Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικά Πετρέλαια ΕΛΠΕ


sakatis

Recommended Posts

Απολύθηκαν γιατί δεν θα έπρεπε εξαρχής να έχουν λάβει μέρος στην διαδικασία για πρόσληψη ως χειριστές. Η προκήρυξη το τονίζει αυτό! 

Ναι φίλε μου εγώ στα Ελπε εργάζομαι

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ChristosElefsina said:

Απολύθηκαν γιατί δεν θα έπρεπε εξαρχής να έχουν λάβει μέρος στην διαδικασία για πρόσληψη ως χειριστές. Η προκήρυξη το τονίζει αυτό! 

Ναι φίλε μου εγώ στα Ελπε εργάζομαι

 

Περίεργο μου φαίνεται. Δηλαδή αν έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο και τελικά το μετάνιωσες και θες να γίνεις χειριστής, γιατί να σε κρατάει πίσω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Atalantoss said:

Περίεργο μου φαίνεται. Δηλαδή αν έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο και τελικά το μετάνιωσες και θες να γίνεις χειριστής, γιατί να σε κρατάει πίσω αυτό;

Είναι πολιτική της εταιρίας. Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να προσληφθεί σαν χειριστής και στην πορεία να σπουδάσει- ολοκληρώσει τις σπουδές του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ChristosElefsina said:

Είναι πολιτική της εταιρίας. Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να προσληφθεί σαν χειριστής και στην πορεία να σπουδάσει- ολοκληρώσει τις σπουδές του. 

Σωστό κι αυτό. Εφόσον είναι πολιτική της εταιρείας, τότε σταματάει εκεί η συζήτηση.

Αν αφορά πτυχίο ΤΕΙ ή ΙΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Atalantoss said:

Σωστό κι αυτό. Εφόσον είναι πολιτική της εταιρείας, τότε σταματάει εκεί η συζήτηση.

Αν αφορά πτυχίο ΤΕΙ ή ΙΕΚ;

Μια χαρά, υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι χειριστές με αντίστοιχη εκπαίδευση 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ChristosElefsina said:

Μια χαρά, υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι χειριστές με αντίστοιχη εκπαίδευση 

Σε ρωτάω γιατί εγώ δήλωσα το πτυχίο ΤΕΙ. Η προκήρυξη έλεγε για ανώτατη εκπαίδευση, όχι ανώτερη. Απλά σαν ανώτερη εκπαίδευση δεν θα έχεις παραπάνω προνόμια ας πούμε σε σχέση με χειριστή άνευ διπλώματος. Και με κάλεσαν κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, ChristosElefsina said:

Μια χαρά, υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι χειριστές με αντίστοιχη εκπαίδευση 

Για αυτό που τον κάλεσαν κανονικά Χρήστο?

Έχεις ακούσει ξανά αντίστοιχη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Atalantoss said:

Περίεργο μου φαίνεται. Δηλαδή αν έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο και τελικά το μετάνιωσες και θες να γίνεις χειριστής, γιατί να σε κρατάει πίσω αυτό;

Δεν δέχονται χειριστές με πτυχίο ΑΕΙ γιατί θα πρέπει να τους εντάξουν σε μεγαλύτερα κλιμάκια με μεγαλύτερους μισθούς λόγω της συλλογικής σύμβασης. Υπάρχουν χειριστές που μπήκαν με πτυχίο ΤΕΙ και πάλεψαν χρόνια μέχρι να τους το αναγνωρίσουν και να τους εντάξουν στο αντίστοιχο μισθολογικό κλιμάκιο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, stalker9696 said:

Δεν δέχονται χειριστές με πτυχίο ΑΕΙ γιατί θα πρέπει να τους εντάξουν σε μεγαλύτερα κλιμάκια με μεγαλύτερους μισθούς λόγω της συλλογικής σύμβασης. Υπάρχουν χειριστές που μπήκαν με πτυχίο ΤΕΙ και πάλεψαν χρόνια μέχρι να τους το αναγνωρίσουν και να τους εντάξουν στο αντίστοιχο μισθολογικό κλιμάκιο.

 

Ωστόσο είναι δικαίωμα τους να διεκδικήσουν το κλιμάκιο για το οποίο αντιστοιχεί η μόρφωση τους.

Και όπως είδες παραπάνω το κάνανε δεκτό το πτυχίο ακόμα και στις εξετάσεις από την ίδια την εταιρεία.

Οπότε δεν χρειάζεται να μαλώνουμε όταν δεν γνωρίζεις πληροφορίες για το πώς διαχειρίζονται ορισμένα πράγματα από εξωτερικούς παράγοντες.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, stalker9696 said:

Δεν δέχονται χειριστές με πτυχίο ΑΕΙ γιατί θα πρέπει να τους εντάξουν σε μεγαλύτερα κλιμάκια με μεγαλύτερους μισθούς λόγω της συλλογικής σύμβασης. Υπάρχουν χειριστές που μπήκαν με πτυχίο ΤΕΙ και πάλεψαν χρόνια μέχρι να τους το αναγνωρίσουν και να τους εντάξουν στο αντίστοιχο μισθολογικό κλιμάκιο.

 

Ε φαντάζομαι θα μπορούσε να διορθωθεί αυτό αναφέροντας απλώς στην προκήρυξη πως και με πτυχίο ΑΕΙ θα έχεις τις αποδοχές της θέσης και όχι της εκπαίδευσης. Γι'αυτό μου φαίνεται παράξενο. Αλλά και πάλι, αν είναι πολιτική της εταιρείας, δεν χωράει περαιτέρω σχόλια 

 

10 ώρες πριν, SandMan said:

Ωστόσο είναι δικαίωμα τους να διεκδικήσουν το κλιμάκιο για το οποίο αντιστοιχεί η μόρφωση τους.

Και όπως είδες παραπάνω το κάνανε δεκτό το πτυχίο ακόμα και στις εξετάσεις από την ίδια την εταιρεία.

Οπότε δεν χρειάζεται να μαλώνουμε όταν δεν γνωρίζεις πληροφορίες για το πώς διαχειρίζονται ορισμένα πράγματα από εξωτερικούς παράγοντες.

 

Ναι, το ΤΕΙ τελικά έγινε δεκτό. Είναι και ανώτερης, όχι ανωτάτης οπότε είμαι καλυμμένος.

Εκτός αν με πουν στο τέλος "αχχχ σορρυυυυ, καλό μου, δεν το είδαμε" 😆

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.