Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα.

 

Δεν βρήκα κανένα να εχει την ίδια απορία διαβάζοντας τα ποστ, οπότε την υποβάλλω:

Εχω μια μελέτη προσθήκης ορόφου, οπότε όταν κατέθεσα τον φάκελο στην πολεοδομία για να πάρω κωδικό για την πληρωμή των απαιτούμενων αρχικά μελετών (αρχιτεκτονικών, τοπογραφικού κοκ) έβαλα μόνο αυτές στο έργο που υπέβαλα στο σύστημα του ΤΕΕ.

Τώρα λοιπόν που είναι να πάρω την άδεια, πάω η καλή σου να επεξεργαστώ το έργο στο σύστημα για να βάλω και τις υπόλοιπες μελέτες, αλλά για να κάνω και κάποιες άλλαγες (μειώθηκαν τα τετραγωνικά μετά από αλλαγή που προέκυψε στον έλεγχο) και ΔΕΝ μπορώ να επεξεργαστώ το αρχικό έργο -το οποίο έχει πάρει Α/Π και όλα τα καλά.

Και αντε πες ξαναπερνάω τα δεδομένα ή φτιάχνω νέο αρχείο xlm από το civil, αλλά έχει αλλάξει το λ κι εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το παλιό λ της κατάθεσης και ΟΧΙ το καινούριο. Εχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, και τί έκανε?

Εχω ήδη απευθυνθεί στο ΤΕΕ, αλλά προς το παρόν δεν έχω βγάλει άκρη...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

ΥΓ: Οσον αφορά στη διαφορά των τιμών των ΕΤΑ, όταν έκανα τον προέλεγχο των φορολογικών, μου είπε ο υπάλληλος πως θέλουν τους υπολογισμούς με το ΕΤΑ=44 -κυρίως τον προυπολγισμό που είναι σαφώ μικρότερος- για τη πληρωμή των εισφορών υπέρ δημοσίου, όχι για τον έλεγχο των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο πρόγραμμα του ΤΕΕ μπορείς να αλλάξεις το λ και να βάλεις παντού το λ της κατάθεσης (μόνο για μελέτη, όχι για επίβλεψη)

 

αυτό που δεν αλλάζει είναι το νεο ΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά στην επεξεργασία του αρχικού ή είχες στείλει xml αρχείο το οποίο πραγματικά δεν σε αφήνει το πρόγραμμα να το επεξεργαστείς.

Για ξαναδέστο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά επικοινώνησα με το ΤΕΕ το οποίο μου είπε ότι όντως δεν υπάρχει πρόβλημα με το λ, αλλά πως πρέπει να υποβάλλω το έργο εκ νέου λόγω των αλλαγών και μετά να στείλω τα στοιχεία της αρχικής και της τελικής καταβολής ώστε να μου εκδόσουν κωδικό για το υπόλοιπο της αμοιβής.

Πάντως το θέμα με την επεξεργασία του αρχείου από τον κατάλογο "Τα έργα μου" το έχω ακόμη, δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να επεξεργαστώ ένα έργο άπαξ κι έχει πάρει το ΟΚ από το ΤΕΕ για τις αμοιβές. Από ότι καταλαβαίνω αυτό συμβαίνει επειδή το έχω εισαγάγει μέσω αρχείου xml (και όχι xlm :wink:)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα με την επεξεργασία του αρχείου από τον κατάλογο "Τα έργα μου" το έχω ακόμη, δηλαδή ΔΕΝ μπορώ να επεξεργαστώ ένα έργο άπαξ κι έχει πάρει το ΟΚ από το ΤΕΕ για τις αμοιβές. ...

αυτά δεν μπορείς σε καμμία περίπτωση να τα επεξεργαστείς

αυτό που επεξεργάζεσαι είναι:

"Φόρμα Επεξεργασίας Στοιχείων Έργων για Υποβολή στο Τ.Ε.Ε."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω μια πετρινη οικια ισογειο και οροφος, δομησης 112 τ.μ. (χωρίς τους πετρινους εξωτερικους τοιχους).

Επισης στη δομηση αναγκαστηκα να συμπεριλαβω αλλα 17 τ.μ. (ημιυπαιθτιους και εξωστες που υπερεβαιναν τα επιτρεπτα ποσοστα).

Τωρα που παω να βγαλω τις αμοιβες, στο "Συμβατικο προυπολογισμο κτιριου" στο civil θα βαλω 112+17 = 129 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει πολλες φορες....

 

Στον προυπολογισμο και κατ'επεκταση στις αμοιβες, λαμβανονται υποψη τα συνολικα τετραγωνικα, μαζι με το παχος των τοιχων...

 

Στην περιπτωση σου θα εβαζα στην κατοικια με συντελεστη 0.6 τα 112+τους τοιχους (ελπιζω να μην περνας τα 120τμ,δυσκολο βεβαια, γτ θα πας στον κανονικο συντελεστη για κατοικιες απο 40-150τμ). Τα τμ των ΗΧ που τα βαζεις στη δομηση εγω θα τα εβαζα κανονικα στους ΗΧ. Ρωτα και την πολεοδομια γιαυτο γτ δεν ξερω πως το δεχονται..

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...ο.κ., προσπερνωντας αυτο το σκοπελο...επεσα πανω σε εναν αλλο παλιο γνωριμο : διαφορα αμοιβων μεταξυ civil και ΤΕΕ.

Λοιπον :

-Οσον αφορα τις Μελετες, civil και ΤΕΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΟΝΟ στο Χρονικο Προγρ., στα Τευχη και στο Τοπογραφικο. Σε ολα τα αλλα υπαρχουν διαφορες απο 7 εως 600 Ευρω! Το civil εχει σε ολες αυτες τις μελετες μεγαλυτερα ποσα.

-Οσον αφορα τις επιβλεψεις, civil και ΤΕΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ, ΕΚΤΟΣ απο τα στατικα, οπου το civil βγαζει και παλιο μεγαλυερο ποσο (γυρω στα 90 Ευρω).

Τι γινεται παλι εδω?!

Μηπως να κοιταξω τους συντελεστες του civil? Κυριως στα στατικα (οπου βγαζω διαφορα και στη μελετη και στην επιβλεψη)?

S.O.S.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα...

 

Αν ξερεις το προγραμμα των αμοιβων σου, εμπιστεψου το..

 

Αν εγκρινει το xml το ΤΕΕ σημανει οτι εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οσο εμπιστευομαι το ΤΕΕ αλλο τοσο εμπιστευομαι το civil.

Και εκτος αυτου, η εκδοση του civil που δουλευω προφανως ειναι παλια και δε βγαζει αρχειο xml.

Συνεπως...?!?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.