Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες ISO


Dimitris!

Recommended Posts

Καλημέρα, δε ξέρω αν ανοιγω το θέμα στο σωστό μέρος, αλλά νομίζω οτι ενδιαφερει κάποιους από εμάς.

Πως μπορούμε σα μηχανικοί να κανουμε μελέτες ISO ή HACCP για άλλους?? Υπάρχει κάποια πιστοποίηση που πρέπει να έχουμε εμείς οι ίδιοι ή κάποια σεμινάρια που πρέπει να παρακολουθήσουμε?? Γραφόμαστε κάπου ως γραφεία πιστοποίησης?? Μπορούμε να κάνουμε όλες τις πιστοποιήσεις ή μόνο αυτές που σχετίζονται με το αντικέιμενο μας??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σαν μηχανικοί μπορούμε να εργαστούμε σαν σύμβουλοι πάνω σε τέτοια θέματα. Σεμινάρια γίνονται από τους φορείς πιστοποίησης όλη τη χρονιά σχεδόν για όλα τα πρότυπα.

 

Όταν λοιπόν μια επιχείρηση θέλει να πάρει πιστοποίηση τότε έρχεται σε επαφή με τον σύμβουλο (εσένα) και δουλειά σου πλέον είναι να αναπτύξεις το σύστημα ποιότητας για το πρότυπο/α που επιθυμεί ο πελάτης σου και να έρθεις σε επαφή με φορέα που θα κάνει την πιστοποίηση.

 

Η δουλειά σου δεν σταματάει εκεί καθώς μετά από την αρχική επιθεώρηση, κάθε χρόνο όταν θα περνάει από επιθεώρηση ο πελάτης σου, εσύ θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι είναι έτοιμη η επιχείρηση να περάσει πιστοποίηση επιτυχώς(να έχει τηρηθεί με λίγα λόγια το σύστημα που τους είχες φτιάξει).

 

Ενδεικτικά τα πρότυπα που μπορείς να κάνεις σεμινάριο και μετά να εργαστείς σαν σύμβουλος όντας μηχανολόγος είναι τα παρακάτω:

ISO 9001:2008 (Συστήματα διαχείρησης ποιότητας)

ISO14001 (Συστήματα περιβαλλοντικής διαχείρησης)

HACCP, ISO22000 (τρόφιμα)

ISO 17020 (εργαστήρια δοκιμών, μετρήσεων και ΚΤΕΟ)

OHSAS18001 (υγιεινή και ασφάλεια στην εργασία)

 

Για τα σεμινάρια μπορείς να μπεις στα site των φορέων πιστοποίησης (πχ TUV Nord, TUV Austria)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα:

 

1ον. Το ISO 9001:2008 αντικαταστάθηκε από το ISO 9001:2015. Θέλεις να τους χρεώσεις για απλή επιθεώρηση ή για επιθεώρηση πιστοποίησης σύμφωνα με το καινούριο πρότυπο (νομίζω έχουν 3 χρόνια για να εναρμονιστούν με το καινούριο)?

2ον. Όποια και να ειναι η παραπάνω απάντηση, η εταιρεία τηρούσε το σύστημα αυτόν το χρόνο, δηλαδή συμπλήρωνε τα έντυπα που προβλέπονταν από το Σύστημα Διαχείρησης Ποιότητας?

3ον. Έγινε μέτρηση στόχων (Ικανοποίηση πελατών κλπ)?

4ον. Έγιναν οι διωρθωτικές ενέργειες που εκπονήθηκαν βάση της προηγούμενης επιθεώρησης?

5ον. Έγινε εσωτερική επιθεώρηση?

 

Έγώ στη θέση σου θα χρέωνα με την ώρα (φαντάζομαι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε ξέρεις πόσο χρεώνεις την ώρα σου). Ανάλογα με τις απαντήσεις στα παραπάνω θα πρέπει να υπολογίσεις το πόσο θα σου πάρει.

 

Αν δεν έχουν κάνει τίποτα από την προηγούμενη επιθεώρηση μέχρι σήμερα τότε υπολόγιζε, ανάλογα και με τον κύκλο εργασιών τους, μέχρι και μια βδομάδα φουλ για να συμπληρώνεις χαρτούρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όντως τσιμπημένα τα κόστη... Είναι απαραίτητο να είσαι πιστοποιημένος? Χώρια από την κατατόπηση και το υλικό που  θα σου δώσουν.. Γραφόμαστε μετά τα σεμινάρια στα  γραφεία πιστοποίησης??

Link to comment
Share on other sites

Όντως τσιμπημένα τα κόστη... Είναι απαραίτητο να είσαι πιστοποιημένος? Χώρια από την κατατόπηση και το υλικό που  θα σου δώσουν.. Γραφόμαστε μετά τα σεμινάρια στα  γραφεία πιστοποίησης??

Όχι δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό θα ήταν να είσαι. Τουλάχιστον το σεμινάριο που είχα κάνει εγώ ήταν αρκετά κατατοπιστικό και έμαθα πράγματα που δεν θα τα μάθαινα διαβάζοντας μόνος μου. Κάναμε case studies φέραμε παραδείγματα από τους χώρους δουλειάς μας, ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

 

Όχι μετά δεν γράφεσαι σε κάποιο γραφείο πιστοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτές τις δουλειες τις αναλαμβάνουν τα αναλογα γραφεια. Δεν πας σαν ξεκαρφωτος να βγάλεις ISO για κλινική πχ.. Καλύτερα να προσεγγίσεις αυτές τις εταιρείες και μετα αρχίσεις τις πιστοποιήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτές τις δουλειες τις αναλαμβάνουν τα αναλογα γραφεια. Δεν πας σαν ξεκαρφωτος να βγάλεις ISO για κλινική πχ.. Καλύτερα να προσεγγίσεις αυτές τις εταιρείες και μετα αρχίσεις τις πιστοποιήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για κλινική δεν πας. Για την εταιρεία στην οποία ήδη δουλεύεις μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ rootbreaker για τις πληροφορίες! Άρα κάνουν καλή δουλειά τα σεμινάρια (case studies κλπ..). Θα τα έχω υπόψιν για το μέλλον, γιατί μου έχουν ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.