Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Αν θέλουν να δώσω τον εαυτό μου (το ΑΦΜ μου) ως λογιστή, έχει καλώς. Να προσλάβω λογιστή για να υποβάλλω τη δήλωση (ενώ δεν είχα καν τέτοια υποχρέωση βάση δηλωθέντος εισοδήματος) δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα. Ως εδώ και μη παρέκει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι οι ελ. επαγγελματίες. Όταν έγραψα "ενώ δεν είχα τέτοια υποχρέωση" αναφερόμουν στην υπογραφή των δηλώσεων εισοδήματος από λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ή μόνο αυτοί που έκαναν λογιστική αναμόρφωση;

Αν κάποιος συνάδελφος την υποβάλλει καλό είναι να μας ενημερώσει, τι συμπληρώνουμε γιατί με μια πρόχειρη ματιά ζητάει και κάτι κωδικούς στον πίνακα IV που δεν είμαι σίγουρος τι βάζουμε.

 

Πάντως με στοιχεία λογιστή και ΑΦΜ ίδια με του επαγγελματία απ'ότι φαίνεται την κάνει δεκτή, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ή μόνο αυτοί που έκαναν λογιστική αναμόρφωση;

Συνάδελφοι επιμένω σ αυτή την ερώτηση. Για δείτε λίγο κι εδώ http://www.taxnews.info/logistiko-eisodima/. Προκύπτει ότι είναι μόνο καταστάσεις από λογιστές – φοροτεχνικούς.

Για όσους έχουν κάνει αυτοέλεγχο με συντελεστές και υπογραφή λογιστή. Τι λέτε?

Παρατηρήστε ότι γράφει και γι άλλες καταστάσεις που μόνο γραφειοκρατεία προσθέτουν και από ουσία μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ή μόνο αυτοί που έκαναν λογιστική αναμόρφωση;

Αν κάποιος συνάδελφος την υποβάλλει καλό είναι να μας ενημερώσει, τι συμπληρώνουμε γιατί με μια πρόχειρη ματιά ζητάει και κάτι κωδικούς στον πίνακα IV που δεν είμαι σίγουρος τι βάζουμε.

 

Πάντως με στοιχεία λογιστή και ΑΦΜ ίδια με του επαγγελματία απ'ότι φαίνεται την κάνει δεκτή, για να δούμε...

 

 

 

1. Oι καταστάσεις αυτές (κατάσταση λογιστικών διαφορών, κατάσταση με τους φόρους κλπ ) είναι συνοδευτικές της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

2. Στις καταστάσεις υπογράφει αυτός που υπέγραψε και στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος (στο Ε3).

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠΆΡΙΘ. 2873 Φορολογικές ελαφρύνσεις και απλουστεύσεις και άλλες διατάξεις

[Τελευταία κωδικοποίηση με το νόμο :3842/2010 την 2010-04-23]

 

Αρθρο 38. Ρυθμίσεις θεμάτων λογιστών - φοροτεχνικών

3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Το περιεχόμενο της κατάστασης αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 66 του Κ.Φ.Ε.Τέλος, με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων.

Για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής, ο λογιστής φοροτεχνικός υπογράφει τις δηλώσεις της παραγράφου 2, καθώς και τα συνυποβαλλόμενα έντυπα ή καταστάσεις, όπως αυτά καθορίζονται κάθε φορά με τις οικείες αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.