Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Οταν πάρεις το ΜΕΕΠ, θα σου δώσουν και ενα εγγραφο απ'το Δ15, το οποίο το προσκομίζεις σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

 

το πήρα το ΜΕΕΠ, αλλά δεν μου έδωσαν άλλο έγγραφο από το Δ15. Ρώτησα εαν είναι να μου δώσουν κι άλλο έγγραφο και μου είπαν οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xμμ, ισως εδωσαν σε μένα λογω ΤΕ για να το προσκομίσω σε τσμεδε και τπεδε. Αλλα απ'οτι θυμάμαι, το τπεδε το ζητά. Ισως να'χω και λάθος...

 

Συνολικά πόσο καιρό τα πήρες ολα στα χέρια σου απο την ημέρα της αίτησης ;

 

Υ.Γ. εντάξει με πμ που σου στειλα ;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

για το ΤΠΕΔΕ είχες γράψει

Για την εγγραφή στο Τπεδε,μια αιτηση που την παιρνετε απο τα τοπικο παραρτημα + φωτυτυπια του ΜΕΚ,ΜΕΕΠ.

υπάρχει τοπικό παράρτημα ΤΠΕΔΕ?

στο σαιτ τους, βρήκα αίτηση για βεβαίωση εξόφλησης των υποχρεώσεων. Δεν βρήκα αίτηση εγγραφής στο ΤΠΕΔΕ.

 

περίπου 2,5 μήνες μου πήρε από την υποβολή της αίτησης...

 

 

εδώ

http://www.tpede.gr/...e=NODE&cnode=15

λέει:

Οι ατομικές εισφορές ΔΕΝ επιβαρύνονται με τέλος χαρτοσήμου

πληρώνετε χαρτόσημο ?

 

υ.γ. μια χαρά, ευχαριστώ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά. Επειδή είμαι σε μια συζήτηση με μια εταιρία και μου τα λένε μπερδεμένα και προκειμένου να μην κάνω κάτι λάθος για μένα θα ήθελα να ρω τήσω τα εξης. Καταρχήν εχω Α' ταξης ΜΕΚ, το οποίο δεν το εχω <<δωσει>> πουθενα μέχρι τώρα. Εχω ακούσει οτι με ΜΕΕΠ μπορει να εχεις επιπτωσεις αν γινει καμια βλακεια απο την πλευρα της εταιρειας. Αντιθετα αν στελεχωνεις με ΜΕΚ και ως ετερορυθμο μελος δεν τίθεται θέμα κινδυνων. Αυτος μου μίλαγε για τάξεις Α1,Α2 κτλ

Θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν

1) την διαφορά ΜΕΚ ΜΕΕΠ και οι αντίστοιχοι κίνδυνοι. ΜΕΕΠ βγάζεις ως ατομική επιχείρηση? Και ως ατομική επιχείρηση συμμετέχεις σε κοινοπραξία με άλλα ΜΕΕΠ?

2) αν υπάρχει στα ΜΕΚ Α1, Α2 κτλ

3) Τι περιπου λεφτα δινει μια εταιρεία για ΜΕΚ και για ΜΕΕΠ στελεχωση, για Α τάξη.

Ευχαριστώ

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

το ΜΕΚ ειναι Α, Β, Γ, Δ ταξης. Βεβαιώνει την εμπειρία ως κατασκευαστης. Και τα ιδιωτικα εργα μετρανε σαν εμπειρια για το ΜΕΚ.

 

Το "πτυχίο" είναι το ΜΕΕΠ, Α1,Α2,1ης,2ης...με αυτο συμμετεχεις σε δημοπρασιες.

 

Για τα υπόλοιπα δεν μπορω να σε βοηθησω

 

 

 

Το ΤΠΕΔΕ δεν πληρωνεται στην Γενικη Τραπεζα. Πηγα στην Γενικη Τραπεζα με το σημειωμα καταθεσης εισφορων και μου ειπαν οτι δεν ειναι δικος τους ο λογαριασμος. Μόνο στην ΕΤΕ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αν στελεχώνεις εταιρεία με ΜΕΚ, συνήθως σου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ+ κάποια λεφτά στη τσέπη...

Προ κρίσης, ΜΕΚ Α σου πληρώνανε ΤΣΜΕΔΕ, ΜΕΚ Β ΤΣΜΕΔΕ+ λεφτά, Γ....,Δ...πιο πολλά.

Και εγώ ενα ΜΕΚ προσπαθώ να το σπρώξω μπας και βγάλω τις εισφορές τουλάχιστον...

ΜΕΕΠ δεν έχω ασχοληθεί....

Link to comment
Share on other sites

@Paul mix

 

To ΤΠΕΔΕ ειναι ένα, στην Αθήνα. Μπορείς να κάνεις τα πάντα μέσω φαξ. Κατεβάζεις την αιτηση απ'το σαιτ, τη συμπληρώνεις. Κατεβάζεις το σημείωμα κατάθεσης απ'το σαιτ. Το συμπληρώνεις επίσης.

Πρόσεξε ομως, το συμπληρώνεις απτην ημέρα που πήρες το ΜΕΕΠ (ημ/νια εκδοσης). Δηλαδή αν το πήρε πχ 15/12 θα πληρώσεις για το μισό μήνα του 2012 και ολόκληρο του 2013. (είναι γύφτοι, θα σου κανουν μανούρα για τα...15ε).

 

Αφού τα πας ΜΟΝΟΝ στην ΕΤΕ, τους στέλνεις με φαξ τα πάντα. Τους τηλεφωνείς, τα βλέπουν και σου στέλνουν την βεβαίωση μη οφειλής. Ζητα τους και βεβαίωση καταβολής εισφορών για τη φορολογική δήλωση.

 

@tzitzikas

 

Το ΜΕΚ σου το δίνεις σε μια Χ εργολπητική εταιρία και στελεχώνεις το ΜΕΕΠ της. Παίρνει έργα στο ονομα της και παίρνει εμπειρία το ΜΕΚ σου (Α Β Γ Δ). Αν και οποτε αποφασίσεις, το απεντάσσεις και εκδίδεις δικό σου ΜΕΕΠ = Ατομική εργοληπτική επιχείρηση.

Σαν ατομική επιχείρηση κατεβαίνεις σε εργα των κατηγοριών του ΜΕΚ σου ή κοινοπραξία σε αντίστοιχα έργα κατηγοριών του ΜΕΚ. Πχ μια πλατεία ειναι συνήθως ΟΙΚ + ΗΜ. Εκεί θες κοινοπραξία.

Τα ΜΕΚ ειναι Α , Β , Γ, Δ κατηγορίας. Τα ΜΕΕΠ αναλογως τη τάξη στελεχώνουν ανάλογα ΜΕΚ

 

@tzitzikas , Ikaros13

 

Δεν υπάρχει περίπτωση σήμερα να πάρει κάποιος χρήματα για ΤΣΜΕΔΕ κτλ απο ΜΕΚ Α. Ούτε μια στο εκατομύριο. Και για να είμαι ειλικρινής, και παλιότερα (για μεκ Α) είναι σπανιότατο κάποιος να επαιρνε χρήματα για το ΤΣΜΕΔΕ. Το πολύ πολύ κάνα ΤΠΕΔΕ και καμμια συνδρομή. Για τσέπη δε, ασχολίαστο.

Μεκ Α υπάρχουν πάμπολλα και δε "πιανουν" μια στην αγορά εργασίες. (εκτός απο σπάνιες κατηγορίες ΜΕΚ).

 

Αν ομως το μεκ ανέβει, πχ Γ, Δ, εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

 

Αυτά, οτι αλλο, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Kane μιας και τα ξέρεις καλύτερα....

Εστω ότι στελεχώνεις μια εταιρεία με ΜΕΚ (ακόμη και Α). Δεν θα πρέπει η εταρεία να είναι ασφαλιστικά ενήμερη, όπερ σημαίνει ότι θα πρέπει και το άτομο που την στελεχώνει με το ΜΕΚ του να είναι? Γι'αυτό μιλάω για ΤΣΜΕΔΕ τουλάχιστον...Ετσι μου έχουν μεταφέρει άτομα που στελεχώνουν με ΜΕΚ. Πέρισυ είχα προσφορά για ΜΕΚ Α 300ευρώ το μήνα.....

Δεύτερον, έστω και στελεχώνεις μια εταιρεία. Υπάρχει δέσμευση στον χρόνο στελέχωσης από τη μία ή την άλλη πλευρά, ή είναι θέμα συμφωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι θέμα συμφωνίας μεν, προφορικής ή οτι άλλο. Οπως και να εχει κατατίθεται συμφωνητικό στη ΔΟΥ και στο Δ15, αλλά δε σημαίνει πως ακολουθείται πιστά το περιεχόμενο αυτού.

 

Κατ'εμέ, οποιος συνάδελφος εχει ΜΕΚ και δε θελει να ασχοληθεί αμεσα με δημόσια, ας το στελεχώσει σε καποιο γνωστό με ΜΕΕΠ και ας πάρει και ψίχουλα (300-400ε το χρόνο). Η αναβάθμιση του ΜΕΚ ειναι μεγαλύτερο κέρδος, απ'τα χρήματα...

Αν φυσικά υπάρχει κάποιος που πληρώνει, μακάρι τότε. Για τους ΗΜ ειναι καπως καλύτερα τα πράγματα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.