Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δομικά υλικά με βάση τον κανονισμό


elias_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι Μηχανολόγος και προσπαθώ να κάνω μια εξομοίωση ενεργειακή στο TRNSYS για την συμπεριφορά ενός κτιρίου στις τέσσερις κλιματικές ζώνες της Ελλάδας.

 

Το σχέδιο του κτιρίου υπάρχει αλλά δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι κανονισμοί που ακολουθούνται για εσωτερικούς/εξωτερικούς τοίχους κτλπ.

 

Μπορείτε να με κατατοπίσετε, τι πρέπει να ψάξω να διαβάσω?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο φόρουμ συνάδελφε!

 

Η αρχιτεκτονική μελέτη λογικά πρέπει να περιγράφει πλήρως τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Τα στοιχεία της ΤΟΤΕΕ προφανώς δεν σε καλύπτουν, αναγκαστικά θα ψάξεις σε φυλλάδια των παραγωγών...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έψαξα, ο ΚΕΝΑΚ ορίζει έναν ανώτατο συντελεστή θερμοπερατότητας για κάθε κλιματική ζώνη.

 

Αν και υπάρχουν δομικά υλικά στην βιβλιοθήκη του TRNSYS, δεν ξέρω αν αυτά συμβαδίζουν με τις Ελληνικές προδιαγραφές, γι'αυτο και ζήτησα κάποια βοήθεια επί του θέματος.

 

Ουσιαστικά εγώ έχω τις κατόψεις δύο ορόφων τις μεζονέτας, αλλά ορίζει μόνο διαστάσεις στο σχέδιο, και αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να ορίσω τα υλικά του εξωτερικού τοίχου, εσωτερικού, στέγη κτλπ κατά τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να είναι εντός προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Υλικά και κατασκευαστικές πρακτικές που οδηγούν σε κατασκευές με μικρότερη μάζα έχουν σαφώς καλύτερη συμπεριφορά στον σεισμό.

 

Το παραπάνω βέβαια δεν έχει γενική ισχύ, μεταξύ των άλλων και επειδή ο στατικός υπολογισμός τελικά θα γίνει για τον ίδιο σεισμό σχεδιασμού:

 

Τυπικά, όποιο και να είναι το υλικό κατασκευής, η αντισεισμική προστασία τείνει να είναι η ίδια.

 

Φυσικά, στην πράξη δεν είναι, ξύλινα ισόγεια και διώροφα είναι πρακτικά "άτρωτα" στον σεισμό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.