Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Προσθήκη καθ'ύψος με ανυπαρξία αναμονών


rikos

Recommended Posts

Έχασα κάτι;

Ο λόγος που υπάρχουν κανόνες κ.Ρίκο είναι για να γίνεται η ζωή μας πιο εύκολη μέσα στο forum και αν ψάχνουμε κάτι να το βρίσκουμε πιο εύκολα. Επίσης παρόμοια θέματα συγχωνεύονται για να μην γίνεται δαιδαλώδες το forum.

Επίσης, πήρατε απαντήσεις που ψάχνεται και μάλιστα σας παραπέμψαμε και σε άλλα παρόμοια θέματα για να πάρετε και άλλες ιδέες. Μέχρι εκεί φτάνει η δύναμη του forum. Τι άλλο θα θέλατε; Ζωντανή επίδειξη, προσφορά και προδιαγραφές;

Είστε και του τεχνικού κλάδου...

Link to comment
Share on other sites

@riko

 

Αγαπητέ κύριε έχω ειλικρινή πρόθεση να σας βοηθήσω οπότε θα σας απαντήσω όπως ακριβώς θα απαντούσα σε πελάτη μου: Πρέπει να έρθω να δω το κτήριο, να κάνω έλεγχο υπάρχοντος παίρνοντας "καρότα" αν απαιτείται και αφού συντάξω τις κατάλληλες μελέτες θα προχωρήσουμε στην υλοποίηση της προσθήκης. Αν ΔΕΝ επισκεφτώ τον χώρο, ΔΕΝ κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για σωστή αυτοψία και ΔΕΝ κάνω μια προμελέτη, θα είναι τουλάχιστον ανεύθυνο από μέρους μου να σας προυπολογίσω ακόμα και το κόστος με ικανοποιητική ακρίβεια δεδομένου οτι δεν ξέρω τι θα συναντήσω και πως να το αντιμετωπίσω.

Μπορώ να σας πω οτι κατά πάσα πιθανότητα θα συγκολλήσουμε νέες αναμονές στις υπάρχουσες, με ρητίνη. ΔΕΝ μπορώ όμως να ξέρω π.χ. πως είναι τοποθετημένος ο υπάρχων οπλισμός, ποια είναι η διατομή του, τι απαιτείται για την προσθήκη, πόσο θα είναι το απαιτούμενο μήκος συγκόλλησης και πολλά άλλα ζητήματα μείζονος σημασίας.

Καταλαβαίνετε λοιπόν οτι όσο και αν θέλει κανείς να βοηθήσει από το φόρουμ, αυτό ΔΕΝ είναι εφικτό. Επιπλέον γιατί κάνετε ένα τέτοιο ερώτημα εδώ μέσα; Μήπως νομίζατε οτι θα βρείτε λύση προκειμένου να αποφύγετε να χρησιμοποιήσετε μηχανικό; Αντιλαμβάνεστε πόσο εγκληματικό για την οικογένειά σας όσο και παράνομο θα ήταν κάτι τέτοιο;

Αφού συλλογιστείτε όλα τα ανωτέρω, ίσως αντιληφθείτε τις απαντήσεις που σας δόθηκαν με έντονο ύφος.

Υπάρχει λύση και είναι απλή όπως είπε και ο κύριος Ροδόπουλος: Πρέπει οπωσδήποτε να πάτε σε μηχανικό.

Υ.Γ. Η συμβουλή δεν αποσκοπεί στην αλληλεγγύη συναδέλφων μας αλλά στην ΔΙΚΗ ΣΑΣ προστασία αφού ένα τέτοιο εγχείρημα χωρίς την χρήση μηχανικού είναι εγκληματικό για σας και όσους θα διαμείνουν στο εν λόγω κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tasakos

 

να ήτανε μόνο τα καρώτα? Η παθογένεια του ΦΟ μπορεί να είναι τέτοια που να περιορίζει πολλές λύσεις. Πχ. Σε περιπτώσεις βαθειάς ενανθράκωσης χρειάζονται ειδικές ρητίνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.