Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστές Scott - T και καταστολή αρμονικών


nikos2732

Recommended Posts

AlexisPap εριξα και 2 και 3 ματιες..απλα θελω αν μπορει καποιος να μου εξηγησει ,καθως πρεπει να καταλαβω πως λειτουργει ο SCOTT (αλλα και ο Zig-Zag) ουτως ωστε να χρησιμοποιηθουν για την καταστολη αρμονικων.... αλλα για αρχη πρεπει να δουμε, ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!

ευχαριστω και αναμενω...!

Link to comment
Share on other sites

Δες τις εικόνες και το πως η διαφορά φάσης στα μαγνητικά πεδία γίνεται 90°.

 

Να το όφελος με τις αρμονικές:

Τα 50Hz βρίσκονται σε διαφορά φάσης 90°, τα 100Hz σε διαφορά φάσης 180°, επομένως εξουδετερώνονται. Ομοίως όλες οι υπόλοιπες άρτιες αρμονικές.

 

Για να χρησιμοποιήσει κανείς τον μετασχηματιστή αυτόν για φίλτρο αρμονικών δεν χρειάζεται να μετατρέψει το ρεύμα σε διφασικό και μετά σε τριφασικό ξανά (άρα δύο Μ/Σ).

 

Αρκεί ένας Μ/Σ, που έχει τα ίδια τυλίγματα και στο δευτερεύον (δες το σχήμα: Wikipedia, Skott - T transformer 3Φ-to-3Φ). Αρκεί δηλαδή που το μαγνητικό πεδίο γίνεται διφασικό.

post-33925-131887264046_thumb.jpg

post-33925-131887264055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, στην προηγούμενη απάντησή μου προσπάθησα να δείξω μια γενική ιδέα και μέσα στην απλότητα της διατύπωσης κρύβονται και κάποιες ανακρίβειες.

Γενικά το θέμα των αρμονικών είναι απέραντο και μεγάλη σημασία έχει το ποιές αρμονικές μας ενδιαφέρουν (άρτιες - περιττές, ποιας τάξης). Γενικά έχω την εντύπωση ότι η τρίτη, η πέμπτη και η έβδομη είναι αυτές που ενοχλούν στα δίκτυα...

 

Επίσης, για ποιές αρμονικές ενδιαφερόμαστε; για των φάσεων ή του ουδετέρου (3η,6η κλπ);

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για τους ζικ - ζάκ, και εδώ για την αντιμετώπιση των αρμονικών με μετάθεση της διαφοράς φάσης γενικότερα. Δες ακόμη και αυτό.

 

Έχω όμως την αίσθηση ότι για σοβαρή ενημέρωση πάνω στο θέμα θα χρειαστεί κάτι πανεπιστημιακού επιπέδου...

 

Νομίζω ότι τα φίλτρα (κυρίως τα ενεργητικά στις μέρες μας) είναι το βασικό εργαλείο ελέγχου των αρμονικών...

Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε περιττες αρμονικες (3η,5η κλπ)..

τα φιλτρα ειναι το βασικο εργαλειο..ομως εγω μαζευω πληροφοριες για τη χρηση των scott & zig-zag..

Πρεπει να συλλεξω πληροφοριες επισης για τεχνικα χαρακτηριστικα,τροπο λειτουργιας..

+ χρηση τους για καταστολη αρμονικων..

οποτε θα βοηθηθω αρκετα με τις απαντησεις σ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.