Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού που δεν κατατίθεται σε πολεοδομία


Recommended Posts

Συγνώμη, αλλά όταν κάνετε ένα τοπογραφικό εντός οικισμούς δεν πρέπει να:

 

1) Αποτυπώσεις πλήρως το οικόπεδο και τα σπίτια των ομόρων που "κολλάνε" + τις φάτσες των απέναντι;

2) Να βρεις το χάρτη του οικισμού και να τοποθετήσεις το οικόπεδο (για να ξέρεις στο φινάλε αν είναι εντός ή εκτός βρε αδερφέ! );

3) Να δεις το συμβόλαιο του ιδιοκτήτη και να πεις με βεβαιότητα ότι "είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του ...ΠΔτος"

4) Να κάνεις αυτό που θα σου τύχει "πρώτη φορά" αλλά πάντα τυχαίνει κάτι τέτοιο... (Έχω κάνει πάνω από 300 τοπογραφικά και πάντα κάτι καινούργιο βρίσκω μπροστά μου... );

5) Να τυπώσεις και να παραδώσεις στον πελάτη όσα αντίγραφα θέλει, να πληρώσεις τον βοηθό, την βενζίνη, τα τηλέφωνα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

 

Μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με κάτω από 250-300€; Συγγνώμη αλλά εγώ πλέον μετράω μόνο χωράφι χωρίς δήλωση για λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ Γιάννη,

μου έχει αναφερθεί απο πελάτη μου οτι ο "ταδε" μηχανικός θα μου πάρει 50 ευρώ - εσύ πόσα? για σύνταξη 4 τοπογραφικών μιλούσε δηλ. 200 ευρώ.

και επειδή τα πήρα στο κρανίο, πήρα τηλ στον "τάδε" μηχανικό τον είπα ξεφτιλισμένο μηχανικό και με απείλησε με μύνηση παρακαλώ άν το διαδώσω για συκοφαντική δυσφήμηση. πώς σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μηχανικοί (ειδικά οι παλαιότεροι) έχουν πολύ καλή σχέση με τα δικαστήρια... Εγώ δεν θέλω ούτε απ' έξω να περνάω... Και για να το πετύχω αυτό προσέχω πάρα πολύ που βάζω την υπογραφή μου και για να γίνει αυτό θέλει χρόνο και διάβασμα και εμπειρία και βιβλία και και και .... και άρα απαιτούνται περισσότερα χρήματα...

 

...και κάτι άλλο που είχα ακούσει και είναι πολύ σοφό: Για αυξήσεις ελάχιστα την ποιότητα καταβάλεις δυσανάλογα μεγάλη προσπάθεια.

 

Δυστυχώς kleio! Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι λογικό ο πελάτης να κάνει έρευνα αγοράς για να βρει την καλύτερη τιμή. Συμφωνώ σε αυτό γενικώς. Ειδικώς δεν συμφωνώ. Μου φαίνεται παράλογο να επενδύει κάποιος 200.000 € για να κτίσει (πιθανότατα για μία και μοναδική φορά στην ζωή του) και να επιλέγει μηχανικό για λιγότερα 200 € στην άδεια. Σαν να λέμε κάνει έρευνα αγοράς για τον φτηνότερο δικηγόρο (πχ για να κερδίσει αγωγή 200000 €) και να διαλέγει τον κατά 200 € φτηνότερο. 'Η η κυρία που θέλει να κάνει πλαστική να παζαρεύει τον γιατρό.

Αλλά μάλλον φταίμε εμείς ή δεν υπάρχει τρόπος να το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια φταιμε εμεις.....

 

Εμεις του δωσαμε το δικαιωμα να κανει ερευνα αγορας.....

 

Ας ειχαμε ολοι ενιαιο τιμολογιο και ας ψαχνανε μετα για εκπτωσεις...!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Γιάννη,

μου έχει αναφερθεί απο πελάτη μου οτι ο "ταδε" μηχανικός θα μου πάρει 50 ευρώ - εσύ πόσα? για σύνταξη 4 τοπογραφικών μιλούσε δηλ. 200 ευρώ.

και επειδή τα πήρα στο κρανίο, πήρα τηλ στον "τάδε" μηχανικό τον είπα ξεφτιλισμένο μηχανικό και με απείλησε με μύνηση παρακαλώ άν το διαδώσω για συκοφαντική δυσφήμηση. πώς σου φαίνεται?

 

αν και δε συμφωνω με την τιμη που εδωσε ο "ξεφτιλισμενος", μαλλον καλα σου εκανε αφου δε σου πεφτει λογος στη ξενη τσεπη

 

για το ποσον που ζητησε, τωρα, ετσι εκρινε , ετσι εκανε...μονοι μας βγαζουμε τα ματακια μας, αφου ποτε δεν τηρηθηκε τιμολογιο αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

κρίμα που το βλέπεις έτσι..θα' πρεπε νομίζω να μας ενδιαφέρει όλους να κρατιέται έστω ένα επίπεδο στις τιμές. όταν μιλάμε για ποσά των 50 και 100 ευρώ για υπεύθυνες εργασίες μηχανικού, δέν θα' πρεπε να λέμε...έτσι έκρινε, έτσι έκανε. εκτός κι άν δέν μιλάμε για μηχανικό αλλα για τον ψιλικατζή της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε τι εγραψα...

 

Περα απο την καταθεση αμοιβης (που και σε αυτη καποιοι κανουν επιστροφη χρηματων μετα τις 15 μερες) δεν υπαρχει τροπος συγκρατησης των τιμων. Παντα θα υπαρχει καποιος που για τον αλφα ή βητα λογο θα ριξει την τιμη.

Το βλεπω μια δεκαετια τωρα, και παραπανω...

 

Η μονη σου αμυνα ειναι να κρατησεις εσυ ενα επιπεδο τιμης και ποιοτητας εργασιας

και ας κανουν οι ψιλικατζηδες οτι θελουν... :smile:

Link to comment
Share on other sites

@ dgt

Η μόνη άμυνα είναι να κρατήσουμε όλοι μας ένα επίπεδο τιμής και εργασίας.

Το ΤΕΕ όταν αντιλαμβάνεται περίπτωση έκπτωσης κινείται κατά του μηχανικού, όπως έκανε με την περίπτωση προσφοράς που έδωσε μηχανικός για 200€/αποτύπωση.

Βέβαια δεν προτείνω να γίνουμε και ρουφιάνοι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και η λεξη ρουφιανος εχει χασει την αξια της.. Ρουφιανος εισαι οταν διεκδικεις τα νομιμα δικαιωματα σου??? Ρουφιανος εισαι οταν κατ'ουσια καποιος σε κλεβει??? Γιατι στην ουσια αυτο κανει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.