Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ'εμέ, οποιος συνάδελφος εχει ΜΕΚ και δε θελει να ασχοληθεί αμεσα με δημόσια, ας το στελεχώσει σε καποιο γνωστό με ΜΕΕΠ και ας πάρει και ψίχουλα (300-400ε το χρόνο). Η αναβάθμιση του ΜΕΚ ειναι μεγαλύτερο κέρδος, απ'τα χρήματα...

Αν φυσικά υπάρχει κάποιος που πληρώνει, μακάρι τότε. Για τους ΗΜ ειναι καπως καλύτερα τα πράγματα βέβαια.

αν στελεχώσεις το ΜΕΚ οπως λες σε καποιον με ΜΕΕΠ, υπάρχει κάποιος κίνδυνος για σενα, ή ολη την ευθύνη την φέρει η εταιρεία. Μιλάω και για οικονομικά θέματα και για περίπτωση ατυχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...συνάδελφε ας απαντήσει κάποιος εμπειρότερος ή κάποιο μελος τεχνικής εταιρίας, δε το γνωρίζω δυστυχώς και μονο εικασίες μπορώ να κάνω.

 

Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, εγώ δε θα το εδινα όπου να'ναι. Οπως πχ και με τα ΜΕΕΠ μας, δεν εμπιστεύεσαι ευκολα να παρεις έργο στο ονομα σου για να το εκτελέσει άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπερδεύεται το ΜΕΕΠ είναι η βεβαίωση ότι μπορείς να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς

Για να βγάλεις ΜΕΕΠ χρειάζεται κάποιο ΜΕΚ το όποιο θα στελεχώνει την εταιρεία είτε αυτή είναι ατομική η οποιασδήποτε άλλης μορφής

Σε περίπτωση που δώσεις το ΜΕΚ σε κάποιον για να κάνει εταιρεία υπάρχει καταστατικό γιατί δεν μπορεί να είναι ατομική τότε είτε είσαι στην εταιρεία μέλος κάποιας μορφής η δεν είσαι καθόλου . Σε περίπτωση που έχεις ποσοστό είσαι υπεύθυνος όσο το ποσοστό που κατέχεις

Τώρα στο ερώτημα σου αν πχ κυρωθεί έκπτωτη η εταιρεία για κάποιο έργο που έχεις εσύ σαν στέλεχος του ΜΕΕΠ δεν ξέρω τι γίνεται το μονό σίγουρο είναι η κατάπτωση της εγγυητικής σε πρώτη φάση που λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν θα την έχεις βγάλει εσύ στην μερίδα σου αλλά κάποιος από την εταιρεία

αυτά …………..

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια παρομοια θεματα αλλα δεν βρηκα συγκεκριμενη απαντηση. Επισης δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα οποτε θα ρωτησω εδω.

Ειμαι πολιτικος Μηχανικος και προσφατα εχω παρει ΜΕΚ και ΜΕΕΠ. Πρεπει να δηλωσω καπου (ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-Εφορια..κλπ) για αυτες τις αλλαγες? Επισης πρεπει να γραφτω καπους αλλου όπως ΤΠΕΔΕ? ειναι υποχρεωτικο? Υπαρχει καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε τα ιδία και τα ιδία κάθε φορά

Για να πάρεις μέρος σε διαγωνισμό χρειάζονται τα εξής

1. Βεβαίωση Μ.Ε.Ε.Π.

2. Καταστατικό εταιρείας (μονο για εταιρείες )

3. Πιστοποιητικό μεταβολών πρωτοδικείου (μονό για εταιρείες )

4. ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ

5. Ασφαλιστική ενημερότητα

6. βεβαίωση επιμελητήριου

7. Βεβαίωση ΤΠΕΔΕ

8. Βεβαίωση ΣΑΤΕ η ΠΕΣΕΔΕ η ΠΕΔΜΕΔΕ

9. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ

10. δυο υπεύθυνες δηλώσεις που σου ζητεί η διακήρυξη

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Εχω βγάλει ΜΕΕΠ Α1. Θέλω να συστήσω Ο.Ε. με άλλον ο οποίος όμως είναι μη μηχανικός.

Πρέπει να ενημερώσω και πάλι όλους τους φορείς, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΠΕΔΕ κτλ, οτι πλεον είμαι μέλος σε Ο.Ε. και ότι η Ο.Ε. θα πληρώνει τις εισφορές?

 

Δεν θα αλλάξω το ΜΕΕΠ, όπως κάνουν πολλοί που συστήνουν Ο.Ε. με 2 ή περισσότερα ΜΕΚ, θα κρατήσω το δικό μου ΜΕΚ και ΜΕΕΠ και απλώς θα είναι μαζί στην Ο,Ε, κάποιος ακόμα μη μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει

Έχεις βεβαίωση ΜΕΕΠ και η βεβαίωση επάνω γράφει Μιχάλης Μιχανικοπουλος η βεβαίωση αυτή είναι για την ατομική επιτήρηση του Μιχάλης Μιχανικοπουλος η οποία έχει κάνει έναρξη σε κάποια ΔΟΥ

Αν θέλεις να κάνεις εταιρεία οποιασδήποτε μορφής κάνεις ένα καταστατικό της εταιρείας και το καταστατικό καθώς και το ΜΕΚ που έχεις μαζί με αλλά δικαιολογητικά που χρειάζονται τα καταθέτεις στο ΥΠΕΧΩΔΕ και επιστρέφεις την ατομική σου βεβαίωση

Η νέα βεβαίωση έχει την επωνυμία του καταστατικού που είναι ιδία με αυτή που έκανες έναρξη στην εφορία

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις πως λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια παρομοια θεματα αλλα δεν βρηκα συγκεκριμενη απαντηση. Επισης δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα οποτε θα ρωτησω εδω.

Ειμαι πολιτικος Μηχανικος και προσφατα εχω παρει ΜΕΚ και ΜΕΕΠ. Πρεπει να δηλωσω καπου (ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-Εφορια..κλπ) για αυτες τις αλλαγες? Επισης πρεπει να γραφτω καπους αλλου όπως ΤΠΕΔΕ? ειναι υποχρεωτικο? Υπαρχει καποιο αλλο?

Συνάδελφε, γύρνα μια-δυο σελίδες πίσω. Τα εγραφα στον PaulMix

 

Aν δε τα βρείς, εδώ είμαστε.

 

@varxo, καθαρά απο περιέργεια. Πχ στη περίπτωση του Paulmix, ακυρώνει το ΜΕΕΠ του, και κάνει σύσταση ΟΕ με μη μηχανικό, και βγάζει ΜΕΕΠ η ΟΕ με μονο το ΜΕΚ του παύλου; γίνεται αυτό; Και προφανώς το έταιρο μέλος, πληρώνει τεβε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ΕΕ

με ποσοστά 98% εγώ και 2% κάποιος άλλος

ο άλλος είναι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης ο όποιος αντικατέστησε κάποιο μηχανικό

όταν πήγα στο μητρώο για να δηλώσω την αλλαγή τους πήγα βεβαίωση από τον ΟΓΑ

 

αν δεν είναι ασφαλισμένος πουθενά αλλού θα πρέπει να γράφει στο ΤΕΒΕ

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.