Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε κεκλιμένη στέγη


kusta80

Recommended Posts

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση. 2 mpp tracker σημαίνει ότι δουλεύουν ανεξάρτητα. Δε μιλάμε στο ίδιο string Β και Ν πάνελ. Ξεκάθαρα η λύση είναι >=2mpp inverter (SMA, SOLARMAX, KOSTAL, DANFOSS, MASTERVOLT). Προσοχή δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις κάτι που δε χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω και εγώ έναν πελάτη στον οποίο χωράνε 14 sanyo 235 οριζόντια (0 μοίρες) και 28 panels από τα ίδια σε στέγη με βόρειο προσανατολισμό (10 μοίρες αρνητική κλίση). Συνολικά , η ονομαστική ισχύς είναι 9,87 KW.

 

Στην πράξη όμως, τα 14 οριζόντια έχουν απόδοση 90%, δλδ. 2,961 KW και τα υπόλοιπα ας δεχτούμε ότι έχουν απόδοση 75% , δλδ. 4,935 KW.

 

Στην περίπτωση αυτή, τι inverter πρέπει να χρησιμοποιήσουμε? 10 KW ή 8KW?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το πρόγραμμα Sunny Design της SMA για την διαστασιολόγηση του Φ/Β συστήματος.

Με ένα γρήγορο υπολογισμό μου έδωσε ότι 3 μονοφασικοί inverters μοντέλο Sunny Boy 3000TL-20 είναι συμβατοί με τα 42 πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ έναν πελάτη στον οποίο χωράνε 14 sanyo 235 οριζόντια (0 μοίρες) και 28 panels από τα ίδια σε στέγη με βόρειο προσανατολισμό (10 μοίρες αρνητική κλίση). Συνολικά , η ονομαστική ισχύς είναι 9,87 KW.

 

Στην πράξη όμως, τα 14 οριζόντια έχουν απόδοση 90%, δλδ. 2,961 KW και τα υπόλοιπα ας δεχτούμε ότι έχουν απόδοση 75% , δλδ. 4,935 KW.

 

Στην περίπτωση αυτή, τι inverter πρέπει να χρησιμοποιήσουμε? 10 KW ή 8KW?

 

Αν κατάλαβα καλά, αμφιβάλλεις για τον 10άρη επειδή έχεις βόρειο προσανατολισμό στα περισσότερα πάνελ και κατά κάποιο τρόπο δεν πρόκειται ποτέ να πιάσεις την ονομαστική τους ισχύ;

 

χμμμ... καλό ερώτημα. Αλλά νομίζω ότι μπορείς να τον βάλεις αφού στο tool της SMA του ορίζεις τους προσανατολισμούς και τα δείχνει όλα οκ.

 

Κάποιος άλλος πιο έμπειρος να βοηθήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα λαθος μου που δεν ανεφερα τιποτα.Συγνωμη.

Εχουμε 39 πανελ aleo των 185 βατ.Συνολο 7.22 Kwp.Τα πανελ ειναι μικρα σε βατ γιατι οι διαστασεις του συγκεκριμενου μοντελου με βολεψαν περισσοτερο στο σχημα της στεγης.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις και την άσκηση με Sanyo N235 ή Ν240.

 

Πιθανότατα να μπορείς να βγάλεις 9.84W (26-South, 15-North)

 

Και θα συμφωνήσω για την πρόταση με SolarEdge..

Link to comment
Share on other sites

... αλλά να χρησιμοποιούνται εκεί που πρέπει;)

 

Προσωπική εκτίμηση, και μην θεωρηθεί προώθηση ή οτιδήποτε άλλο...

Τον έχω βάλει πάνω απο το κεφάλι μου για 2 κυρίως λόγους

α)Ασφάλεια...(Σε πολλά κράτη απαγορεύεται στους Πυροσβέστες η επέμβαση σε κτήρια που υπάρχουν Φ/Β...)..και προσωπική ασφάλεια όταν μετά απο λίγα χρόνια (καθότι και σε ηλικία που.. ξεχνάμε..)μην μείνω με το λάστιχο που θα τα καθαρίζω στο΄χέρι...:)

β)Γιατί θέλω να γνωρίζω,τι παράγει το κάθε μου πάνελ ξεχωριστά ανα πάσα ώρα και στιγμή...ο χρόνος είναι χρήμα...

και μην ξεχνάε και την περίπτωση, αν σε 15 χρόνια μου χαλάσει ενα πάνελ..(πάλι αυτά τα χρόνια...)αιντε να βρώ ίδιο ή παρόμοιο να το αλλάξω..:shock:

 

Μακάρι και να υπήρχαν αρκετές και αξιόπιστες εναλλακτικές λύσεις στην αγορά και μακάρι να ενημερώνονταν οι καταναλωτές γι αυτές τις δυνατότητες και ας μην τα αγόραζαν..

 

Επαναλλαμβάνω..προσωπικές εκτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις Sanyo τα πανελ σιγουρα δεν θα με βολεψουν μιας και αυτα που εβαλα ειναι διαστασεων 1Χ1,35 χοντρικα και χωρουν περισσοτερα απο αλλα 1Χ1,65 οποτε σε συνολικα KW φτανω παραπανω.Ειναι η στεγη τετοια που δεν βολευουν τα μεγαλα.

 

Οσον αφορα τα Mpp. :Τα 15 πανελ του βορρα θα μπουν ολα σε ενα Mpp ή τα 13 μονο και τα 2 που περισσευουν στο Mpp του νοτου?

Link to comment
Share on other sites

α) τί ακριβώς θες να πεις;

β) έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο (πιο πιθανό) να χαλάσει ο inverter κι όχι τα πανελ και να μην υπάρχει solar edge σε 15 χρόνια αλλά να υπάρχει SMA, KACO, MASTERVOLT, FRONIUS, SOLARMAX κλπ πολύ μεγαλύτεροι κατασκευαστές; Όλο σενάρια ο Έλληνας προτού εγκαταστήσει καμιά 10αριά έργα.....

 

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν υπάρχει προσωπική εκτίμηση. Υπάρχει σωστή διαστασιολόγηση, κατάλληλα εργαλεία, προσομοιώσεις και αποτελέσματα. Αυτά οδηγούν σε συγκεκριμένες επιλογές μέσα στις οποίες ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ η χρήση τεχνολογίας power boxes για μια απλή περίπτωση 2ρικτης στέγης.

 

 

Προσωπική εκτίμηση, και μην θεωρηθεί προώθηση ή οτιδήποτε άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Τις Sanyo τα πανελ σιγουρα δεν θα με βολεψουν μιας και αυτα που εβαλα ειναι διαστασεων 1Χ1,35 χοντρικα και χωρουν περισσοτερα απο αλλα 1Χ1,65 οποτε σε συνολικα KW φτανω παραπανω.Ειναι η στεγη τετοια που δεν βολευουν τα μεγαλα.

 

Οσον αφορα τα Mpp. :Τα 15 πανελ του βορρα θα μπουν ολα σε ενα Mpp ή τα 13 μονο και τα 2 που περισσευουν στο Mpp του νοτου?

 

Aleo 185: 1660x830

Sanyo N: 1580x798

 

Όλο σενάρια ο Έλληνας προτού εγκαταστήσει καμιά 10αριά έργα.....

 

Επειδή γενικώς το έχεις σε οποιονδήποτε και σε οποιοδήποτε Post αυτό το υφάκι.... θα σε παρακαλούσα πολύ να είσαι πολυ πιο κόσμιος...ΔΕΝ γνωρίζεις και ούτε θα το μάθεις ποτέ ...

Είναι η 2η φορα που σου κάνω παρατήρηση.Δυστυχώς η ΟΛΗ σου ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ συμπεριφορά, έχει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα ειδικά στους νέους συναδέρφους που θέτουν τα ερωτήματά τους..

 

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση αλλά δεν υπάρχει προσωπική εκτίμηση. Υπάρχει σωστή διαστασιολόγηση, κατάλληλα εργαλεία, προσομοιώσεις και αποτελέσματα. Αυτά οδηγούν σε συγκεκριμένες επιλογές μέσα στις οποίες ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ η χρήση τεχνολογίας power boxes για μια απλή περίπτωση 2ρικτης στέγης.

Να συμπληρώσω, ότι υπάρχει κάτι ακόμα ...τα αποτελέσματα στην ΠΡΑΞΗ & οχιμόο στο χαρτί. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.