Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Στις αρχές που το έψαχνα είχα ρωτήσει στην ΔΟΥ και, αν θυμάμαι καλά, με είχαν πει 1162€ επειδή θα θεωρηθεί σαν μία παράβαση που πάει στο μισό...κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θέμα δεν είναι πόσο είναι το πρόστιμο αλλά αν υπάρχει παράβαση για να φας πρόστιμο .

 

Επιμένω ότι (αν υπάρχει) θέμα το δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι και συγκεκριμένα οι συνάδελφοι  που προ κρίσης είχαν ασχοληθεί μόνο με κατασκευές  όπου σαφώς υπάρχει η υποχρέωση υποβολής των συμφωνητικών , 

υποχρέωση όμως που  ΔΕΝ υπήρχε για τις αμοιβές μελετών και επιβλέψεων.

 

Τα συμφωνητικά μελετώ /επιβλέψεων θεσπίστηκαν με τον Ν3919 κα βάσει αυτού δεν υπόκεινται στην 3μηνη υποβολή αλλά στην ετήσια ηλεκτρονική (όποτε και αν γίνει). 

 

Πολλές  ΔΟΥ δεν δέχονταν ούτε να τα θεωρήσουν.

 

Η άποψή μου λοιπόν είναι ότι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής άρα δεν υπάρχει παράβαση .

 

Οσοι επιμένετε με τις ΔΟΥ μάλλον ξύνεστε στην γκλίτσα του τσοπάνη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1162 ? στο μισο ? για πες γιατι παραλυσε η αριστερη μου

 

μαγκες με το μαλακο 38 ειμαι καρδιακα εγκεφαλικα εχουν ριξει μεσο ορο ηλικιας που εμφανιζοντε

 

νωμοιζο κατοι πατενο μολλυς τορα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ρε μην ασχολείστε με ανύπαρκτα πράγματα..... Δεν ξέρω κανέναν που κάνει κάτι τέτοιο στα ΠΕΑ.. Τώρα στη ΔΟΥ τι περίμενες να σου πούνε? Με το ζόρι να τα υποβάλλουμε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κάνω τίποτα

.-

 

το θεμα ειναι πως οτι σου κανουν αυτοι θα ναι 2 τελειες και μια παυλα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν ξανασχολήθηκα αφού τους είχα ανακατώσει στην ΔΟΥ και μετά από (πραγματικό) ψάξιμο που έκαναν, με ενημέρωσαν πως δεν έχουμε υποχρέωση υποβολής 3μηνης κατάστασης.

Οπότε otto άσε κάτω τα χάπια της γιαγιάς....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν ξανασχολήθηκα αφού τους είχα ανακατώσει στην ΔΟΥ και μετά από (πραγματικό) ψάξιμο που έκαναν, με ενημέρωσαν πως δεν έχουμε υποχρέωση υποβολής 3μηνης κατάστασης.

Οπότε otto άσε κάτω τα χάπια της γιαγιάς....

 

Ούτε καν για τα λοιπά συμφωνητικά αυθαιρέτων?

Link to comment
Share on other sites

Για ΠΕΑ μιλάμε.... Συμφωνητικά δεν παίζουν, κρατήσεις δεν παίζουν ΑΠΥ και μόνο. Τίποτε άλλο...

Για αυθαίρετα δεν ξέρω τι γίνεται γιατί δεν κάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.