Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Μολιερ


agoratos56

Recommended Posts

Τι παράθυρο υπολογισμών;

Σχεδιάζεις στην αρχή ένα ρεύμα. Ύστερα επιλέγεις από τα Settings το Property packs και βάζεις τις χημικές ουσίες που λαμβάνουν μέρος στην διεργασία. Στην περίπτωση αυτή βάζεις μόνο το νερό. Κάνεις click στο ρεύμα που σχεδίασες και ανοίγει ένα παράθυρο όπου θα βάλεις τα δεδομένα του ρεύματος (πίεση, θερμοκρασία, παροχή και σύσταση).

 

Αυτομάτως θα δεις και άλλες θερμοχημικές ιδιότητες του ρεύματος.

post-54236-131887269617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....

Διαγραμμα T-S ηθελα και να εχει μονο την καμπανα τον κυκλο θα τον σχηματισω εγω..

.....

 

Θα είναι απλός κύκλος Rankine ή με υπερθερμάνσεις, απομαστεύσεις κλπ.;

Και πόσα MWe θα είναι η ισχύς του;

Αν σε ενδιαφέρει διάγραμμα της εγκατάστασης και τα κυριότερα δεδομένα για κύκλο 114 MWe πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα απλο διαγραμμα σε μιλιμετρε..

 

Δες στην παρακατω εικονα..Την ισχυ που αποδιδει ο αξομας πρεπει να τον βγαλω εγω..απο τον τυπο P=T*2Π*n/60 οπου Τ=Κ*R ροπη σε Nm..Τωρα θα απορεις γιατι εχει μεταβλητες στροφες η εγκατασταση..Ο λογος ειναι γιατι η εγκατασταση προοριζεται για εργαστηριακο σκοπο..

 

Με εχει σπασει το κεφαλι μου ..Εχω τις εξης μετρησεις: 5 πιεσης(Ρ1,Ρ2,Ρ3,Ρ4,Ρ5) και 12(Τ1,Τ2,Τ3...Τ12) θερμικρασιες και αυτα απο οσο εκατσα και ειδα δεν αντιστοιχουν πχ Ρ1->Τ1..και ο δασκαλος ειπε πρεπει να τα βρειτε μονοι σας..και να κανω τον θερμοδυναμικο κυκλο σε διαγραμμα Τ-S και μετα αυτο το διαγραμμα το μερος που ειναι σε Κορεσμο/υπερθερμανση να το μεταφερω στο διαγραμμα του μολιερου..

Στο πειραμα εχω στο ενα σκελος κορεσμενο ατμο στο αλλο υπερθερμο ατμο ..Και απομαστευσεις εχω και προθερμαντηρα απο ολα ..και απο το πρωι την κοιταω την ασκηση και δεν βγαινει...

post-28022-131887269629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλές πιέσεις και θερμοκρασίες βλέπω ότι έχεις.

Υπάρχουν πολλών ειδών ατμοστρόβιλοι και πολλών ειδών εγκαταστάσεις (απλές με ένα ατμοστρόβιλο και πολύπλοκες που έχουν πολλούς).

Εφόσον έχεις έναν ατμοστρόβιλο με 5 πιέσεις ο κύκλος είναι με τριπλή απομάστευση στις πιέσεις P2, P3, P4.

Αυτές οι πιέσεις είναι μεταξύ της πίεσης εισόδου του υπέρθερμου υδρατμού στον ατμοστρόβιλο P1 (1-10 MPa) και της πίεσης συμπυκνώσεως P5 (0.04-0.06 bar).

 

Σχεδίασε πρώτα τον βασικό κύκλο μεταξύ P1 και P5.

Το χρήσιμο έργο εξόδου του βασικού κύκλου είναι ίσο με το εσωτερικό έργο εκτόνωσης του ατμοστροβίλου (Li)t μείον το έργο που ξοδεύεται από τον κινητήρα της αντλίας τροφοδοσίας νερού στον ατμοπαραγωγό.

Θα υπολογίσεις την μέγιστη θερμοκρασία T1 έτσι ώστε το παραγώμενο έργο του ατμοστροβίλου κατά την εκτόνωση μέχρι το σημείο 2 (βρίσκεται μέσα στο διφασικό πεδίο, P=P5) να είναι ίσο με αυτό που υπολογίζεις από τις εξισώσεις που μας έδωσες.

 

Οι απομαστεύσεις γίνονται για να βελτιστοποιήσεις περαιτέρω τον κύκλο Rankine.

post-54236-131887269669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου aiche αυριο μαλλον θα κατσω στο διαγραμμα της διαταξης να βαλω τις πιεσεις και τις θερμοκρασιες και θα το ανεβασω να το δεις..Α πηγα και εβγαλα τον πινακα ελεγχου μια φωτο και εχει και σχεδιαγραμμα θα ανεβαασω και αυτο..να δουμε αν το κανω σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε agoratos56

Εφόσον έβγαλες κάποια άκρη αυτό είναι ευχάριστο. Βάλε τα διαγράμματα για να δούμε μήπως θα υπάρξει κανένα τεχνικό πρόβλημα κατά την φάση εκκίνησης (start up) της διάταξης ή κατά την φάση της λειτουργία της.

Το προηγούμενο διάγραμμα Τ-S δεν ήταν και τόσο λεπτομερές.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο ηταν μονο η καμπανα..Αυριο κατα το απογευμα θα ανεβασω την διαταξη σε υπερθερμη και κορεσμη κατασταση..Τα σημεια φοβαμαι..Θα εχει νεα μου..Καλο σαββατοκυριακο να εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δες ..εχω λιγο μπερδευτει ..εχω αυτα τα σημεια..

 

Εγω θα το θεωρησω σαν ειδανικο κυκλο και θα πω το P1 παει μεχρι τον στροβιλο χωρις να εχω πτωσει πιεσης ..ή θα τα παρω κανονικα και θα βρω ενθαλπιες και εντροπιες για ολα..

post-28022-13188727026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.