Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό Ο.Σ. για έλεγχο στοιχείων με κανονισμό του 54


whatisthis

Recommended Posts

Καλησπέρα, ξέρετε κάποιο λογισμικό διαστασιολόγησης στοιχείων Ω.Σ., δοκοί υποττα,πλακες κτλ που να διαστασιολογεί μεμονωμένα δομικα στοιχεια με παλαιότερους κανονισμούς σκυροδέματος, όπως το Β.Δ. του 54?

Τα BetonExpress και ΔΙ.ΑΣΚ δεν είδα να έχουν κάποια σχετική δυνατότητα..

 

Επίσης σύγκριση μεταξύ των δύο παραπάνω προγραμάτων για ελέγχους μεμονωμένων δομικών στοιχείων?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΙΑ.ΣΚ. είναι πολύ περισσότερο παραμετρικό και έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες σε σχέση με το BetonExpress στη διαστασιολόγηση και έλεγχο σε κάμψη δομικών στοιχείων από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Το BetonExpress κάνει και άλλα όπως διαστασιολόγηση τοίχων αντιστήριξης, πεδίλων, επίλυση πλακών κλπ.

 

Όπου ήταν δυνατή η σύγκριση των αποτελεσμάτων αυτά δε διέφεραν όσο το έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη thanks για τη γρήγορη απ'αντηση.. Δεν ξέρεις όμως κάποιο που να διαστασιολογεί με τη μέθοδο των επιτρεπομένων τάσεων& το αντίστοιχο ΒΔ του 54?

Λάθος μου τα κεφαλαία..Sorry

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γνωρίζω αλλά γιατί θέλεις κάτι τέτοιο.

Συνήθως οι διατομές σε παλιές κατασκευές ήταν απλές ορθογωνικές και η διαστασιολόγηση τους πολύ εύκολη με τους πίνακες.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν έχω ασχοληθεί με τον προηγούμενο κανονισμό ΩΣ, οπότε ούτε min ποσοστά όπλισης&λοιπές κατασκευαστικές απαιτήσεις έχω υπόψιν μου, ούτε τρόπο διαστασιολόγησης με αυτόν. Εξ' ου & σκέφτηκα τη λύση ενός απλού software σχεδιασμού μεμονωμένω στοιχείων..

Link to comment
Share on other sites

Στους στύλους ίσχυε ως ελάχιστο ποσοστό οπλισμού το 0,4% ανά παρειά.

Στις δοκούς δε θυμάμαι να υπάρχει ελάχιστο/μέγιστο ποσοστό οπλισμού. Γιατί άλλωστε αφού δεν υπήρχε η έννοια της πλαστιμότητας.

Άλλες κατασκευαστικές απαιτήσεις σαν τις σημερινές δεν υπήρχαν.

 

Αν διαβάσεις τον παλιό κανονισμό σκυροδέματος του 1954 και το βιβλίο του Γ.Πενέλη Μαθήματα Σιδηροπαγούς σκυροδέματος - Τόμος Ι θα μπορέσεις να διαστασιολογήσεις με το χέρι, είναι πολύ απλό. Το βιβλίο του Πενέλη έχει και λυμένα παραδείγματα οπότε δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες. Σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όπως μπορεί ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να τον βρω τον κανονισμο Χάρη?

Το βιβλίο αυτό του Πενέλη δεν το έχω και δεν κυκλοφορεί αλλά θα κοιτάξω να βρω κάποιο παλιότερο σύγγραμα..

 

Σευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ.

http://opac.tee.gr/cgi-bin-EL/egwcgi/295038/showfull.egw/1+0+2+full

Ακόμα και αν δεν υπάρχει στην τοπική βιβλιοθήκη, το παραγγέλνεις και στο φέρνουν δωρεάν.

 

Τον κανονισμό ίσως στο ΤΕΕ, στη δομική ενημέρωση, στην υπηρεσία ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.