Μετάβαση στο περιεχόμενο

χρειαζομαι βοηθεια!!!


Recommended Posts

καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω εδω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.το απογευμα που επεστρεψα σπιτι μου -ισογειο-ειδα οτι στον τοιχο της αυλης μουπου συνορευει με την αυλη του γειτονα ειχαν τοποθετηθει καγκελα εν αγνοια μας.ο τοιχος ειναι στην απολυτη ευθεια με το δικο μας κτιριο δεν εξεχει ουτε εκατοστο προς το οικοπεδο του.ο αντρας μου ξηλωσε τα καγκελα και τα πεταξε στην πλευρα του.να σημειωσω οτι και αλλες φορες πανω στον ιδιο τοιχο ειχε βαλει καλωδια και σωληνα νερου για να εχει νερο και ρευμα σε μια παραγκα που ειχε φτιαξει παρανομα και παλι τα ειχαμε ξηλωσει χωρις να υπαρξει συνεχεια αλλα σημερα εγινε αυτο.καναμε καλα που βγαλαμε τα καγκελα η θα εχουμε προβλημα?εχουμε ακουσει οτι αν δεν αντιδρασεις μετα μπορει να διεκδικει οτι ο τοιχος ειναι δικος του.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω εδω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

έρχεται σαββατοκύριακο και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε

αν μας το λέγατε καθημερινές θα ερχόμασταν εμείς να τα ξηλώσουμε

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σας υπαγεται στους κανονες γειτονικου δικαιου και ως εκ τουτου, θα πρεπει να μιλησετε με νομικο. Ο μηχανικος θα βοηθησει τον νομικο να στηριξει τα επιχειρηματα του σε μια ενδεχομενη δικη.

Link to comment
Share on other sites

που να ξέρουμε εμείς κυρία μου?

 

είναι δικός σας ο τοίχος?

 

αν ναι καλά κάνατε και δεν μπορεί να σας κάνετε και τίποτα

αντιθέτως εσείς μπορείτε να του κάνετε

 

αν όχι τότε ναι θα περάσετε το σ/κ στο αυτόφωρο

μην αγχώνεστε όμως γιατί τώρα με τους νονούς της νύχτας που έχουν συλλάβει

υπάρχει πιθανότητα να βρεθείτε στο ίδιο κελί με την Άντζελα Δημητρίου

 

μια χαρά θα περάσετε

Link to comment
Share on other sites

μα ο τοιχος φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι το οριο του οικοπεδου μου και οτι δεν ειναι μεσοτοιχια θα πρεπει δηλαδη να αποδειξω αυτο που λεμε λαικα οτι δεν ειμαι ελεφαντας?στα σχεδια που κανει ο μηχανικος δεν ξεκαθαριζονται αυτα?

 

με την αντζελα?δε με λυπαστε θα ξεχασω και τα ελληνικα που ξερω αφηστε που βγαινοντας θα παω στο γειτονα να του ζητησω προστασια.

Link to comment
Share on other sites

μα ο τοιχος φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι το οριο του οικοπεδου μου και οτι δεν ειναι μεσοτοιχια θα πρεπει δηλαδη να αποδειξω αυτο που λεμε λαικα οτι δεν ειμαι ελεφαντας?

Κι αμα "μπηκατε" εσεις στο οικοπεδο του γειτονα;;; τι, επειδη ειναι με το ματι στο οριο, σημαινει οτι εκει πρεπει να ειναι η οικοδομη σας;

στα σχεδια που κανει ο μηχανικος δεν ξεκαθαριζονται αυτα?
ναι, οπως και στα συμβολαια τα δικα σας και του γειτονα, και στα τοπογραφικα και σε πολλα αλλα.

 

Το ξαναλεω, δικηγορο και μετα μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ειπαμε: Αυτιο οχι και πολλες-πολλες εμφανισεις κι αν εχετε γνωστο νομικο, παρτε τηλεφωνο, αλλιως απο δευτερα!

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει περίπτωση ο τοίχος σας να είναι μεσοτοιχεία.

2. Ο γείτονας ήθελε άδεια για να τοποθετήση κάγκελα

δεν ήταν σωστό όμως που τα ξηλώσατε, έπρεπε να κάνετε καταγγελία και να διευκρινήσετε το θέμα του τοίχου.

Ασχετο πως ισχυρίζεστε ότι είναι δικός σας μπορεί να κάνετε λάθος ή με τα χρόνια πλέον να μην θεωρείτε.

Συμφωνώ, ότι...αν υπάρξει θέμα με το γείτονα να απευθηνθείτε σε μηχανικό. ΑΤΜ, (Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.