Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετες προσθήκες με πρόστιμα του ΠΔ 267/98


anthee

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέα μηχανικός και έχω ένα θέμα με το σπίτι των γονιών μου. Είναι διώροφη κατοικία με υπόγειο και κτίστηκε με άδεια του 1997. Έχει γίνει έκθεση αυθαιρέτου, όπου έχουν καταγραφεί προσθήκες στο υπόγειο 14 τμ. Έκανα ένσταση, γιατί ο υπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με το ΠΔ-267/98 δεν έγινε σωστά: συγκεκριμένα για εμβαδόν κάτω των 60 τμ. έπρεπε να έχουν πάρει συντελεστή υπολογισμού προστίμου ανέγερσης 0,45, και αυτοί βάλανε 0,50 και έπρεπε να έχουν πάρει τιμή τετραγωνικού 29€, γιατί πρόκειται για υπόγειο, και αυτοί είχαν βάλει την κανονική δηλαδή 58€/τμ.

Μου στείλανε μια ειδοποίηση γιε εξέταση από επιτροπή της ένστασης.

Σε αυτήν την επιτροπή πρέπει να παραστώ και εγώ;

Υπολογίζω ότι τα πρόστιμα θα είναι 295€ για το πρόστιμο ανέγερσης, που είναι το ελάχιστο, και 14*29*0,1*(2011-2003)=324,8€ πρόστιμο διατήρησης. Το πρόστιμο διατήρησης είναι σωστό όπως το υπολόγισα, ή το 145€ ελάχιστο πρόστιμο διατήρησης, που αναφέρει ο νόμος είναι ανά έτος;

Επίσης έχουμε πρόβλημα με το πάνω διαμέρισμα, του διώροφου, γιατί δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα. Πώς θα γίνει να ξεμπερδέψουμε με την εκκρεμότητα του υπογείου και να πάρουμε σφραγίδα; Γίνεται να νομιμοποιηθεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.