Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

To σπίτι το είχε χτίσει ο πατέρας μου με μηχανικό καυ αυτές τις μέρες ψάχνω να βρώ το ξυλότυπο να δω τι είναι εκεί που έχω το πρόβλημα...θα ακολουθήσω αφου βρώ το ξυλότυπο τη συμβουλη σας να πάρω και γνώμη απο ειδικό απο κοντά...αντε να του πείς οτι είμαι και εγώ πολ μηχ γαμώ τα μαθήματα που μας κάνουνε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aπ'ότι βλέπω, και εφόσων το κτίριο είναι διαζωματική τοιχοποιία (έχει μόνο οριζόντια σενάζ ή και κατακόρυφα; ) λειτούργησε το διάφραγμα πολύ καλά. Προφανώς οι ρωγμές εμφανίστηκαν κάτω απο το σεναζ.. Ρώτα να μάθεις, εάν σενάζ και πλάκα πέσανε μαζί...Μάλλον έτσι έγινε γι'αυτό και οι περισσότερες ρωγμές είναι 20-30εκ πιο κάτω απο την πλάκα.

Πάντως κρίνω απαραίτητη την καθαίρεση σοβά στις ρωγμές, για να δείς εάν όντως έχεις ρηγματωθεί ο φ.ο ή "πήρε" της καθιζήσεις ο αρμός.

Link to comment
Share on other sites

η εξωτερική φωτό που φαίνεται και το πο σοβαρό θα έλεγα μετα απο σκάψιμο τοπικό,δυστυχώς το κατσαβίδι που χρησιμοποιούσα μπήκε 6 πόντους μέσα το θέμα είναι δε μπορούσα να καταλάβω αν έχει σπάσει το σενάζι η ήμουν στα τούβλα...αλλά μάλλον στα τούβλα ημουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

 

Δεν είμαι πολ. μηχανικός, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόβλημα που υπάρχει στο εξοχικό, και επιδεινώθηκε με ένα σεισμό που έγινε πριν 2 βδομάδες περίπου.

 

Το σπίτι είναι φτιαγμένο με YTONG και ΔΕΝ έχει κολόνες. Από κάτω είναι μια αποθήκη με μπετόν, δηλαδη΄το σπίτι στέκεται πάνω σε αυτή τη ταράτσα. Τότε μας είχε πει ο "μάστορας" ότι τα YTONG δε χρειάζονται κολόνες.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Δείτε τώρα μερικές φωτογραφίες με τις ρωγμές. Από την αρχή υπήρχαν κάποιες ελαφριές, αλλά τώρα η κατάσταση έχει επιδεινωθεί πάρα πολύ!

 

65216hr8.jpg 65221xc1.jpg 65223zb5.jpg

65224jx2.jpg 65232jr8.jpg 65234ke3.jpg 65236dj2.jpg

 

Εννοείται πως θα καλέσω και μηχανικό να το δει από κοντά, αλλά θα ήθελα και μια πρώτη γνώμη από σας για ξέρω και εγώ τι μου γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.