Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ριζικές αλλαγές εν όψει, στο επάγγελμα των Μηχανικών


ΟΩΝ

Recommended Posts

@Pappos... Eν συντομία σε παρακαλώ να διαβάσω ξανά την άποψή σου για να μη ψάχνουμε; Να μείνουν οι απόψεις στο συγκεκριμένο thread.....

 

Δεν έχω όλες τις απαντήσεις για αυτό που συζητάμε, απλώς διατυπώνω ότι έχω πολλές αμφιβολίες για το πραγματικό κέρδος του πελάτη αλλά και των κατασκευών από αυτούς τους περιορισμούς... Σε μια ιδανική κατάσταση ΟΚ αλλά σήμερα...γιατί εγώ όπως βλέπεις επιμένω να συζητάω τα περί αγοράς και όχι τα ακαδημαϊκά... Δεν τα υποτιμώ προφανώς, απλώς δεν τα εκθειάζω κιολας... όπως οι ΑΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα δεν είναι θέμα γνώσεων. Σαφώς και οι ΑΜ έχουν άριστη γνώση επι αρχιτεκτονικών, οι ΠΜ επι των στατικών, οι ΑΤΜ επι των τοπογραφικών και αντιστοιχα για τις άλλες ειδικότητες. (Βέβαια αυτό ισχύει θεωρητικά γιατί στην πράξη μπάινει στην ΄μέση και το θέμα εμπειρίας και γίνεται χαμός).

Το ορθό θα ήταν ο καθένας στα δικά του.

Θέλω όμως να μου πεί κάποιος απο εσάς που τρέλλενεσται τόσο, πως μπορεί να λειτουργήσει αυτό στην Ελλάδα σήμερα. Αυτό δεν δούλευε όταν υπήρχαν δουλείες με το τσουβάλι και το συζητάμε τώρα. Αν μοιράσεις τις δουλείες νομίζεις οτι θα έχεις χρήματα να επιβιώσεις; Μην κοροιδευόμαστε. Καλά όλα αυτά, αλλα ας κοιτάμε και λίγο την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

@ge_liakos

Συγνώμη που παρεμβαίνω συνάδελφε αλλά έχω παρακολουθήσει το θέμα και έχω διαβάσει τις απόψεις σου σε αυτό. Επανελημένες φορές λοιπόν, λες ότι λόγω κρίσης, έλλειψης δουλειάς, κτλ πως θα συντηρηθείτε (οι ΠΜ προφανώς) αν δεν εμπλακείτε με τα αρχιτεκτονικά, κάτι που και εσύ έχεις εμμέσως παραδεχτεί ότι ανήκει στους ΑΜ. Φιλικά πάντα (εγώ άλλωστε είμαι ένας φτωχός μηχανολόγος) δεν νομίζω ότι έχει λογική το επιχείρημά σου. Μου θυμίζει τους λύκους που τον χειμώνα κατεβαίνουν να βρουν τροφή στα χωριά, ενω το καλοκαίρι παραμένουν στο βουνό.

Η άποψή μου περί του θέματος, αλλά και γενικά είναι ο καθένας στην ειδικότητά του, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό. Βέβαια δεν φταίει κανείς από εμάς για αυτό (ποιος δεν θέλει να του χαρίσουν μία βίλα), αλλα΄αυτοί που εξ αρχής μοίρασαν επ.δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ικαρε. Δεν είναι θέμα κρίσης. Όταν τόσα χρόνια συμβαίνει αυτό, να κανεις την αλλαγή σε μια δύσκολη περίοδο είναι κάπως δύσκολο. Σκέψου εσύ πως θα ένοιθες αν απο την στιγμή που έμπαινες σε μια σχολή ηξερες τι δικαιώματα έχεις, τελείωνες, εργαζόσουν με αυτά τα δικαιώματα και ξαφνικά μια μέρα σου έλεγαν οτι απο όλα τα δικαώματα που έχεις σου μένουν τα μίσα ή και λιγότερα. Δηλαδή ότι έχεις κάνει μέχρι σήμερα θα είναι άκυρο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ότι έχεις κάνει μέχρι σήμερα θα είναι άκυρο;

 

Άκυρο όχι, αλλά πρέπει να μάθει και ο βλαχοέλληνας ότι δεν είναι έτσι χύμα στο κύμα τα πράματα. Ο καθένας στην ειδικότητά του. Με ποιο δικαίωμα υπογράφεις τα πάντα ο ΠΜ?

Επειδή επιμένει το ΤΕΕ ??? Και με ποιο δικαίωμα εκφέρει άποψη το ΤΕΕ για τα ακδημαϊκά ???

Μόνο το υπουργρείο παιδείας και υπουργείο ΥΠΕΧΩΔΕ έχουν δικαίωμα σύνταξης επ. δικαιωμάτων. Κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Mα αυτό ακριβώς δεν φταις εσύ τα βρήκες έτοιμα, από κάποιους φωστήρες. Γιατί αν από την αρχή της σταδιοδρομίας σου οπως λες και συ ήξερες πως: Τι είσαι κύριος? ΠΜ στατικά μόνο, τι είσαι ΑΜ αρχιτεκτονικά μόνο μηχανολόγος? μηχανολογικά κτλ δεν θα υπήρχε αυτή η φαγωμάρα. Ετσι θα ήξερες που να πας από την αρχή. Θες αρχιτεκτονικά γιατί έχουν money? γίνε ΑΜ. Θες στατικά, συγκινωνιακά, υγραυλικά? ΠΜ. Γουστάρεις μηχανές? ΜΜ. Θες τα πάντα όλα (λεφτά,κύρος,γυναίκες?) Γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

όσο η συζήτηση στρέφεται γενικά γύρω από το ποιός έχει δικαίωμα η είναι ικανός να κάνει το α ή το β καλύτερα ή ποιό πρέπει να αμείβεται περισσότερο ή λιγότερο, δεν θα βγαίνει άκρη.

Γενικά συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν γιατί η κάθε ειδικότητα θα υποστηρίζει το δικό της δίκαιο που και αυτό πάλι θα εξαρτάται από την περίπτωση (είδος έργου κλπ). Ταυτόχρονα όλοι θα υποστηρίζουν (και θάχουν δίκαιο) ότι άλλο ειδικότητα και άλλο ικανότητα.

Δεν έχω ασχοληθεί με ιδιωτικές μελέτες και έτσι δεν ξέρω καλά το θέμα. Βλέπω όμως το χάος που επικρατεί στο θέμα αρμοδιοτήτων, ΕΔ και αμοιβών και θάθελα να προσθέσω και την δική μου γνώμη για προβληματισμό.

Νομίζω ότι η σωστή λύση, και απλή στην υλοποίησή της, είναι μια ουσιαστική βελτίωση της μέχρι πρόσφατα εφαρμοζόμενης, στα εξής σημεία :

1. Εκσυγχρονισμός στον υπολογισμό της ελάχιστης συνολικής αμοιβής της μελέτης

2. Αντικατάσταση των ποσοστών αμοιβής κάθε ειδικότητας, σε μια μελέτη, με ελάχιστο ποσοστό αμοιβής

2. Κάθε τμήμα να υπογράφεται (και να επιβλέπεται) υποχρεωτικά από την αντίστοιχη ειδικότητα, δηλαδή υποχρεωτικά να υπάρχει ομάδα εργασίας αποτρέποντας έτσι αλληλοεπικαλύψεις αμοιβής και ευθυνών. Στην σύσταση της ομάδα αυτής θα μπορεί, ο πελάτης, να έχει λόγο επιβάλλοντας ή αποκλείοντας όποιον επιθυμεί. Οι ομάδες εργασίας αυτές, εννοείται, δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνιμες και/ή να συστεγάζονται. Ο δε πελάτης, από την στιγμή που δεν θα έχει οικονομικό κίνητρο, θα επιλέγει με βάση την ομάδα εργασίας που θεωρεί ότι τον εξυπηρετεί καλύτερα. Και επιπλέον δεν θα χρειάζεται να απευθύνεται σε συγκεκριμένη ειδικότητα για την δουλειά του.

3. Ο διαχωρισμός της αμοιβής της κάθε ειδικότητας να γίνεται από τα μέλη της ομάδας εκ των προτέρων και να κατατίθεται, από τον πελάτη, χωριστά.

4 Ο διεκπεραιωτής του φακέλου και οργανωτής/επικεφαλής/υπεύθυνος της ομάδας μπορεί να είναι οποιασδήποτε εμπλεκόμενης ειδικότητας, δεδομένου ότι αυτά δεν εξαρτώνται από συγκεκριμένη ειδικότητα, έχοντας συγκεκριμένο ποσοστό αμοιβής πέραν του μελετητικού του μεριδίου.

5. Ο έλεγχος του δημοσίου να είναι ουσιαστικός και κανένα στάδιο να μην αρχίζει πριν τον έλεγχο & έγκριση του προηγούμενου. Για να αποφευχθούν "διευκολύνσεις", λαδώματα, παρανομίες κλπ, ο έλεγχος και έγκριση να γίνεται από τον αρμόδιο υπάλληλο της πολεοδομίας μαζί με τον, εκ περιτροπής οριζόμενο και αμειβόμενο (από προκαταβεβλημένο ποσοστό της συνολικής αμοιβής), εκπρόσωπο του τοπικού παραρτήματος του ΤΕΕ αντίστοιχης ειδικότητας και τον μελετητή/ές του σταδίου.

 

Έτσι,

- η συνολική αμοιβή δεν θα είναι αντικείμενο έριδων και παζαριών,

- η αμοιβή του κάθε συμμετέχοντος μηχανικού θα αντιπροσωπεύει καλύτερα την δουλειά του καθενός στην συγκεκριμένη μελέτη, γιατί δεν θα προκύπτει από γενικούς κανόνες αλλά από συγκεκριμένες ενέργειες συγκεκριμένων ατόμων και αυτό θα είναι εκ των προτέρων γνωστό και στους ίδιους αλλά και στον πελάτη.

- οι ευθύνες και συνεπώς η ποιότητα θα είναι εύκολα ελέγξιμες

- ποιότητα του έργου, αλλά και η τήρηση των πολεοδομικών κανόνων, θα είναι σαφώς καλύτερη από ότι μέχρι τώρα

- ο πελάτης θα μπορεί να πετύχει το καλύτερο γι' αυτόν αποτέλεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ικαρε. Δεν είναι θέμα κρίσης. Όταν τόσα χρόνια συμβαίνει αυτό, να κανεις την αλλαγή σε μια δύσκολη περίοδο είναι κάπως δύσκολο. Σκέψου εσύ πως θα ένοιθες αν απο την στιγμή που έμπαινες σε μια σχολή ηξερες τι δικαιώματα έχεις, τελείωνες, εργαζόσουν με αυτά τα δικαιώματα και ξαφνικά μια μέρα σου έλεγαν οτι απο όλα τα δικαώματα που έχεις σου μένουν τα μίσα ή και λιγότερα. Δηλαδή ότι έχεις κάνει μέχρι σήμερα θα είναι άκυρο;

Συνάδελφε, αν επιλέγεις τον νόμο της ζουγκλας αυτόματα αφαιρείς απ' τον εαυτό σου το δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι γιαυτό που σε θίγει.

Φυσικά όταν σπούδαζες ήξερες τα "δικαιώματα" που θα σου παρέχονταν. Ηξερες όμως επίσης ότι πολλά απο αυτά ήταν δικαιώματα άλλων, που για διάφορους λόγους όχι και τόσο δίκαιους, σου τα παρείχαν και σένα αν και δεν ανήκαν στην ειδικότητά σου. Το αποδέχτηκες όμως, σίγουρα με χαρά, γιατί σε συνέφερε. Αυτό όμως, όπως προείπα, δεν σου δίνει το δικαίωμα να θεωρείς ότι κάποιοι σε αδικούν όταν ζητούν επανόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.