Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Εχει αλλαξει ο τροπος υπολογισμου των αμοιβων....Μικρολεπτομεριες που κανουν τη διαφορα..

 

Αν θες στειλε μου ολα τα δεδομενα με πμ να τσεκαρω με το δικο μου προγραμμα ή ολα τα στοιχεια να σου βγαλλω και το xml..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΕχρι τωρα χρησιμοποιουσα κι εγω το civil.. Ωστοσο με τις καινουργιες αλλαγες δεν δεχεται το αρχειο xml που δημιουργω.. Παιδεψα αρκετα το δυσχρηστο ειναι η αληθεια προγραμμα του ΤΕΕ..

Αν και εφτασα σε "συμφωνια" της αμοιβης μελετης απο τα δυο προγραμματα, θα ηθελα μια επιβεβαιωση κυριως στις κυριες εργασιες (ισογειο χωρις ηλεκτρομ. και υδραυλικες μελετες).

 

1.Αρχιτεκτονικα

 

2.Στατικα

προσαυξηση αντισεισμικου

 

3.Θερμομονωση

 

4.Παθητικη

 

5.Τοπογραφικο

Αποτυπωση

Αποτυπωση ομορων

εφ. ρυμοτ.

πολυγων.

 

6.Περιβαλλον χωρος

 

7.Χρονικος προγραμματισμος

 

8.Αρχιτεκτονικα Συνταξη τευχων

Προυπολογισμος μελετης αρχιτ/κων

Τεχνικη περιγραφη αρχιτ/ων

 

Ειμαι σωστος??? Υπαρχει κατι που θα επρεπε να εχω ακομα???

 

(η ερωτηση εχει να κανει κυριως με το 8. Αλλα φανταζομαι οτι ενας μπουσουλας με την παραπανω μορφη για μια οικοδομη θα ηταν χρησιμος για καποιον που ξεκιναει να δουλευει το προγραμμα του ΤΕΕ.. Το εγχειριδιο χρησης θα το αφησω ασχολιαστω......)

Link to comment
Share on other sites

pk10gr τα παρακάτω :

 

1 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ - ΜΕΛΕΤΗ

2 ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟΥ – ΜΕΛΕΤΗ

3 ΣΤΑΤΙΚΑ - ΜΕΛΕΤΗ

4 ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ - ΜΕΛΕΤΗ

5 ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ - ΜΕΛΕΤΗ

6 ΥΔΡΕΥΣΗ - ΜΕΛΕΤΗ

7 ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ - ΜΕΛΕΤΗ

8 ΧΡΟΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ - ΜΕΛΕΤΗ

9 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ - ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΕΥΧΩΝ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣΗΣ

9.1 ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ

9.2 ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ

10 ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ - ΜΕΛΕΤΗ

10.1 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ & ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΜΕ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200

10.2 ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑ

10.3 ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΟΜΟΡΩΝ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ 1:200

10.4 ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Erling ευχαριστω.. Δεν εχω υδρευση-αποχετευση (μικρος ογκος) αλλα τα υπολοιπα ειναι οκ..

 

Αναρωτιεμαι ποσο δυσκολο θα ηταν να υπηρχε ενας αντιστοιχος οδηγος, εστω και υπο τη μορφη παραδειγματος, στο ΤΕΕ??

Link to comment
Share on other sites

pk10gr, το μόνο πρόβλημα είναι στους υπολογισμούς Π/Χ, χρονικού και τευχών και αυτό λόγω των διαφορετικών προϋπολογισμών.

Αν θυμάμαι καλά το εγχειρίδιο είναι κατατοπιστικό διότι τα υπόλοιπα είναι καθαρά οι απαιτούμενες μελέτες.

Και στην ουσία ούτε τους προϋπολογισμούς θέλεις, διότι σου βγάζει μήνυμα για κάθε εργασία που έχει μικρότερο από τον ελάχιστο κατά ΤΕΕ προϋπολογισμό, πόσος πρέπει αυτός να είναι.

Όταν βαριέμαι να κάνω πράξεις, βάζω ΠΥ 1€ και μετά ότι μου πει το πρόγραμμα.

 

Απλά δεν είναι τόσο user friendly όσο τα υπόλοιπα προγράμματα και προφανώς ο λόγος είναι καθαρά λόγω πιέσεων των εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν είναι τόσο user friendly όσο τα υπόλοιπα προγράμματα και προφανώς ο λόγος είναι καθαρά λόγω πιέσεων των εταιριών.

 

Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι καθόλου user friendly και αν ο λόγος είναι αυτός που υποθέτεις, τότε δεν πάμε καθόλου καλά. Ας είναι καλά ο Gousgounis.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα πάνω από 10 λεπτά δεν με παίρνει.

Ένας καλός τρόπος είναι δημιουργίας ενός βασικού αρχείου και επέμβαση σε αυτό για κάθε νέα μελέτη.

Ο χρόνος που χάνω σε σχέση με τα χρήματα που θα έδινα για αγορά νομίζω πως δεν συγκρίνονται.

Και έχω και την δυνατότητα διόρθωσης του αρχείου χωρίς να χρειαστεί να ξαναστείλω νέο xml.

 

υ.γ. Βέβαια σε άλλο πρόγραμμα θα ήθελα 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

terry, ακόμα και για αυτά μιλάω, συγκρίνοντας το κόστος αγοράς τους όχι με τον χρόνο που χάνω αλλά με τον χρόνο που θα κερδίσω αν πάω να ξεσκάσω για 1,2,3 ημέρες σε ένα βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Terry το κοστος των προγραμματων ειναι οντως λογικο.. Αλλα αυτη τη στιγμη δεν νομιζω οτι ειναι επιχειρηματικα λογικο τη στιγμη που και πολλες δουλειες δεν υπαρχουν και υπαρχει περιπτωση αλλαγης του τροπου υπολογισμου των αμοιβων καποιος να αγορασει ή να αναβαθμισει καποιο προγραμμα..

Οσο για το προγραμμα του ΤΕΕ οντως δεν ειναι καθολου φιλικο προς τον χρηστη. Και θα συμφωνησω οτι ο μονος λογος που συμβαινει αυτο ειναι ακριβως για να μπει καποιος στη διαδικασια να αγορασει προγραμμα.. Οπως λεει και ο Erling υπαρχει ενα θεμα με τους προυπολογισμους.. Οχι γιατι ειναι τοσο δυσκολο να υπολογιστουν ή γιατι δεν υπαρχει το τρικ να βρεις τους προυπολογισμους.. Αλλα γιατι ειναι τοσο απλο να υπολογιζοταν αυτοματα (και ας υπηρχε η δυνατοτητα καποιος να το πειραξει προς τα πανω) που το θεωρω υποπτο να εχουν ξοδευτει τοσα λεφτα και να μην γινεται αυτοματα αυτη η δουλεια.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.