Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

παίδες έχω κάνει αίτηση για μεκΑ απο το Φεβρουάριο και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. τους πήρα τηλ. και αυτη στο τηλ. λεεί οτι επειδή εργάζεται μόνη της δεν προλαβαίνει και τὠρα άρχισε να βλέπει του Φεβρουαρίου τις αιτήσεις. τοσο πολυ αργησε και σε σας??

 

 

επίσης μεκΑ για Η/Μ μπορει να νοικιαστεί?και αν ναι πόσο πιάνει στη "πιάτσα" ανα μήνα?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα όρια είσαι. Αναβάθμιση από ΜΕΚ Β' σε Γ', αίτηση Απρίλιος 2008, βγήκε Αύγουστος 2008 (4 μήνες) και υποτίθεται ότι στις αναβαθμίσεις έχουν περισσότερους υπάλληλους, γιατί έχουν να ελέγξουν και περισσότερη χαρτούρα.

@electrical_salonika και @unionfno για τα θέματα τιμών ενοικίασης δείτε εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=60654&postcount=98. Για ΜΕΚ Α' δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

για β μελετητικο καποιος ανεφερε οτο στοιχειζει πολυ η εγγραφη, ποσο δλδ;

 

και το α' μελετητικο, θελει ανανεωση καθε 4 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου ειπε συνάδελφος οτι για το μεκ πρεπει να πληρωνει 1000Ε το χρονο. ισχύει?εχω κανει αιτηση και περιμενω συντομα να εγκριθει αλλα δεν εχω να δωσω χρηματα, ουτε εχω σκοπο να δινω 1000Ε το χρονο. τι μπορω να κάνω για να μην πληρωσω και ας μην εχω μεκΑ.???

 

παιδια μου ειπε συνάδελφος οτι για το μεκ πρεπει να πληρωνει 1000Ε το χρονο. ισχύει?εχω κανει αιτηση και περιμενω συντομα να εγκριθει αλλα δεν εχω να δωσω χρηματα, ουτε εχω σκοπο να δινω 1000Ε το χρονο. τι μπορω να κάνω για να μην πληρωσω και ας μην εχω μεκΑ.???

 

κανεις????????????????????????????????????????

 

κανεις????????????????????????????????????????

 

συνάδελφοι κανείς????

Link to comment
Share on other sites

electrical_salonika διαβάζεις νόμους ?

 

Που είδες δλδ να λέει για 1000€ ?

 

Αν ηταν έτσι δεν θα είχαμε οι μισοί ΜΕΚ.

 

Και να είσαι υπομονετικός.

Ρώτησες χθες και σήμερα 2 απανωτά μηνύματα για απάντηση ?

 

Δεν έχουμε πει ΟΧΙ συνεχόμενα ποστς ?

Μόλις πήρες κάρτα καθώς δεν μπήκες χθες 1η φορά στο φόρουμ.

 

καλή συνέχεια8-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. νόμους δεν διαβάζω, πιο εύκολο ειναι να κάνεις μια ερώτηση αν ξέρει καποιος να σου απαντήσει, παρά να ψάχνεις σε ΦΕΚ κτλ. Αν όλοι διάβαζαν, δε θα υπήρχε καν στο φορουμ κατηγορία "επαγελματικά δικαιὠματα", όπως επίσης και άλλες κατηγορίες ασφάλιση"κτλ.

όσο για το θέμα που ρώτησα. θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρω το ΜΕΚΑ και το χω να κάθετε, πέρα απο τα λεφτά που έδωσα για παράβολο οταν έστειλα την αίτηση, θα έχω να πληρώνω τιποτα άλλο?η δεν θα ξαναπληρώσω τιποτα? ρωταω γιατι για τα 1000Ε μου ειπε συνάδελφος μηχανολογος που έχει Α2.

 

offtopic: στις πόσες παραβάσεις καίγεσαι? :D

Link to comment
Share on other sites

κάτσε διάβασε καλύτερα γιατί δεν το πας καθόλου καλά.:rolleyes:

τα έχεις μπερδέψει εντελώς. Άλλο ΜΕΚ, άλλο ΜΕΕΠ. εσύ μιλάς για ΜΕΚ Α. Αυτός έχει ΜΕΕΠ Α2.

 

Φιλικά στα λέω και μην παρεξηγηθείς από το ύφος.

 

Είναι δυνατόν να βασίζεσαι σε αυτό που λέει ο καθένας ?

 

Και πάλι με ΜΕΕΠ Α2 1.000,00€ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ο τύπος γι αυτό και θα καθόμουνα να διαβάσω.

 

Και οι κατηγορίες δεν υπάρχουν για να τα θεωρείς helpdesk.

 

Πρώτα ψαχνουμε διατάξεις και μετά αν κάτι δεν καταλάβεις ρωτάς μήπως το γνωρίζει κανείς.

 

Δλδ αν σου απαντήσω εγώ τώρα ότι θες 2.000,00€ , εσύ στην απάντησή μου αυτή θα στηρίξεις την επαγγελματική σου καριέρα σαν κατασκευαστής ?

 

Εγώ θα σου ζητούσα και την παράθεση της πηγής της γνώσης σου από τη στιγμή που δεν είναι εμπειρία αλλά γνώση διατάξεων.

 

Ξανασκέψου τα.8-)

Link to comment
Share on other sites

ρώτα στο ΤΕΕ (που έχει μια προσαύξηση ),στο ΤΠΕΔΕ -καπου 100 το χρόνο-( τομέας πρόνοιας εργοληπτών δημοσίων έργων τηλ. 210 3614224) και στον τοπικό σου σύλλογο εργοληπτών.(πάντα για μόνο ΜΕΚ)

γενικά τις εισφορές αυτές σου τις πληρώνει η εταιρεία την αποία θα στελεχώσεις - δεν είναι και πολλά μη φανταστείς -

το να μην βγάλεις καθόλου θα ποιήσεις μ*** καθώς ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και ποτέ δεν ξέρεις αν θα προκύψει μια συνεργασία.

το να μην πληρώσεις τίποτα είναι μία λύση.όταν όμως θα βρεθεί η ευκαιρία αλλιώς διαπραγματεύεσαι όντας "καθαρός" από χρέη και αλλιώς άμα σε κάθε ταμείο η εταιρεία που θα σε χρειαστεί θα πρέπει να κάνει διακανονισμό.αυτή θα τα πληρώνει και πάλι αλλά θα τα ξεπέφτει από εσένα κια δε θα παίρνεις και χαμπάρι.

πάρε πληροφορίες από τους φορείς που έγραψα και στάθμισε τις δυνάμεις σου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έίμαι πτυχιούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός απο Τ.Ε.Ι. Εχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και 7 χρόνια και έχω εκτελέσει αρκετά έργα δημόσια με το νομαρχιακό αλλά και ιδιωτικά.Μηπως γνωρίζει κάποιος συνάδερφος μέχρι τι ποσό συνολικό θα πρέπει να έχω κόψει σε τιμολόγια ώστε να μπορέσω να γραφώ στα ΜΕΚ Α.Το ρωτάω αυτό γιατί ενώ το υπουργείο μου είπε σύνολο 20.000 ε τώρα μου λέει 50000 ε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.