμα.την εχω πατησει;;;;;;;

 

Με δεδομένο ότι δεν υπήρχε δρόμος, η παραχώρηση που έχεις κάνει δεν μπορεί να περιληφθεί στις περιπτώσεις της τροπολογίας, γιατί δεν έχει μεταγραφεί.

 

Επειδή, όμως, τοο θέμα είναι καθαρά νομικό, πρέπει να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο που να γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.