Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φτηνό ρεύμα (εναλλακτικοί πάροχοι)


Recommended Posts

http://www.energa.com.gr/userfiles/82512bf2-d409-47bb-b89c-fe6717a96452/PRICE_LIST_072011_ALL.pdf

Το τραγικό είναι η χρέωση αν περάσεις το όριο του πακέτου.

Δείτε το Νο2

http://www.energa.com.gr/el/products-services/individual/

 

Στις 1424 Κwh η ΔΕΗ χρεώνει τώρα που το κοιτάω 130 + 9 ευρώ πάγιο.

'' '' '' '' ENERGA '' '' '' '' 147 + (24 * 0,145) χοντρικά 150Ε!!

Πως γίνεται να είναι πιο φθηνή? Και αν έχεις επιλέξει το σωστό πακέτο και δεν έχεις ξεφύγει βάζοντας το μικρότερο ή το μεγαλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι 900kWh πάλι 89+ΦΠΑ θα κοστίζανε?

 

έτσι κατάλαβα από το τηλέφωνο... Πουλάνε πακέτα. Βέβαια, δεν ξέρω τι θα γίνει αν ξοδέψεις λιγότερο (κάτω από 900).

Link to comment
Share on other sites

Το 1200 και σε εμένα το είχαν αναφέρει.. αλλα που πήγε στον τιμοκατάλογο που έδωσα????

Δείχνει οτι το πρώτο είναι μέχρι 900 και μετά 900-1400

Link to comment
Share on other sites

1. Επειδή κι εγώ το έψαξα με χαρτί και μολύβι, ζήτημα να έχεις 3-5 € / μήνα κέρδος με όλα τα αρνητικά - π.χ. διακοπές να λείπεις και να πληρώνεις (αλλαγή πακέτου δεν θυμάμαι αν σε χρεώνει κλπ). Αυτά με τα ποσοστά είναι πιασάρικο γιατί ακούς 10%, λες δίνω τώρα 180€ θα γλιτώνω 18€ κλπ... μούφα. Η έκπτωση μόνο στην kWhωρα και υπό προϋποθέσεις, άρα πάπαλα!

2. Όσο για την εφορία, εγώ την Cosmote την βάζω κανονικά, την ΔΕΗ 1/3 νομίζω - η λογίστρια τα κάνει, αλλά έτσι θυμάμαι.

3. Δεν υπάρχει περίπτωση με την είσοδο και μόνο ιδιωτών να πέσει η τιμή! Δεν είναι χαζοί, ήρθαν να βγάλουν! Από την στιγμή μάλιστα που μεγάλο μέρος της παραγωγής (ή αγοράς) της ΔΕΗ είναι από λιγνίτη, δύσκολα να έχουν κόστος παραγωγής αυτοί πιο φθηνό. Το θέμα παίζεται στα χαρτιά, όπου μέσω συμφωνιών περί ανταγωνισμού κλπ αυτοί αγοράζουν κάποιες Mwh ποιο φθηνά τις οποίες δίνουν σε μεγάλα εργοστάσια - κι όχι στους απλούς καταναλωτές. Εκεί και το κόλπο....

Αν θυμάστε με τον ΟΤΕ που του απαγόρευαν να πουλάει φθηνά λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού - τώρα όμως με τους γερμανούς θα αλλάξει κι αυτό...

4. Η μόνη περίπτωση να πέσει η τιμή του ρεύματος είναι να πέσει τόσο το κόστος κατασκευής ανανεώσιμων πηγών που πλέον να αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα εγκατάσταση. Εννοώ χωρίς επιδοτήσεις κλπ.

Βέβαια και σε αυτήν την περίπτωση μην περιμένετε μεγάλες μειώσεις για τον ίδιο απλούστατο λόγο που σε λίγο που θα πληρώνουμε μαλλιά σε λίγο καιρό το νερό - που είναι τσάμπα - στους ιδιώτες που θα αναλάβουν να ''στρώσουν'' για τα κάλα τις ΟΥΑΘ - ΕΥΔΑΠ. Ήδη πληρώνουμε πολλά, έρχονται κι άλλα.

Οι ιδιώτες δεν έρχονται να βάλουν αλλά να βγάλουν. Αυτό το κέρδος λοιπόν για αυτούς είναι χασούρα για εμάς. Τώρα όποιος αρχίσει τα ο ιδιώτης τους βάζει και δουλεύουν κλπ.. ας προσπαθήσει να βρει εκπρόσωπο Κινητής τηλεφωνίας (στο πεντάλεπτο και επι πληρωμή - στην ερώτησή μου δε: Καλά, πρέπει να σας πληρώσω για να κάνω παράπονα;;; Απάντηση εεε...μμμμ...), εταιρείας dsl (επίσης κανά πεντάλεπτο αναμονή - λογικό αφού π.χ. έχουν 2 άτομα όλα κι όλα για εξυπηρέτηση πελατών), ΕΠΑ όπου περιμένεις ώρες να ρωτήσεις κάτι.... κλπ κλπ

 

Έτσι βγαίνουν τα λεφτά, βουτάς από τον εργαζόμενο, βουτάς από τον πελάτη και περνάς ζάχαρες...

 

και τώρα πέστε να με φάτε!!!

Link to comment
Share on other sites

.... ας προσπαθήσει να βρει εκπρόσωπο Κινητής τηλεφωνίας (στο πεντάλεπτο και επι πληρωμή - στην ερώτησή μου δε: Καλά, πρέπει να σας πληρώσω για να κάνω παράπονα;;; Απάντηση εεε...μμμμ...), ....

να στέλενεις mail που είναι δωρεάν, φυσικά απαντούν αρλούμπες

αλλά ξαναστέλενεις διότι είναι πάλι δωρεαν και τα γραπτά μένουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.