Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Στο έντυπο της ΕΤΕ δεν συμπληρώνω την αμοιβή , απλά γράφω απο κάτω Κρατήσεις ΤΕΕ....... και πληρώνω μόνο τις κρατήσεις. Γιατί τι νόημα έχει η κατάθεση της αμοιβής αφού πλέον οι κρατήσεις είναι διακριτές και η αμοιβή αποδίδετα άμεσα στο λογαριασμό σου από την ΕΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεις κανονικά την εντολή πληρωμής προτού περάσεις την συμφωνηθείσα τιμή.

 

Έπειτα αν θέλεις να είσαι σωστός βάζεις και την συμφωνηθείσα τιμή ώστε να είναι σωστά ενημερωμένο το

πρόγραμμα αμοιβών.

 

Στο 3πλοτυπο γράφουμε μόνο κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ok...Δηλαδή στην ενδιάμεση υποβολή, με το (δημιουργείστε/ενημερώστε εντολή πληρωμής) τυπώνω το pdf που έχει υπόλοιπο αμοιβής 0, ΦΠΑ 0, κρατήσεις υπερ ΤΕΕ χ ποσό... Πάω στην τράπεζα με αυτό και στο έντυπο εκεί συμπληρώνω χειρόγραφα τις κρατήσεις ΤΕΕ, και στα υπόλοιπα βάζω 0.. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

και τη συμφωνηθείσα να βάλεις πάλι οι εισφορές υπολογιζονται επι της νομίμου ή της συμφωνηθείσας εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο η ενδιαμεση αναφορα και εντυολη πληρωμης αντιστοιχα να μην εχουν τη συμφωνηθεισα...

Αφου το υποβαλετε προσωρινα, πατε ξανα στην επεξεργασια, συμπληρωνετε τη συμφωνηθεισα, αποθηκευετε και επιστρεφετε

Ετσι εκδιδετε την ενδιαμεση αναφορα υπολογισμου και αντιστοιχη εντολη πληρωμης με τη συμφωνηθεισα

Μετα απλως κανετε οριστικη υποολη χωρις να αλλαξετε τιποτα, αν πραγματικα δεν αλλαζει τιποτα και ειστε κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα την πρώτη μου επιθεώρηση και ολοκλήρωσα το ΠΕΑ. Όταν έφτασα στο θέμα της αμοιβής, έμπλεξα. Διάβασα αυτό και άλλα forum, ρώτησα συναδέλφους κλπ. Έστειλα και e-mail στο ΤΕΕ ([email protected]). Με πήραν τώρα τηλέφωνο από το ΤΕΕ και μου είπαν τα ακόλουθα:

Πρέπει να παράγω από το σύστημα αμοιβών την εντολή πληρωμής που έχει όλο το ποσό - και όχι μόνο την αμοιβή του ΤΕΕ την οποία και δεν δέχονται να πληρωθεί στο ΤΕΕ. Στην συνέχεια να χρησιμοποιήσω το έντυπο της ΕΤΕ και εκτός από την αμοιβή του ΤΕΕ να πληρώσω και ΤΣΜΕΔΕ 2% και ΕΜΠ 1% όπως μια κανονική αμοιβή μελέτης. Όταν της είπα ότι δεν ξέρω κάποιον που να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, μου είπε ότι θα τους πιάσουν όλους αυτούς και θα τιμωρηθούν...

Η ερώτηση λοιπόν προς τους έμπερους συναδέλφους εδώ στο forum είναι: την απόφαση να μην πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, την έχουν δει κάπου γραμμένη ή είναι δική τους;

Και δεύτερος προβληματισμός: εάν για το ΠΕΑ απαιτείται μια κανονική αμοιβή μελέτης, εντάσσεται και στην διαδικασία προκαταβολής φόρου;

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω πάνω στο προηγούμενο το τσμεδε και εμπ αν πληρωθεί πάει επί τής συμφωνηθείσας ή τής νόμιμής οπως του τεε?

Link to comment
Share on other sites

.................., μου είπε ότι θα τους πιάσουν όλους αυτούς και θα τιμωρηθούν...............

 

Εδώ υπάρχουν πολλοί που ούτε κατάθεση στην ΕΤΕ κάνουν

και ούτε καν απόδειξη κόβουν!!!!!!

 

Σιγά μην λειτουργήσει ποτέ το κράτος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να λειτουργησει, δεν υπαρχει οδηγια να πληρωνεται αυτη η κρατηση...

Μονο για καταθεση στην ΕΤΕ και πληρωμη κρατησεων υπερ ΤΕΕ

Ο καθενας οτι του κατεβει στο κεφαλι λεει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα ενδεχόμενο να πιάσουν το ΤΕΕ για αυτή την εξωφρενική φορολογία υπέρ τρίτων και να το τιμωρήσουν......

 

Δε μας παρατάνε λέω εγώ ......... Μη πω και τίποτα άλλο μεσημεριάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.