Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για μονάδα ανακύκλωσης υλικών


Recommended Posts

Ειναι πρωτη φορα που γραφω στο forum χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι νεος μηχανικος δομικων εργων και μου ζητηθηκε αδεια για μοναδα ανακυκλωσης υλικων οπως χαρτι, πλαστικο κ.λ.π. Απο εταιρεια με μηχανηματα ανακυκλωσεις ειπαν στον ''πελατη μου'' να απευθυνθει σε μηχανικο.Η επιχειρηση θα γινει σε ενοικιαζομενο κτιριο. Δε γνωριζω τπτ απο τετοια και οποιος γνωριζει τι πρεπει να κανω και πως πρεπει να κινηθω ας με βοηθησει στα πρωτα μου βηματα..

Link to comment
Share on other sites

δώσε περισσότερα στοιχεία για :

 

-τι είδους άδεια απαιτείται

 

-την μονάδα ανακύκλωσης

 

-τι μηχανήματα θα χρησιμοποιούνται, κλπ

 

σίγουρα η άδεια θα χορηγηθεί απο την δ/νση περιβάλλοντος της περιφέρειας

αλλά δώσε μας και επιπλέον στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως να σου απαντουσα σε ολα αυτα αλλα και γω δεν ξερω τπτ παραπανω. Μου ειπε ο πελατης για τη μοναδα που θελει να κανει, οτι θα ενοικιασει χωρο και οι πληροφοριες που βρηκα μεσω ιντερνετ ειναι οτι χρειαζεται εκδοση άδειας εγκατάστασης & λειτουργίας απο το http://www.gtec.gr/factories.html. Αυτο που θελω ειναι να δω 1) Αν μπορω να υπογραψω τετοια αδεια 2) Αν συμφερει οικονομικα 3) Το που πρεπει να ρωτησω για να μαθω πως θα ξεκινησω και τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρχικά κατάλαβα οτι πρόκειται για επιχείρηση συλλογής και μεταφοράς ανακυκλώσιμων υλικων, σου είπα οτι η άδεια θα χορηγηθεί απο την δ/νση περιβάλλοντος της περιφέρειας, η οποία είναι λάθος απάντηση

 

εκ των υστέρων αντιλήφθηκα οτι πρόκειται για μονάδα ανακυκλώσιμων υλικων

 

σ' αυτή την περίιπτωση, η άδεια ίδρυσης (εγκατάστασης η οποία είναι το 1ο στάδιο της άδειας) χορηγήται απο την δ/νση Ανάπτυξης (πρώην δ/νση βιομηχανίας) απαιτείται (σύμφωνα με το ν. 3325/05):

 

- βεβαίωση χρήση γης απο την πολεοδομία της περιοχης που βρίσκεται το οικόπεδο-γήπεδο (αν είναι εκτός σχεδίου, που είναι και η επικρατέστερη περίπτωση, γιατί τέτοιου είδους μονάδες δεν επιτρέπονται σε εντός σχεδίου)

 

- προκαταρτική μελέτη περιβαλλοντικών όρων

 

- τεχνικό υπόμνημα μηχανικού

 

- ερωτηματολόγιο (το συμπληρώνεις εσύ) και το υπογράφη ο επιχειρηματιας

 

- .................

 

- διάβασε τη νομοθεσία στο link που αναφέρεις, το ν. 3325/05, τους νόμους & Υ.Α. περί σύνταξης περιβαλλοντικών όρων, .......

 

θέλει αρκετή δουλειά και διάβασμα

 

-αν το έργο (η μονάδα που θα γίνει) είναι εκτός ν. Αττικής, μάλλον υπάρχει περίπτωση να πάρει απαλλακτικό απο άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση και το λέω με επιφύλαξη

 

- τώρα αν έχεις δικαίωμα υπογραφής εγγράφων (μελέτες) στις αντίστοιχες υπηρεσίες, δεν το γνωρίζω αλλά υποθετικά νομίζω πως ναι

 

- πήγαινε στις δ/σεις ανάπτυξης και περιβάλλοντος της περιοχής του έργου για ερωτήσεις & διευκρινήσεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ έναν ενδιαφερόμενο για παρόμοια άδεια ανακύκλωσης υλικών.

Οποιαδήποτε πληροφορία για την διαδικασία και την αμοιβή είναι καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται οπωσδήποτε συνεργασία με μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο (που θα αναλάβει την άδεια εγκατάστασης) και με μηχανικό περιβάλλοντος/χημικό μηχανικό (που θα αναλάβει την Ε.Π.Ο.)

Οικοδομική άδεια δεν απαιτείται;

Τοπογραφικό - διάγραμμα κάλυψης; Υπάρχουν; Αν όχι πρέπει να ξαναγίνουν. Συνήθως όμως ούτως ή άλλως πρέπει να ξαναγίνουν διότι καλούνται οι μηχανικοί που υποβάλλουν τους φακέλους στο ανάπτυξης να προσυπογράψουν τα τοπογραφικά. Επομένως, αν το έχει κάνει άλλος πριν από ν χρόνια δεν το ρισκάρεις να το υπογράψεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χημικό μηχανικό?

Την ΜΠΕ μάλλον θα την κάνω εγώ...στην περίπτωση που είναι στα μέτρα μου.

 

καμία συμβουλή για αμοιβή....? και σε πμ για λόγους διακριτικότητας.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.