Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας δικηγορικού γραφείου


Recommended Posts

Γεια σας.

Ειμαι νεος δικηγορος και δικαιουμαι επιχορηγηση με βαση το προγραμμα επιχορηγησης 6.000 νεων επιστημονων.

 

Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες στον οαεδ,πληρω ολες τις προυποθεσεις και διαθετω δικια μου οικια η οποια ειναι καινουργια και εχω το ευτυχημα να μην εχει κουζινα κτλ.

Δηλαδη ειναι σπιτι αλλα χωρις επιπλα,κουζινες,πλυντηρια κτλ,ολα αυτα που απαγορευει ο νομος περι της επιχορηγησης.

 

Πληροφορηθηκα απο την εφορεια οτι πρεπει να κανω αλλαγη χρησης (το γνωριζα αυτο φυσικα) αλλα και οτι υπαρχει κινδυνος να πληρωσω ενα μεγαλο ποσο(what?) και οτι θα ερθουν και για ελεγχο απο την εφορεια...

 

Το διαμερισμα ειναι στο πρωτο οροφο οικογενειακης πολυκατοικιας και ειναι περι τα 120 τμ.

 

Αυτο που θελω να ξερω ειναι αν οντως υπαρχει θεμα πληρωμης ποσου(ειναι λιγο τραγικοι στην συγκεκριμενη εφορια) και αν στον ελεγχο μπορει να προκυψει καποιο θεμα.

 

Επισης αν εχουν το δικαιωμα να κανουν ελεγχο στο υπολοιπο οικημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων:D

Link to comment
Share on other sites

http://www.eanda.gr

 

http://www.thebarrister.gr/modules/news/article.php?storyid=214

 

http://www.lawyersvoice.gr/dikigoria/odigoi-askoumenoi/diadikasia-gia-na-ginei-kapoios-dikigoros.html

 

Έχεις κάνει έναρξη; Αν ναι τι δήλωσες ω χώρο εργασίας. Δεν έγινε έλεγχος από την εφορία;

Αν δεν έκανες έναρξη συμβουλέψου τον λογιστή σου.

 

Όταν έρθουν για έλεγχο δεν μόνο οι τοίχοι πρέπει να υπάρχουν στο χώρο. Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να υπάρχουν παραστατικά τα οποία δεν μποούν να είναι κομμένα στο όνομά σου μιας και ακόμα δεν έχεις κάνει έναρξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφορηθηκα απο την εφορεια οτι πρεπει να κανω αλλαγη χρησης (το γνωριζα αυτο φυσικα) αλλα και οτι υπαρχει κινδυνος να πληρωσω ενα μεγαλο ποσο(what?) και οτι θα ερθουν και για ελεγχο απο την εφορεια...

το δικηγορικό γραφείο είναι συμβατή χρήση με την κατοικία, οπότε δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

 

σε καμμία περίπτωση, τίποτα δε θα πληρώσεις

 

η εφορία μπορεί να έρθει μόνο για να βεβαιωθεί πως πράγματι υπάρχει το ακίνιτο και δε δηλώνεις ψευδή έδρα

επειδή εισαι ατομική επιχείρηση 99% δε θα έρθει κανείς

 

κατά τα άλλα καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω κάτι

 

Αν η εφορεία ή άλλος κρατικός φορέας (το αν το τονίζω) έχει βγάλει κάποια εγκύκλιο ή οτιδήποτε που απαιτεί από ορισμένα επαγγέλματα ο χώρος στέγασης να είναι και πολεοδομικά δηλωμένος ως χώρος γραφείου τότε ναι θα πρέπει να προβεί σε αλλαγή χρήσης του διαμερίσματος σε χώρο γραφείο.

Σε μερικά επαγγέλματα (που δεν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος) είναι απαιτητό αυτό εδώ και καιρό. Σε αρκετές από τις ευρωπαϊκές χώρες είναι υποχρεωτικό και αυτονόητο εδώ και μερικές δεκαετίες.

 

Σωστά λέει όμως και η myrti ότι είναι «συμβατή χρήση» με την έννοια που εγώ καταλαβαίνω, ότι κατά κανόνα δεν υπάρχουν ανυπέρβλητα προβλήματα για αυτή την αλλαγή χρήσης. (πχ ίδιο κινητό φορτίο για οικία και γραφείο τα 200kg/m2)

 

Οπότε έλεγξε με προσοχή (είναι περισσότερο δουλειά δική σου ως δικηγόρου αυτή παρά δική μας ως μηχανικών) αν είναι απαιτητή από την εφορεία η «πολεοδομική αλλαγή χρήσης από κατοικία σε χώρο γραφείου» και μετά σε μηχανικό να σου βγάλει κοστολόγια αν ναι…

 

Σου εύχομαι να μη ισχύει το Αν σήμερα… παρ ότι στο προσεχές ή λίγο πιο μακρυνο μέλλον θα είναι απαιτητή η χρήση για κάθε επαγγελματική δραστηριότητα

Link to comment
Share on other sites

επί τουτου, το θέμα με τη συμβατότητα βρίσκεται εδώ:

 

http://www.domiki.gr/kpn/text_2i/0_5.htm

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ > Κεφάλαιο-Ι > Αρθρον-230(Αρθ-1 ΠΔ/23-2/6-3-87, Αρθ-1 παρ.1 ΠΔ-8/19-12-90)ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΝ

 

Β) Σύμφωνα με την ειδική πολεοδομική λειτουργία τους:

1. Κατοικία.

Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος,συμβιβαστού προς την κυρία χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ).

------

Γενικώς για τα περισσότερα γραφεία δεν υπάρχει θέμα αδειοδότησης από κάποια Αρχή.

Συνήθως οι επαγγελματίες παιρνουν πληροφορίες από τον οικείο επαγγελματικό τους συλλογο που δίνει κάποιες οδηγίες.

 

πχ Ταξιδιωτικά γραφεία, Γραφεία διαιτολόγων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Κωστα,φυσικα και εκανα εναρξη,εδω ειχα κανει εναρξη ως ασκουμενος διοτι δουλευα στα ναυπηγεια.

Εδρα το σπιτι μου και οπως σωστα ειπατε δεν ηρθε κανεις να κανει επιτοπιο ελεγχο.

Οσο για τα παραστατικα κτλ,ναι γνωριζω,αυτο αφορα την επιδοτηση.Θελει το 40% του ποσου να πεσει σε επιπλα κτλ.

 

Για τα υπολοιπα,δυστυχως,δεν γνωριζω ποσο καιρο,αλλα για τους δικηγορους ειναι απαραιτητη η αλλαγη χρησης.

Πολλοι γνωστοι μου μαλιστα που νοικιαζουν στην Αθηνα και ειναι απο επαρχια,ειχαν θεμα γιατι επρεπε να αλλαξει τα συμβολαια ο ιδιοκτητης σχετικα με την ενοικιαση χωρου για επαγγελματικη χρηση.

 

Αυτο που δεν θελω με την καμμια ειναι να πληρωσω καποιο κερατιατικο για λογους που δεν μπορω να καταλαβω.

Επομενως με μια απλη αλλαγη χρησης ειμαι καλυμμενος,απο την στιγμη που το διαμερισμα ειναι στο ονομα μου.

Θελω να πιστευω...

 

 

edit

 

Myri τωρα ειδα το post σου.

Δεν μπορω να καταλαβω τοτε,εφοσον ειναι νομοθετημενο,γιατι ζητανε αλλαγη χρησης...

Το ζητησανε σε ολους τους γνωστους μου και σε εμενα σημερα στην εφορια.

Link to comment
Share on other sites

σου ξαναλέω πως δεν απαιτείται η αλλαγή χρήσης για τους δικηγόρους

διαφορετικά δε θα σου επέτρεπαν εξαρχής να έχεις έδρα το σπίτι σου

 

επίσης δεν γίνεται να αλλάξεις τη χρήση σε όροφο κτιρίου που έχει σφηνοειδή σκαλοπάτια, δηλ στο 99% των πολυκατοικιών

-----

το οτι χρειάζεσαι μισθωτήριο επαγγελματικής στέγης (όχι κατοικίας) είναι άλλο θέμα

-----

επίσης μια απλή αλλαγή χρήσης κοστίζει τουλάχιστον 2500-3000ευρω +ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

οκ!

σε ευχαριστω.γιατι αγχωθηκα λιγο ετσι οπως μου τα λεγανε και η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα συναντησει στο νομο περι της επιχορηγησης πουθενα.

 

-----

επίσης μια απλή αλλαγή χρήσης κοστίζει τουλάχιστον 2500-3000ευρω +ΦΠΑ

 

τοσο ξερω και εγω.γυρω στα 6 χιλιαρικα ηξερα...και τρελαθηκα.

Link to comment
Share on other sites

..

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ >

..

..

για τα περισσότερα γραφεία

 

Ευχαριστώ για τον χρήσιμο σύνδεσμο

Πιθανά λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετική οπτική αρμοδιοτήτων.

Δηλαδή όπως σωστά γνωρίζουμε η Πολεοδομία Νομοθεσία το θεώρει συμβατή χρήση άρα πολεοδομικά δεν υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης οικίας σε δικηγορικό (πχ) γραφείο

Αλλά ΑΝ το υπουργείο Οικονομικών (δηλαδή η εφορεία) αποφάσισε το Χ επάγγελμα (πχ δικηγόροι) να είναι σε χώρους με πολεοδομική χρήση γραφείων τότε αρχίζουν τα όργανα.

 

Σωστά λες κι εσύ «για τα περισσότερα γραφεία» δεν υπάρχει θέμα αδειοδότησης, όπως σωστά είπα και εγώ ότι «σε ορισμένα» υπάρχει….. το ορισμένα φυσικά είναι λίγα, ακόμα

 

Ελπίζω ο αγαπητός δικηγόρος bladerunner82 να μας ενημερώσει μετά την νέα επίσκεψη του στην εφορεία (με τα πλήρη πολεοδομικά δεδομένα που έχει τώρα), αν έχουν γίνει αλλαγές από μεριάς Οικονομικού υπουργείου για ορισμένες επαγγελματικές χρήσεις γραφείων απ αυτά που προέβλεπε μέχρι τώρα η πολεοδομία και γνωρίζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,πηγα σημερα σε φυσιολογικη εφορια και οχι στους απιθανους που δυστυχως ανοικω...

Πολυ σωστα η διαχειριστρια της σελιδας μας τα ειπε.

Δεν χρειαζεται ουδεμια αλλαγη χρησης και οτι θεωρητικα μπορουν να μου κανουν επιτοπιο ελεγχο αλλα αυτο δεν γινεται ποτε.(βεβαια η αλλη εφορια μου το επαιζε θα ερθουμε σιγουρα κτλ,βρωμιαρηδες,θελουν και αναπτυξη μετα προωθοντας φοβικα συνδρομα).

 

Υπαρχει μονο μια περιπτωση να φορολογηθω με ενα ποσο παραπανω γιατι το ακινητο θα μου αποφερει κερδος υποθετικα αλλα και αυτο παλι δεν ειναι βεβαιο.Μαλιστα η κοπελα δεν ηξερε ακριβως τι παιζει με την φορολογηση αλλα και παλι μιλαμε για ενα μικροποσο και οχι για τα 6 χιλιαρικα της αλλαγης χρησης.

 

Ανακεφαλαιωνοντας

οπως ειπε και η myrtir

δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης για το δικηγορικο γραφειο και ουτε προκειται να χρειαστει στο αμεσο μελλον εμαθα.

Απορω μερικοι πως ανοιγουν το στομα τους και λενε ανακριβειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.