Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

οτι βγαινει απο συστημα αμοιβων πληρωνω ΦΕΜ 10%......τωρα ταλλα οταν τα ζητανε..........φυσικα το 10% βολευει και οταν δουλευεις με Α.Ε επιχειρησεις γενικα........πχ ειναι να βγει ενα ΠΕΑ τωρα που η τιμη του Α απο συστημα αμοιβων ειναι 0,8Α......θα την ριξω ΟΛΗ με συστημα αμοιβων ΤΕΕ για να εχω ΦΕΜ 10%.....αλλιως θαπρεπε ναχω παρακρατηση 20% επειδη ειναι Α.Ε !!!

 

προσωπικα θεωρω αντισυνταγματικο να πληρωνω ΕΧΤΡΑ απο τις μαοιβες μου κρατησεις και υπερ τσμεδε και τεε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποιες αμοιβες και ποια ποσοστα ;συναδελφοι ....τελικα οι μηχανικοι δεν παιζομαστε ........

 

εχω δει διαφημισεις και εσεις σιγουρα ,που υποσχονται ΠΕΑ στην τιμη που παιρνει ο υδραυλικος να αλλαξει βρυση......

δεν μιλαω για μηχανικους που ειναι ανεργοι η εχουν αναγκη αλλα προφανως για καποιους που σκοπευουν να βγαλουν κερδος απο την ποσοτητα.....

δεν καταλαβαινουν οτι ετσι υποβιβαζουν την δουλεια μας αλλα και τα κερδη τους αφου σε κανεναν μηνα βλεπω με 5 επιθεωρησεις να βγαζεις οσα με μια.....η ισως νομιζουν οτι ειναι εξυπνοι αυτοι και εμεις οχι.....

 

ΘΑ ηθελα το ΤΕΕ να παρει επισημη θεση καθως παιρνει ποσοστο απο την νομιμη τιμη....να προστατευσει το επαγγελμα.....

αλλιως ας παιρνει ποσοστο απο την συμφωνηθεισα τιμη......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Η ενεργειακή επιθεώρηση (και όχι η έκδοση ΠΕΑ, που την κάνει το ΥΠΕΚΑ), είναι παροχή υπηρεσιών και σαν τέτοια δεν απαιτεί κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Κρατήσεις ΤΕΕ μας υποχρέωσαν γι αυτό τις καταθέτουμε. Αν η ΑΠΥ που θα κόψουμε είναι > 300€ και ο λαβών την υπηρεσία είναι εταιρεία τότε γίνεται παρακράτηση 20% και χορηγείται βεβαίωση αυτής στην αρχή του επόμενου έτους. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις εκδίδεται ΑΠΥ με το ποσό της αμοιβής και το ΦΠΑ. .

Επίσης συμφωνητικό χρειάζεται υποχρεωτικά μόνο αν η αμοιβή είναι κατώτερη της ορισμένης απο το ΤΕΕ ως νόμιμης (μόνο εάν έχει οριστεί τιμή).

Παρακαλώ αν υπάρχει επίσημα έγγραφα διατυπωμένη διαφορετική θεώρηση να αναφερθεί με στοιχεία συγκεκριμένα.

Υ.Γ. όχι προφορικές "απόψεις" απο κάποιους μέσα στο ΤΕΕ, ας ασχοληθεί καλύτερα το ΤΕΕ με άλλα επαγγελματικά ζητήμα εξευτελισμού του μηχανικού απο τα ΜΜΕ αλλά και κάποιους "συναδέλφους" και όχι με τις κρατήσεις......

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι oftopic για το ΥΓ.

Έχετε δει την διαφήμιση του jumbo με τον καφέ. Ε λοιπόν για αυτή τη διαφήμιση έχουν φάει πρόστιμο. Εμείς (ΤΕΕ,Σύλλογοι) αγρόν αγοράζουμε. Αλλά είμαστε υπεράνω....

Link to comment
Share on other sites

Για το ΦΕΜ μας είχαν πει στα σεμινάρια ότι απαιτείται και δεν απαιτείται το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Η λογική για το ΦΕΜ φαντάζομαι είναι ότι το ΠΕΑ είναι μελέτη μηχανικού την οποία καταθέτουμε σε δημόσια αρχή (ΥΠΕΚΑ) και όχι απλή παροχή υπηρεσιών. Εάν το ΠΕΑ δεν το στέλναμε στο ΥΠΕΚΑ αλλά το δίναμε στον πελάτη ίσως γλυτώναμε το ΦΕΜ.

 

Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω το ζόρι του να πληρώσετε τον ΦΕΜ ?! Θα σας τον κλέψουνε? Αφού πάλι σε εμάς επιστρέφει. Μαζέψτε δέκα ΠΕΑ μαζί και πηγαίντε τα όλα μαζί να μην χάνετε χρόνο στις εφορίες.

Επίσης αν κάποιοι συνάδελφοι φοβούνται ας κόψουν και ΤΣΜΕΔΕ...3 ευρω είναι. (προσωπικά δεν κόβω ΤΣΜΕΔΕ).

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σκάω στο ΤΣΜΕΔΕ 1518ευρώ κάθε εξάμηνο έχω δεν έχω δουλειά, κάνω εξετάσεις των 100ε και μου δικαιολογεί 20άρικο...Οχι 3 ούτε 0.003ευρώ από την αμοιβή μου που μου εξασφαλίζει τα τσιγάρα του μήνα δεν προκειται να δώσω....

Για ΦΕΜ ασχολίαστο, μία από τα ίδια.....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν η ΑΠΥ που θα κόψουμε είναι > 300€ και ο λαβών την υπηρεσία είναι εταιρεία τότε γίνεται παρακράτηση 20% και χορηγείται βεβαίωση αυτής στην αρχή του επόμενου έτους.

Σε περίπτωση που υπάρχει υποχρέωση ΦΕΜ πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ 10% και δεν γίνεται παρακράτηση 20%.

 

Επίσης συμφωνητικό χρειάζεται υποχρεωτικά μόνο αν η αμοιβή είναι κατώτερη της ορισμένης απο το ΤΕΕ ως νόμιμης (μόνο εάν έχει οριστεί τιμή).

Παρακαλώ αν υπάρχει επίσημα έγγραφα διατυπωμένη διαφορετική θεώρηση να αναφερθεί με στοιχεία συγκεκριμένα.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πουθενά επίσημα και έγγραφα διατυπωμένο ότι η καταχώριση αμοιβής στο σύστημα του ΤΕΕ υποκαθιστά το συμφωνητικό μηχανικού - πελάτη. Εμείς το ερμηνεύουμε έτσι ως το πιο λογικό.

 

Η ενεργειακή επιθεώρηση (και όχι η έκδοση ΠΕΑ, που την κάνει το ΥΠΕΚΑ), είναι παροχή υπηρεσιών και σαν τέτοια δεν απαιτεί κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Κρατήσεις ΤΕΕ μας υποχρέωσαν γι αυτό τις καταθέτουμε.

Και η σύνταξη αρχιτεκτονικής μελέτης ή στατικής ή Ενεργειακής απόδοσης είναι επίσης παροχή υπηρεσίας συνάδελφε. Το που υποβάλλονται κάνει την διαφορά για το ΦΕΜ.

 

Ετσι , μια μελέτη ηλεκτρικής εγκατάστασης όταν παραδίδεται απ'ευθείας στον πελάτη δεν χρειάζεται ΦΕΜ. Αν η ίδια μελέτη θεωρηθεί (μέσω άδειας οικοδομής) από την πολεοδομία τότε απαιτείται ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ.

 

Οπως έχω ξαναπεί , εγώ θεωρώ ότι η έκδοση ΠΕΑ είναι διαδικασία που συνιστά θεώρηση από Δημόσια Αρχή άρα υπόκειται σε ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ.

 

Νομίζω ότι μπερδεύεστε με την ηλεκτρονική διαδικασία. Αν τα ΠΕΑ δεν εκδίδονταν ηλεκτρονικά αλλά χειροκίνητα (έντυπη αίτηση στο ΥΠΕΚΑ, πρωτόκολλο , χρέωση ,ραντεβού , έκδοση) θα συζητούσαμε ακόμα αν χρειάζεται ΦΕΜ ?

 

Και εν πάσει περιπτώσει , στα 200 Ε που είναι πάνω-κάτω ένα συνηθισμένο ΠΕΑ , μιλάμε για ΦΕΜ 20Ε που συμψηφίζεται με τον φόρο μας ή επιστρέφεται , και ΤΣΜΕΔΕ 6Ε το οποίο μάλιστα περνιέται και στα έξοδα μας.

Πολλή φασαρία δηλαδή για το τίποτα.

 

ΥΓ. Βέβαια υπάρχουν κάποιοι που βγάζουν ΠΕΑ με 80Ε. Ε , εκεί το να δώσουν 26Ε είναι θέμα. Αλλά , ας πρόσεχαν.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

........ΥΓ. Βέβαια υπάρχουν κάποιοι που βγάζουν ΠΕΑ με 80Ε. Ε , εκεί το να δώσουν 26Ε είναι θέμα. Αλλά , ας πρόσεχαν.

 

Ώπα...το ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας...Πολλά είναι τα 26Ε που λες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι κατά την γνώμη μου ο GPER πολύ καλά τα αναφέρει περί ΦΕΜ και περί ΤΣΕΔΕ. Το έχω τσεκάρει κατά το παρελθόν με τον λογιστή μου μετά από πολλές ερωτήσεις και ψάξιμο για το πότε έχουμε ΦΕΜ 10% και πότε 20 % και είναι τα πράγματα όπως τ’ αναφέρει ο συνάδερφος GPER . Επίσης εκείνο που έχω να πω είναι ότι όποτε είναι υποχρεωτική η παρακράτηση φόρου 10% και κρατήσεις περί ΤΣΕΔΕ και ΕΜΠ το αναφέρει ξεκάθαρα η εκάστοτε νομοθεσία που διέπει την έκδοση αδειών (είτε είναι θέμα πολεοδομικό είτε είναι θέμα διεύθυνσης μεταφορών κ.λ.π.), ενώ το ΠΔ 100/2010 που αναφέρει τις αμοιβές των ενεργειακών επιθεωρήσεων (άλλου παπά ευαγγέλιο που δεν εφαρμόζονται πλέον) δεν αναφέρει πουθενά περί ΦΕΜ και περί ΤΣΕΔΕ, ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

.......Οπως έχω ξαναπεί , εγώ θεωρώ ότι η έκδοση ΠΕΑ είναι διαδικασία που συνιστά θεώρηση από Δημόσια Αρχή άρα υπόκειται σε ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ......

 

ποια ειναι η θεωρηση που αναφερεις? Η ηλεκτρονικη καταχωρηση σε μια βαση δεδομενων?

Το ΠΕΑ ειναι εγκυρο οταν μπει σφραγιδα μηχανικου.

Η ΟΑ ειναι εγκυρη οταν μπει σφραγιδα πολεοδομιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.