Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθέμιτος ανταγωνισμός σε ελ. επαγγελματίες από Δ.Υ.


DELKOS82

Recommended Posts

Γνωριζεις ΔΥ μηχανικο που να ασκει ελ. επαγγελμα..??? (με αδεια εννοω..)

Μην μου λετε τι λεει ο νομος, τον διαβασα...

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμος είναι. Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή, αν θεωρεί κανονικά μπλήρες μπλοκ ΑΠΥ, ή μόνο κάποιο συγκεκριμένο αριθμό φύλλων (του είχα κάνει πριν λίγα χρόνια αυτή την ερώτηση και δεν θυμάμαι πώς εξελίχτηκε η κουβέντα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θυμηθώ, αν έπαιρνε άδεια κάθε φορά για συγκεκριμένο έργο ή την είχε αποκτήσει πάγια. Γιατί έχω την εντύπωση πώς γίνεται μια διαφοροποίηση στην εφορία σχετικά με την έναρξη κτλ.

 

Η ουσία όμως δεν αλλάζει

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει αδεια ας το ασκει το ελ. επαγγλεμα..

 

Αλλα σου λεω 100% οτι πχ Τοπογραφος που ειναι στο Τοπογραφικο Τμημα πολεοδομιας δεν θα παρει ΠΟΤΕ αδεια για να κανει τοπογραφικα..

 

Και περα απο τη δυνατοτητα ληψης αυτης της αδειας, ΚΑΝΕΙΣ απο αυτους που κανει δουλειες "εξω" ΔΕΝ εχει αυτη την αδεια...

 

Το πηγατε αλλου, αλλα καταλαβαινεται για τι πραμα μιλαω ο συναδελφος στο πρωτο ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εκφραστώ όπως θέλω, απλά θα πω ότι είναι απαράδεκτο να χορηγείται άδεια σε ανθρώπους που εργάζονται σε φορείς που είναι πάρα πολύ πιθανό να δημιουργηθεί το ασυμβίβαστο ελεγκτή - ελεγχόμενου.

 

Αλλά όταν λειτουργεί όπως λειτουργεί ένα μέρος "συναδέλφων" Ε.Ε., ποιος χρειάζεται την άδεια? Οι Ε.Ε. είμαστε υπεύθυνοι πολύ περισσότερο από τους Δ.Υ., γιατί με δική μας ανοχή ή συνεργεία, επιβιώνουν αυτές οι πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα που αναφέρεις η δύο εργασίες είναι ανταγωνιστικές δηλ. και άδεια να ζητήσει θα πρέπει να απορριφθεί (* και όλα αυτά ΑΝ έγινε αίτηση για άδεια που δε νομίζω και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες), απλώς εγώ το έγραψα το post #44 γιατί η nikoletta και η spgirl ήταν απόλυτες ότι υπάρχει ασυμβίβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.