Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

 

Εσύ έχεις λάβει μέρος σε διαγωνισμό χωρίς να προσκομίσεις βεβαίωση από σύνδεσμο ή έχει πέσει στην αντίληψη σου κάτι ανάλογο ;

 

NAI και πηρε εργο χωρις να τον βγαλουν ακυρο.

 

Η επόμενη εμπειρία αρχίζει από την ημερομηνία του έχεις πάρει το τελευταίο ΜΕΚ οποία προγενέστερη δεν ισχύει  

 

ναι, αλλα για τη συγκεκριμενη μόνο κατηγορία ή για ολες τις κατηγοριες?

 

Δηλαδη εαν αναβαθμισεις ΤΩΡΑ μόνο το ΜΕΚ στα ΟΔΟ για παραδειγμα,

αλλα δεν αναβαθμισεις τα ΥΔΡ, θα χασεις την εμπειρια απο τα ΥΔΡ ?

 

ΟΔΟ 100.000

ΥΔΡ 70.000

 

αναβαθμιζεις και εχεις ΟΔΟ ΜΕΚ Β, ΥΔΡ ΜΕΚ Α

οι 70.000 των ΥΔΡ χανονται ή κρατιουνται?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Ζούσα στην Αγγλία τα τελευταία 10 χρόνια, όπου σπούδασα και δούλευα. Στην Αγγλία εργαζόμουν σε μια εταιρία που κάνει μικρά δημόσια και ιδιωτικά έργα. Ο λόγος που πήρα την απόφαση να επιστρέψω είναι ότι όταν έκανα αίτηση πριν 1 μήνα για ΜΕΚ εργοληπτικό πτυχίο 1ου βαθμού μου εξήγησαν ότι δεν το προβλέπει ο νόμος αλλά έχουν γίνει διαβουλεύσεις για να κατατεθεί διάταξη όπου Δομοστατικοί Μηχανικοί με ισοτιμία από ξένο πανεπιστήμιο θα μπορούν τουλάχιστον με 3 χρόνια προϋπηρεσία να πάρουν το 1ο εργοληπτικό. (Έχω ΒSC+MSC 2004-2005 kai και είμαι ΔΟΜΟΣΤΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΤΟ ΤΕΕ ΑΠΟ 2009).

 

Έχει κανείς χρήσιμες πληροφορίες λοιπόν για την υποτιθέμενη διάταξη που είναι να κατατεθεί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και μέλος του ΤΕΕ απο το 2005. Δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος, δεν έχω σφραγίδα μηχανικού και γενικά δεν έχω εργαστεί σαν μηχανικός ούτε μια μέρα. Έχω δουλέψει σε εταιρείες, κυρίως σαν υπάλληλος πωλήσεων και πάντα οι εργοδότες μου πλήρωναν ΤΣΜΕΔΕ.

Πριν λίγες μέρες κάποιος γνωστός μου πρότεινε να βγάλω ΜΕΚ, και να το "νοικιάσω" στην εταιρία που έχει.

Αυτή τη στιγμή εγώ είμαι υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα και θα ήθελα τα φώτα σας:

Πρέπει να βγάλω σφραγίδα και να κάνω έναρξη επαγγέλματος πριν ξεκινήσω τι διαδικασία?

Το ΜΕΚ που θα βγάλω θα είναι Α ή Β τάξης?

Τελικά με συμφέρει να βγάλω το εργοληπτικό πτυχίο ή θα πληρώσω περισσότερα απο αυτά που θα βγάλω  όντας μισθωτή και ελεύθερη επαγγελματίας ταυτόχρονα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

περιληπτικά

θα βγαλεις ΜΕΚ Α αφου δεν εχεις εμπειρια για ΜΕΚ Β

για εναρξη επαγγελματος δεν ειμαι σιγουρος εαν χρειαζεται διοτι δεν θα βγαλεις ατομικο ΜΕΕΠ, αλλα μονο ΜΕΚ.

Στο Δ15 δεν ζητουν στα δικαιολογητικα και εναρξη επαγγελματος απο την εφορια παντως.

 

εσυ δεν βγαζεις εργοληπτικο πτυχιο (ΜΕΕΠ) αλλα μονο ΜΕΚ.

Το εαν σε συμφερει εξαρταται απο τι σου προσφερει ο γνωστος σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλεις ΜΕΚ δεν χρειάζεσαι έναρξη...Για να το στελεχώσεις πάλι δεν χρειάζεσαι...Δεν ξέρω βέβαια πως θα τα βρείτε με το οικονομικό. 

Πας για ΜΕΚ Α, δεν μπορείς διαφορετικά....

Η γνώμη μου δώστο ότι πάρεις καλό είναι...Εκεί που ποντάρεις είναι μέσω της στελέχωσης να αναβαθμιστεί σε Β τουλάχιστον για να πεις ότι κάτι κάνεις. Αν και για να έχει νόμημα ή κέρδος για σένα με τα σημερινά δεδομένα θές πάνω από Γ..

 

ΥΓ. Α, πάντα να είσαι ασφαλιστικά ενήμερος, δεν το ανέφερα μιας και σου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ όπως λες

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έγινε πρόσφατα μια πρόταση να συμμετέχω σε ένα δημόσιο έργο που εκπονεί μια κατασκευαστική εταιρία σαν επιβλέποντας μηχανικός μέσω προγράμματος ΟΑΕΔ «Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων για την πρόσληψη 2.200 ανέργων πτυχιούχων ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων πανεπιστημιακού και τεχνολογικού τομέα, έως 35 ετών»  θέλω να ρωτήσω τα εξής σε όποιον γνωρίζει:


 


1) Τα χρήματα που επιχορηγείται η εταιρία είναι το συνολικό ποσό που μπορεί να με πληρώνει?


 


2) Θα μετρίεται σαν προϋπηρεσία επιβλέποντος μηχανικού για να μπορώ όταν συμπληρώσω πενταετία να βγάλω κατηγορία Β ΜΕΚ? Αυτό το ρωτάω εφόσον δεν θα έχω μπλοκάκι και θα είμαι στην εταιρία σαν μισθωτός για το διάστημα του προγράμματος.


 


3) Που θα είμαι ασφαλισμένος (ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ) και ποιο ταμείο θα πρέπει να μου καλύπτει η εταιρία?


 


Συγνώμη αν κούρασα αλλά πραγματικά δεν βρίσκω άκρη....!Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

η σύζυγός μου έχει κάνει αίτηση για Α2 μεεπ. για γραφειοκρατικούς λόγους πρέπει να γίνει μισθωτός μηχανικός για κάποιον καιρό. Ξέρετε αν μπορεί να έχει το Α2 και συγχρόνως να είναι μισθωτός (είτε ως μηχανικός είτε σε ένα κομμωτήριο, αυτό είναι αδιάφορο);

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

ε πως θα γίνει αυτό συνάδελφε;

 

Α2 σημαίνει πως εχιε ΜΕΕΠ, ήτοι ατομική επιχείρηση. Πως θα'ναι μισθωτή;

 

Εκτός μόνον, αν δουλεύει κάπου με μπλοκάκι. Εκεί δε τίθεται θέμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά υπάρχει ελαχιστη αμοιβή για την στελεχωση ΜΕΕΠ απο κάποιο ΜΕΚ ή ειναι σε ελευθερη διαπραγματευση?

 

εχω δει συμφωνητικα με χαμηλές αμοιβες για στελεχωση με ΜΕΚ.

 

Αλλα λενε στο Δ15 κι αλλα δεχονται τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν στελεχωσω το ατομικο μου ΜΕΕΠ με καποιο αλλο ΜΕΚ, τοτε στον φακελο με τα δικαιολογητικα που θα υποβαλλω στους διαγωνισμους, θα πρεπει να συμπεριλαμβανω και φορολογικη και ασφαλιστικη ενημεροτητα του Μηχανικου που με στελεχωνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.