Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση w σε δοκούς


 

Recommended Posts

Σε πίνακες διατομών έψαχνα κάποιες διαστάσεις για υψίκορμες δοκούς. Εκεί βρήκα και μια διάσταση w (στο σχήμα πάνω από τους πίνακες) η οποία αναφέρεται στην απόσταση οπών ανοιγμένων στο πέλμα της δοκού (εκατέρωθεν του κορμού). Στον πίνακα διαστάσεων όμως δεν υπήρχε καμία αναφορά στο πως υπολογίζεται το w (αν προκύπτει από κάποια άλλη κύρια διάσταση) ή αν είναι και αυτό τυποποιημένο ανάλογα με την δοκό. Η διάσταση αυτή υπήρχε και για πλατύπελμες δοκούς αλλά και για γωνιακά ελάσματα, ελάσματα τύπου U κλπ.

 

Ψάχνοντας σε πίνακες από άλλα βιβλία είδα ότι δεν υπάρχει καν αυτή η διάσταση ούτε στο σχήμα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Υπάρχει τέτοια διάσταση ή είναι λάθος του βιβλίου.

Αν υπάρχει πως υπολογίζεται.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έβλεπες παλιούς γερμανικούς πίνακες που έχουν τις οπές βάσει του DIN 997...

 

Δεν ισχύουν πλέον αυτά, τις μορφές αστοχίας των κοχλιώσεων και τις τιμές των μεγεθών αντοχής τα υπολογίζουμε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

τις μορφές αστοχίας των κοχλιώσεων και τις τιμές των μεγεθών αντοχής τα υπολογίζουμε κανονικά...

 

Για αρχή σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Ο υπολογισμός γίνεται βάση κάποιου νέου κανονισμού (πχ ευρωκώδικας) ή με τον κλασικό τρόπο που υπολογίζουμε υλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κανονισμός (εν προκειμένω για εμάς ισχύει ο ΕΚ-3) προβλέπει τους ακόλουθους τύπους αστοχίας:

 

- Αστοχία κοχλία σε διάτμηση, εφελκυσμό, συνδυασμένη διάτμηση και εφελκυσμό

- Αστοχία ελάσματος σε σύνθληψη άντυγος

- Αστοχία δοκού σε ορθές δράσεις (αξονικό - ροπή) λόγω απομείωσης της διατομής.

- Αστοχία τοπική (ελάσματος) σε απόσχιση

 

Επιπλέον, αν μία συγκεκριμένη περίπτωση δεν καλύπτεται κανονιστικά λόγω ιδιαιτεροτήτων, υπάρχουν και τα πεπερασμένα...

 

Ο νέος κανονισμός δεν διαφέρει ουσιωδώς από τον παλιό. Απαιτεί περισσότερες πράξεις, αφήνει μεγαλύτερη ευελιξία, έχει κάποιες αυξημένες απαιτήσεις. Και φυσικά είναι ο μόνος που ισχύει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία πάνω στο θέμα. Κατανοητές οι πράξεις με τον ευρωκώδικα. Δεν είχα ξανασχοληθεί με μεταλλικές από τη σχολή και μετά (4,5 χρόνια) αλλά δεν ήταν βουνό.

Στην πορεία όμως μου βγαίνει μια απορία. Σε υπάρχουσες δοκούς θέλω να τοποθετήσω βάσεις για να αναρτήσω κάτι. Το βάρος είναι γνωστό και έχει υπολογιστεί η αντοχή των δοκών σε αυτό και αντέχουν (στο πρπόσθετο φορτίο και σε απομείωση διατομής). Πρέπει να ανοιχτούν οπές για να μπουν οι βάσεις με τη χρήση κοχλίων. Σε διάφορα ενημερωτικά για τον Ευρωκώδικα που έχω βρει (και από εδώ μέσα) δεν αναγράφεται τίποτα για κοχλίες μικρότερους από Μ12. Εγώ θα χρησιμοποιήσω κοχλίες Μ10 (ποιότητα 8.8-).

Τις οπές που θα ανοίξω πρέπει να τις υπολογίσω βάση ευρωκώδικα (σύνθλιψη άντυγος, απόσχιση ελάσματος)? Τους κοχλίες σε διάτμηση, εφελκυσμό και σύνθετη καταπόνηση επίσης βάση ευρωκώδικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.