Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Μολιερ


agoratos56

Recommended Posts

Φιλεμου κπως ετσιι το εκανα..

 

Αυριο θα κανω με υπερθερμανση και θα σε ξαναενημερωσω ..Μονο ο ολικος βαθμος απδοσης δεν μου φανηκε καλος αλλα η εγκατασταση δουλεψε απο τρεις φορες για 6 λεπτα και σκεφτομαι οτι δεν εχει σταθεροποιηθει καλα ..

 

Σε ευχαριστω που ασχολησε με τ προβλημα μου ..Να σαι καλα..

 

Υ.Γ:Σημερα μου προεκυψε ενα τρελο περιστατικο .

Με παιρνει ενας συμφοιτητης τηλεφωνο ενα γεια ειχμε και τι μου λεει.ρε συ επειδη θα ξενοικιασω και εχω μονο αυτο το εργαστηριο μολις κανεις την ασκηση στειλτην μου να γραψω το ονομα μου να δωσω και γω την ιδια ...

νευριασα μονο που με το ειπε ..παιδευομαι 2 βδομαδες και θελει να του την δωσω ετοιμη..και του προτεινα να σου δωσω τους τυπους και να σε πω τα βηματα και να την κανεις και μου λεει οχι δεν θελω να κατσω να την κανω..

Και μετα απο 5 λεπτα μου στελνει μυνημα και μου λεει αυτο ειναι το μαιλ μου οταν την κανεις στειλτην..

Τα συμπερασματα δικα σας.δεν προκειτε να του την στειλω αλλα ετσι που φερθηκε ουτε να τονδειξω.........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μην του την δείξεις. Τί όλα έτοιμα τα θέλει χωρίς να κάνει τίποτα? Εσύ παλεύεις τόσες μέρες για να λύσεις όλα τα τεχνικά προβλήματα της εργαστηριακής άσκησης. Άσε που αν την λύσεις και με τους υπολογισμούς των ΔP και των ΔT ανάλογα με το άνοιγμα ή το κλείσιμο των δικλείδων θα είναι ανώτερη και από Διδακτορικό!

 

______

Υ.Γ. Ένας λέβητας παράγει υπέρθερμο ατμό 1 kg/s, πίεσης 14kgf/cm2 και θερμοκρασίας 400°C. Η αρχική θερμοκρασία του νερού τροφοδοσίας είναι 24°C. Στο βιβλίο της Τεχνικής Θερμοδυναμικής βρίσκει ότι απαιτούνται:

 

782.6 kcal/s (υπολογισμός ενθαλπίας με την εξίσωση Callendar-Mollier)

778.0 kcal/s (υπολογισμός ενθαλπίας με το διάγραμμα Mollier)

 

Έλυσα την άσκηση και με τον COCO simulator για να δω τις διαφορές από αυτά που γράφει το βιβλίο και βρήκα 754.05 kcal/s

post-54236-131887270306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σαι καλα..την προχωρησα..αλλα εμενα η ενθαλπια μου ειναι 417,9 kj/kg (για καθε περιπτωση αλλαζει)συμφωνα πααντα με τις δεδομενες θερμοκρασιες που εχω για κορεσμενο και υπερθερμο ατμο..

Διαπιστωσα οτι η στο πειραμα ειχαμε μεγαλο σφαλμα το ενα ητανε οτι η μοονδα δεν σταθεροποιηθηκε το αλλο οτι δεν εκανε απομαστευση απο τον ατμοστροβιλο αλλα απο το τυμπανο ..παντα συμφων με την διαταξη που εχει η ασκηση μεσ στις σημειωσεις και με τα λεγομενα του καθηγητη..

 

Οντως κανεναν που ρωτησα δεν ηξερε πως να την λυνει σωστα..κι παιδια που εχουν περασει το μαθημα..ο αλλος πηρε οτι σην εισοδο τις αντλια και μετα εχουμε μιγμα και το κουλο περασε το μαθημα και με βαθμο και την ασκηση δεν ξερει να την λυνει..

Εγω παντα με την βοηθεια σου που ηταν πολυτιμη ..Το σκεφτηκα απλα και οχι συνθετα και περιπλοκα..να ετσι καπως δουλεψα...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε μου.

Ο καθηγητής σου θα εκτιμήσει τις προσπάθειες για την βελτίωση της λειτουργίας της ατμοηλεκτρικής εγκατάστασης και πιστεύω ότι θα περάσεις το μάθημα και μάλιστα με άριστα. Μην στεναχωριέσαι.

 

Από όσα διαγράμματα πραγματικών θερμοηλεκτρικών σταθμών έχω δει σε διάφορα συνέδρια η απομάστευση γινόταν από τους ατμοστρόβιλους.

Όμως και αυτό που λέει ο καθηγητής σου και κάνει την απομάστευση κορεσμένου υδρατμού δεν είναι λάθος. Αν ο ατμοστρόβιλος δεν έχει μελετηθεί από την εταιρεία κατασκευής για απομάστευση υδρατμού δεν θα έχει και την οπή για την σύνδεση με τον σωλήνα.

 

Για την αντλία τροφοδοσίας ένας καθηγητής λέει ότι βάζουμε δύο αντλίες με δυνατότητα διπλάσιας παροχής από την ονομαστική.

Έτσι όταν έχει πρόβλημα η μια αντλία τίθεται σε λειτουργία η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρασκευη δινω...μακαρι να τα παω καλα ειδα μερικα θεματα που βαζει και τα ψιλοκαταλαβα..Ειναι συνδυαστικη...εχει απομαστευσης ,προθερμαντηρες αναγγενηση και 2 βαθμιδες ...φοβαμαι το χρονο οτι δεν θα μου φτασει...

 

Α και για να χαλαρωσουμε λιγο κοιτα τι εκανε ενας φιλος μου μηχανολογος...

 

Με μια ροδα απο μηχανακι , ενα αμορτισερ απο μηχανακι του, ταμπουρο απο αυτοκινητο και ενα τζαμι των 10 ευρω...τον παραδεχτηκα..

 

2z7prac.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και σημερα με παιρνει ενα παιδι τηλεφωνο και με λεει βγηκε το μαθημα και δεν σε εχει βαθμο..Πηγα τον επιασα και μου λεει οτι δεν εγραψες..Του λεω σας εφερα 3 ασκησεις και ξερω οτι εγραψα ..Μου λεει κοιταξε να δεις ελα το Σεπτεμβριο να δουμε το γραπτο τωρα δεν εχω χρονο ..Τι να πει κανεις ...

 

Ακομα ενα εξαμηνο στην Κοζανη ετσι γιατι το θελησε καποιος ..

 

Ξερω οτι το γραπτο μπορει να μην ητανε για 10, αλλα το 5 το επιανα σιγουρα...Αυτο με κανει εξαλλο..

 

Υ.Γ: Το παιδι που μου ζητουσε την ασκηση , περασε με 5 ..Τωρα τι τον λες...

 

Οταν λεω, δεν εχω βαθμο εννοω οτι με εβαλε ΄0΄ και οταν τον ρωτησα με ειπε δεν αξιζει να σε βαλω κατω απο την βαση....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα,

                    Δοκίμασε το παράρτημα τεχνικής θερμοδυναμικής των Α.Ε.Ν. , το οποίο βρίσκεται στον παρακάτω ιστότοπο http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_j00029.pdf        Υπάρχει σε pdf μορφή και άμα θέλεις μπορείς να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου....

 

Καλη χρονια να χουμε...

 

Το μαιημα το χα περασει στο αλλο το εξαμηνο μαζι με την πρακτικη μου...

 

Βαθμος 8....

 

εδω και δυο χρονια περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.