Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγειονομική διάταξη σχετικά με κατοικίες.


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε την ύπαρξη υγειονομικής διάταξης που να προσδιορίζει ή να αναφέρει τον μέγιστο αριθμό ατόμων που μπορεί να κατοικούν ταυτόχρονα σε ένα διαμέρισμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να το έθεσα στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό το άρθρο του κτιριοδομικού μου ήρθε στο μυαλο

Πληθυσμός.

(άρθρο 4 απόφ. 3046/304/30.1/3.2.1989, παρ. 3 απόφ. 49977/3068/27/ 30.6.1989)

Ο πληθυσμός, ανάλογα με τη χρήση του χώρου, του κτιρίου ή του δομικού έργου υπολογίζεται σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Χρήση κατοικίας (κατηγορία Α)

Ένα άτομο ανά 18 τ.μ. μικτού εμβαδού.

Δε γνωρίζω εάν υπάρχει κάτι άλλο προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε την ύπαρξη υγειονομικής διάταξης που να προσδιορίζει ή να αναφέρει τον μέγιστο αριθμό ατόμων που μπορεί να κατοικούν ταυτόχρονα σε ένα διαμέρισμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να το έθεσα στη σωστή κατηγορία.

 

 

Δεν έχω ακούσει ποτέ να υπάρχει υγειονομική διάταξη που να προσδιορίζει τον μέγιστο αριθμό ατόμων που μπορεί να κατοικούν ταυτόχρονα σε ένα διαμέρισμα.

Και αυτό το διαμέρισμα τι είναι, των 100, των200..-500μ2, στον 1ο, ...στον 8ο όροφο, πού? Δεν διατυπώνεις σωστά το ερώτημά σου νομίζω.

Υπάρχει ο θεωρητικός πληθυσμός που χρησιμοποιούμε για τους υπολογισμούς της πυρασφάλειας ή για χώρους καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος και μετά πάμε στην εγκύκλιο του Νταλάρα...πέντε νομά σ' ένα δωμά.

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ συνάδελφε πολύ απλά τον αριθμό των ατόμων - δλδ τη πυκνότητα που προβλέπεται ανα τετραγωνικό όπως ειπώθηκε από τον προηγούμενο συνάδελφο. Πότε δλδ χαρακτηρίζεται υπεράριθμος ο αριθμός των κατοίκων που μένουν σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας προκαλώντας προβλήματα στη εύρυθμη λειτουργία της ανεξάρτητα εάν είναι υπόγειο, ή 8ος οπότε και εμπίπτει σε παραβάσεις π.χ συνθηκών υγιεινής και ασφάλειας , καταμερισμού δαπανών κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Λοιπόν, όπως είπα δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής κάποια διάταξη που να προσδιορίζει το υπεράριθμον των ενοίκων ενός διαμ/τος αλλά τώρα βλέπω και την χρησιμότητά της, άν υπάρχει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό το άρθρο του κτιριοδομικού μου ήρθε στο μυαλο

Πληθυσμός.

(άρθρο 4 απόφ. 3046/304/30.1/3.2.1989, παρ. 3 απόφ. 49977/3068/27/ 30.6.1989)

Ο πληθυσμός, ανάλογα με τη χρήση του χώρου, του κτιρίου ή του δομικού έργου υπολογίζεται σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Χρήση κατοικίας (κατηγορία Α)

Ένα άτομο ανά 18 τ.μ. μικτού εμβαδού.

Δε γνωρίζω εάν υπάρχει κάτι άλλο προσωπικά

 

Μάλλον αυτό είναι συνάδελφε , ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.