Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή δημόσιων έργων


tselios90

Recommended Posts

Εγώ θα πρότεινα να ειναι επιφυλακτικος με τα δημοσια εργα...ειδικα αυτη την εποχη που το κρατος ειναι οπου φυσαει ο ανεμος...

Link to comment
Share on other sites

με τα σημερινά δεδομένα ειναι όχι μόνο δυσκολο να πληρωθείς στην ώρα σου, αλλά ακομα και αυτό το "στην ώρα σου" είναι απροσδιόριστο πότε.

 

από προσωπική εμπειρία το αρχικό τρίμηνο έιναι ήδη 7μηνο και δεν ξέρω πότε υα είναι η ημέρα πληρωμής δεδομένου του Καλλικράτη και άλλων παραγόντων.

ευτυχώς για μένα το συγκεκριμένο έργο έχει πολύ μικρό κόστος κατασκευής και μικρό κόστος πληρωμής από το δημόσιο σε μένα. αλλά αυτό κάνει την κατάσταση ακόμα χειρότερη δεδομένου ότι αν στα μικρά ποσά έχουν πρόβλημα...στα μεγάλα τι θα κάνουν?

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παντως εαν φιλε μου θες την συμβουλη μου πλεον μεινε μακρια απο δημοσια εργα. Οσο συνεχιζεται η σταση πληρωμων απο το Υπουργειο Οικονομικων πιο πολυ για χρηματοδοτες ψαχνουν παρα για εργολαβους. Εμενα μου χρωστανε λεφτα κοντα εναν χρονο και δεν βλεπω να τα παιρνω συντομα.

 

Αν τελος παντως επιμενεις σαν συμβουλη βαλε τουλαχιστον ενα 20% πανω στην τιμη που θα εδινες κανονικα για να αντισταθμισεις το ρισκο που αναλαμβανεις σε περιπτωση που παρεις το εργο.

Γιατι αλλιως μεγαλη εκπτωση+υποχρεωτικη αποδοση ΦΠΑ+εγγυητικη επιστολη+αναμονη για πληρωμη = συνταγη καταστροφης, αφου δεκαδες ελ. επαγγελματιες πηραν την κατω βολτα μετα απο εναν τετοιο συνδυασμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά έχω το εξής θέμα με Δήμο: μου χρωστάνε χρήματα από το 2002 (από τότε έχουν κοπεί τα τιμολόγια και έχουν πληρωθεί οι κρατήσεις). Μάλιστα το 2006 κατέθεσα και αγωγή για τη μη εξόφληση των λογαριασμών. Μιλώντας με τον τωρινό Δήμαρχο μου είπε ότι έχει βρει κάποια χρήματα να μου δώσει έναντι. Μέχρι εδώ όλα καλά!

Δίνει ο Δήμαρχος εντολή στην οικονομική υπηρεσία του Δήμου να στείλει το ένταλμα στον επίτροπο για έλεγχο και η προϊσταμένη του τμήματος αρνείται!!! Ο λόγος?

Ισχυρίζεται ότι τα τιμολόγια είναι παλιά (πέραν της πενταετίας και θεωρείται με βάση τα άρθρα 90 και 91 του Ν.2362/95 ότι έχει παραγραφεί η οφειλή!!!).

Ο μόνος τρόπος να τα διεκδικήσω είναι μέσω της αγωγής, η οποία μάλιστα αν είχε γίνει το 2007 και μετά, δηλαδή πέντε χρόνια μετά την έκδοση των τιμολογίων θα θεωρούνταν άκυρη και ανυπόσταστη!!!

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Ο λογιστής της παρέας ο Σωτήρης τι λέει? Πάω να τρελαθώ με το κωλοκράτος και τους νόμους μας!!!

Υπόψη ότι η αγωγή κατόπιν των αναβολών θα εκδικαστεί το 2013, δηλαδη πιάς τ'αβγό και κούρευτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.