Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Οι αποδείξεις έχουν ήδη κοπεί μέσα στο 2012 και είναι ήδη περασμένες στα βιβλία μου. Αφού θα κάνω νέο έργο δεν θα πρέπει να καταθέσω και νέο συμφωνητικό και να κόψω καινούρια απόδειξη? Μπορώ να βάλω στα αρχεία που ανεβάζουμε στα αυθαίρετα το παλιό ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού υπάρχουν περασμένες ΑΠΥ, φαίνεται πως έχεις κάνει ήδη μια δουλεία (νομιμοποίηση) και έχεις πληρωθεί - φορολογηθεί για αυτήν.

 

Εαν δηλωθεί συμφωνηθείσα σε νέο έργο όσο λέει η ΑΠΥ, γίνει νέο συμφωνητικό (εξάλλου αλλάζει και το αντικείμενο) με παλιά ημερομηνία και σκίσετε το παλιό και επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ να σου ακυρώσει το παλιό εργο, ίσως να γίνεται.

Συνεννοήσου με τον λογιστή σου να δεις κατά πόσο είναι εφικτό ή νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι φωναχτά.

Στο παλιό έργο, προσθέτω την εργασία του ν4014 (1570€) και τροποποιώ την σύμβαση με την πρόσθεση της εργασίας του ν4014

Βγαίνει μία νέα αμοιβή μεγαλύτερη κατά 1570€ από εκείνη που αφορούσε την έκδοση της ΟΑ.

Σαν συμφωνηθείσα όμως αφήνω την ίδια.

Άρα οφείλω να πληρώσω τις εισφορές επί της νέας εργασίας, των 1570€.

ΑΠΥ έχει κοπεί στην συμφωνηθείσα. Είμαι ΟΚ

Εισφορές έχουν κοπεί επί της νόμιμης. Είμαι ΟΚ

ΦΕΜ έχει κοπεί επί της συμφωνηθείσας. Είμαι ΟΚ

 

Μίλα όμως και με τον λογιστή σου... γιατί μπορεί κάτι να το έχω σκεφτεί λάθος....

 

υ.γ. Βέβαια υπάρχει θέμα στον τίτλο του έργου που νομίζω δεν αλλάζει. Δεν θυμάμαι καλά....

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Φαεθον.

 

Σε συμφωνια με τον πελατη προσθεσε στην περιγραφη "Εργασιες Ν4014". Και στο αντιγραφο της ΑΠΥ και στο πρωτοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Η νόμιμη αμοιβή για το έργο με τις εργασίες του 4014 αν βάλω τους προυπολογισμούς 0,1 στις αρχικές εργασίες βγαίνει πιο μικρή από την νόμιμη για την νομιμοποίηση.Το όνομα του έργου όντως δεν μπορεί να αλλάξει. Μίλησα και με το ΤΕΕ το μεσημέρι αλλά η κοπέλα δεν ήξερε να μου πει κάτι και πρέπει να μιλήσω με την προισταμένη η οποία δεν απαντουσε στο τηλέφωνο. Θα δοκιμάσω πάλι αύριο. Έτσι όπως τα λες Φαέθον θα πρέπει ουσιαστικά να πληρώσω μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ στην αμοιβή για τις εργασίες του 4014? Ο τοπογράφος που υπάρχει στο έργο (διαφορετικός από έμενα) μου δημιουργεί πρόβλημα?

Edited by Χριστίνα_Πολ.
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου δεν θα πείραζα τις παλιές εργασίες. Απλά θα πρόσθετα την νέα εργασία και θα πλήρωνα τις εισφορές/κρατήσεις για αυτήν μόνο αφού για τις άλλες έχω ήδη πληρώσει.

Ο τοπογράφος δεν αποτελεί πρόβλημα αφού θα φανεί και στον ν4014.

 

Το ΤΕΕ δεν ξέρω αν θα σου δώσει λύση.

Φορολογικά θεωρώ πως δεν έχεις πρόβλημα. Το ότι άλλαξε ο τίτλος του έργου και το ΤΕΕ δεν τον αλλάζει, δεν είναι δικό μας πρόβλημα. Δηλαδή αν χτυπήσω αμοιβές για προσθήκη Α' ορόφου και στην πορεία (αφού έχουν πληρωθεί όσα λέει το αρχικό έργο) ο πελάτης θέλει να βάλει και Β' όροφο, πρέπει να κάνω νέο έργο; Κάτι αντίστοιχο έχεις και εδώ. Για ρώτα τους τι θα έκαναν σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Έχει μία λογική έτσι όπως τα λες. Θα δω τι θα μου πούνε αύριο (αν τους βρω βέβαια!)

Ο τοπογράφος δηλαδή πρέπει να μπει και στον 4014 και ας μην χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό για την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις, τι πειράζει....Τα παραπάνω δεν πειράζουν. Τα παρακάτω πειράζουν...

Link to comment
Share on other sites

:smile: Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!Ελπίζω να καταφέρω να ξεμπλέξω επιτέλους με αυτήν την υπόθεση!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αμοιβη για αλλαγη χρησης απο κατοικια σε εκπαιδευτηριο....

 

βαζω αρχικα προυπολογιμο για κατοικια 100 τμ, και θα βγει Α προυπολογισμος

βαζω μετα προυπολογισμος για εκπαιδευτηριο 100 τμ και θα βγει Β

κανω και αναλυτικο τι εργασιες θα χρειαστουν για μετατροπη απο κατοικια σε εκπαιδευτηριο...και θα βγει Γ

 

επομενως ο προυπολογισμος για αρχιτεκτονικα ειναι (Β-Α)+Γ ?

 

και ερωτηση στον αναλυτικο βαζω και τις εργσιες για τους χωρους που εχουν τακτοποιηθει με 3843?

η θεωρω οτι αυτες ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.