Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Μολιερ


agoratos56

Recommended Posts

Αρχικά θα υπολογίσεις τον κύκλο στις ονομαστικές συνθήκες και έτσι θα γνωρίζεις την ονομαστική ισχύ της εγκατάστασης.

Δηλαδή υποθέτεις ότι η βάνες είναι πλήρως ανοιχτές και ότι η πτώση πίεσης είναι μηδενική και ότι η πίεση P3 είναι ίση με την P4. Άρα P1 = P2 = P3 = P4.

Επίσης υποθέτεις ότι δεν υπάρχουν απώλειες θερμικής ενέργειας άρα Τ1' = Τ5 = Τ6 = T7.

Όταν θα έχεις τις παροχές στα διάφορα τμήματα και τις διαστάσεις των σωληνώσεων θα υπολογίσεις τα ΔP και θα τροποποιήσεις τα σημεία του διαγράμματος για να υπολογίσεις τον πραγματικό κύκλο.

 

Ο κύκλος Rankine χωρίς υπερθέρμανση δεν χρησιμοποιείται γιατί έχει πολύ χαμηλό τίτλο x στο τέλος της εκτόνωσης. Για να βρεθεί πιο δεξιά το x κάνουμε την υπερθέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου και γω ετσι το σκεφτηκα ..Αρα καλα το εκανα ετσι το σχεδιαγραμμα του κορεσμου..

 

Α το σχεδιαγραμμα του t-s θα ειναι σαν του απλου κυκλυ σχεδον..

 

Καπως ετσι...250px-Rankine_cycle_with_superheat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη εκτίμηση της παροχής Q του ατμού που εισέρχεται σε ατμοστρόβιλο ισχύος P kW δίνεται από την εξίσωση:

 

Q = P 860 / [ (i3' - i3'is) η ]

 

Όπου Q σε kg/h, P σε kW, ενθαλπίες i3' και i3'is σε cal/kg

η είναι η ολική απόδοση της εκτόνωσης που θα την υπολογίσεις από τα τρίγωνα ταχυτήτων του ατμοστροβίλου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δες λιγο ..το αρχειο ειναι excel.

 

βρηκα τις ενθαλπιες και παω να βρω το βαθμο αποδοσης του λεβητα και μου βγαινει παρα πολυ μεγαλο πανω απο την μοναδα γυρω στο 2,8..Αρα καπου ή κανω λαθος ή δεν δουλευε η εγκατασταση σωστα και εχουμε ενα τετοιο σφαλμα..:|

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω το excel για να δω το αρχείο Βιβλίο1.rar

Ο βαθμός απόδοσης του λέβητα δεν είναι δυνατόν να είναι μεγαλύτερος από την μονάδα. Ίσως υπάρχει λάθος στους υπολογισμούς.

 

_________

Edit: Από 1 bar (1.019716 kgf/cm2) μέχρι τα 220 bar (224.3376 kgf/cm2) ο ειδικός όγκος των υπέρθερμων υδρατμών με πολύ καλή προσέγγιση υπολογίζεται από την εξίσωση του Koch:

 

specific vol. = (R*T/P/10000)-(0.9172/(T/100)^2.82)-(P*10000)^2*((1.3088/10000/(T/100)^14)+(4.379/(T/100)^31.6)) [m3/kg]

 

όπου R = 47.06 mkp/kg grad, T σε K και P σε kgf/cm2

 

Ο καθηγητής Κ. Λέφας αναφέρει ότι η εξίσωση του Koch δίνει καλή προσέγγιση για πιέσεις μεγαλύτερες των 20 at.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα πηγα ρωτησα τον καθηγητη και με ειπε οτι το βρισκω απο τον τυπο nl=(100-ql-qu-UL) και μου βγηκε 89% καλος ..

 

μετα για να βρω τον ολικο βαθμο πολλαπλασιαζω ολους τους βαθμους αποδοσης ...?

 

Για να βρω την παροχη απομαστευση παιρω αυτο: mατμου%h2-mνερου*h1=mαπομ*h11 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Αν υποθέσεις me = 0 kg/s πόσο βγαίνει ο θερμοδυναμικός βαθμός απόδοσης του κύκλου Rankine?

 

η = (q1-q2)/q1 = [(i3'-i2)-(i4'-i1)]/(i3'-i2) = (i3'-i2-i4'+i1)/(i3'-i2) = [(i3'-i4')+(i1-i2)]/(i3'-i2) =

 

= [(i3'-i4')-(i2-i1)]/(i3'-i2) = (Lturbine-Lpump)/q1

 

 

_________

η = (q1-q2)/q1 = 1 - q2/q1 Για να βγει η = 1.7 το q2/q1 πρέπει να είναι αρνητικός αριθμός!

Μάλλον λάθος στα πρόσημα θα έγινε.

Link to comment
Share on other sites

tην αποματευση την βρηκα καπου 200 kg/h εγω δινω περιπου 390 kg/h νερο τροφοδοσιας και εχω 170 kg/h παροχη ατμου..

 

Τον βαθμο απδοσης του στροβιλου μου βγαινει 36,6 του λεβητα 89 περιπου και το nth καπυ 1,7..

 

Τ nth ο υλογισα οπως το λες απο πανω..

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχεις προθέρμανση το ισοζύγιο ενεργείας στον εναλλάκτη θερμότητας είναι:

mv * i2 + me * i3 = mw * iA

Άρα: mw * iA - mv * i2 = me * i3

Το σημείο Α το υπολογίζεις από το ισοζύγιο ενεργείας στον ατμοπαραγωγό: Q1 + mw * iA = mv * i3' + me * i3

Q1 = ηb * mκαυσίμου * Hi

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.