Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ερωτήσεις για παρανομίες συνιδιοκτητών


amahos

Recommended Posts

Πρόσφατα κληρονόμησα ένα οικόπεδο και τον αέρα του υπάρχοντος κτίσματος , από τον πατέρα μου και σκέφτομαι να κάνω ένα πανωσήκωμα για τον 2ο και 3ο όροφο, περίπου 130τμ στο σύνολο.

 

Απορία

πως ο πατέρας σας, σας κληροδότησε το οικόπεδο και τον αέρα,

ενώ σε αυτό υπάρχουν και άλλοι συνιδιοκτήτες? (μάλλον χιλιοστά εξ αδιαιρέτου...)

 

ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ καθώς και τον κανονισμό τα διάβασες ώστε να ξέρεις που βαδίζεις??? (και να μην σου ζητάει ο καθένας ότι του κάνει κέφι)

 

Και καλά, αφού γινόντουσαν ΟΙ αυθαιρεσίες στο οικόπεδο, ο πατέρας σου που θιγόταν ΑΜΕΣΑ, που ήταν, γιατί δεν τις κατήγγειλε???

 

 

Επιπλέον, το κόστος της νομιμοποίησης του υπογείου ποιος θα το χρεωθεί, εσείς?

 

Είναι συζητήσιμοι άνθρωποι και θα προτιμούσα να μην μπλέξω να δικαστήρια και αγωγές, μιας θα μείνουμε μαζί, αλλά δεν μου αρέσει να αδικούμε.

Πολύ φοβάμαι, μήπως στο τέλος δεν θα θέλεις να μείνεις εσύ μαζί τους...

Προκειμένου να εκδοθεί η δική σου άδεια, θα κληθούν να πληρώσουν σε χρήμα (πρόστιμα) και σε χώρους (θα χάσουν τα 35 μ² ο καθένας τους).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(προσοχή όμως αν αυτό σημαίνει και μείωση της υπολοιπόμενης δόμησης).

 

Από τη στιγμή που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι., δεν παίζει τέτοια περίπτωση, ο φίλος μας διατηρεί το δικαίωμα της απόλυτα κατοχυρωμένης δόμησης σύμφωνα με τη σύσταση.

 

Επίσης, όσον αφορά τα κόστη κλιμακοστασίων κ κοινόχρηστων χώρων, οι άνθρωποι σωστά ζητάνε λεφτά.

 

Οι υπερβάσεις δόμησης είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.Τέλος, το υπόγειο χρήζει νομιμοποίησης.Αρκετά έξοδα λοιπόν, πενταψήφιο νούμερο ασυζητητί.

 

Φίλε, πήγαινε στο μηχανικό σου κ άσε τα ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι., δεν παίζει τέτοια περίπτωση, ο φίλος μας διατηρεί το δικαίωμα της απόλυτα κατοχυρωμένης δόμησης σύμφωνα με τη σύσταση.

Δηλ λες οτι αν εχω κατοχυρωσει εγω 100 τμ δομηση με ΟΙ και ο συνιδιοκτητης χτισει 100τμ παραπανω, μπορω να βγαλω αδεια;

 

Μην μπεις σε λεπτομέρειες, διοτι βλεπουν και ιδιωτες, απλά πες μου ενα ναι η οχι.

Link to comment
Share on other sites

@saltapidas

 

ΝΑΙ βροντερό, πλην της περίπτωσης των κοινοχρήστων χώρων που ευθύνονται όλοι (στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια ΟΥΤΕ εδώ ευθύνεται ο φίλος μας, μιας κ οι υπερβάσεις στους κοινόχρηστους είναι προς όφελος ΟΧΙ ΟΛΩΝ....).

 

ΓΕνικά η υπέρβαση χρεώνεται στην ιδιοκτησία κ όχι στο σύνολο του κτιρίου.Αν ήταν όπως τα λέτε, τότε δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει π.χ. η τακτοποίηση των Η/Χ....Στα κοινόχρηστα, ισχύει ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας, ο οποίος καθορίζει τα δικαιώματα κ τις ευθύνες των συνιδιοκτητών.

ΜΟΝΟ στα εξ' αδιαιρέτου χάνει κάποιος το δικαίωμά του.Στα διαιρετά ο καθένας είναι υπέυθυνος του εαυτού του κ δεν παίρνει το συνέλληνα στο λαιμό του.

@terry: μάλλον δεν με κατάλαβες.Ρίξτε άλλη μια ματιά στο αντίστοιχο χαρτί τουαλέτας του 1929.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνώμη μου καθ' ότι έχω εμπειρία από πρώτο χέρι.

 

Σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος,

άλλη Ο.Ι. είχε αυθαιρεσίες οι οποίες φαινόντουσαν ξεκάθαρα στις φωτό (εκτός από τις αποτυπώσεις).

Προκειμένου να προχωρήσει η άδεια προσθήκης χρειάστηκε πρώτα να πέσουν τα ανάλογα πρόστιμα στον αντίστοιχο ιδιοκτήτη.

 

Ο ελεγκτής στην πολεοδομία είναι αδύνατον να κλείσει τα μάτια του επιλεκτικά

και να κάνει πως δεν βλέπει αυθαίρετο στο ίδιο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα δικαστήρια

διότι ο παράνομος δεν έχει υπογράψει ακόμα την υπεύθυνη δήλωση προς την πολεοδομία σχετικά με το ότι αποδέχεται να γίνει επίλυση του κτιρίου με τον Α.Κ. του '85.

Άρα η άδεια ακόμα δεν έχει εκδοθεί.

 

Το θέμα των προστίμων είναι το σημαντικότερο κατά την γνώμη μου για την υπηρεσία, καθότι η μη χρέωση προστίμων σε αυθαίρετο που τους το πας στο πιάτο (αποτύπωση) θεωρείται από το σώμα ελέγχου δημοσίας διοίκησης ως "ύψιστο αμάρτημα" καθότι το κράτος σε αυτή την περίπτωση χάνει έσοδα

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι., δεν παίζει τέτοια περίπτωση, ο φίλος μας διατηρεί το δικαίωμα της απόλυτα κατοχυρωμένης δόμησης σύμφωνα με τη σύσταση.

 

Ναι, αλλά αν χρήζουν νομιμοποίησης κάποιοι χώροι τότε αυτό σημαίνει ότι θα χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο του Σ.Δ., αφού πρόκειται για το ίδιο κτήριο. Η χρήση της σχετικής νομολογίας για τον μη αυθαιρετούντα συνιδιοκτήτη αφορά μόνο τη σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.