Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Χρήση ιδιωτικού δάσους


bnpwm

Recommended Posts

Μην το γενικεύεις και δεν μιλάμε για την Πάρνηθα.

 

Σημειωτέον ότι μιλάμε για επίπεδη περιοχή όπου γύρω γύρω έχουν χριστεί ΒΙΛΛΑΡΕΣ και μόνο τα 200 στρέματα, μεσα στα οποία είναι και το δικό μου, είναι δάσική έκταση.

 

Anyway, και τα συμβόλαια που υπάρχουν τι είναι? Ψεύτικα? Έχω πληρώσει φόρο κληρονομιάς, ουκ ολίγα, θα πληρώσω κτιματολόγιο, κάθε χρόνο θα μπαίνει στην φορολογική δήλωση, θα λαμβάνω ΕΤΑΚ, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιαυτο λοπον να συμβουλευτεις ενα μηχανικο να σου πει πως θα προσωρησεις...

 

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να εχεις συμβολαιο για δασικη εκταση???

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο έχω αλλά δεν με αφήνει να το πουλήσω για να χτίσει ο ενδιαφερόμενος ουτε και εγώ μπορώ να χτίσω.

Άρα η απορία μου είναι τι μπορώ να κάνω, πως να εκμεταλευτώ ένα ιδιωτικό δάσος?

 

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος/οδηγία/εγκύκλιος που να αναφέρει τις επιτρεπόμενες χρήσεις, αν υπάρχουν, ενός δάσους σε ιδιωτική κατοχή?

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε μελάκι, υλοτομία (μετά από άδεια).

Τί περιμένεις δηλαδή να σου πούν ότι μπορείς να κτίσεις καζίνο?

Τα συμβόλαια σου μπορεί να κατοχυρώνουν την ιδιοκτησία σου αλλά αυτό δεν αλλάζει το δασικό χαρακτήρα της έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά να τα κόψεις όλα. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου δίδει η δασική υπηρεσία άδεια για υλοτομία, είτε για πώληση είτε για απομάκρυνση των άρρωστων δέντρων.

Το μέλι από πεύκο πάντως είναι πολύ καλό (αν και δεν υπάρχει 100% πευκόμελο είναι σωστότερα πευκοθυμαρίσιο). Αυτή είναι καλή επένδυση. Σκέψου το (και δεν εννοώ να κάνεις εσύ τον μελισσοκόμο μπορείς να νοικιάσεις τον χώρο).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρώτη φορά ακούω ότι βγαίνει μέλι από τα πεύκα!

 

Και δεύτερον τι επένδυση είναι αυτή όταν μιλάμε για πέυκα που υπάρχουν σε μόνο 4 στρέμματα?

 

Γνωρίζεις κάποιους που το κάνουν? Και τι απολαβές μπορεί να έχει η ενοικίαση για συγκομιδή μελιού?

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις!

Τα πεύκα δεν έχουν άνθη? Άρα και γύρη?

Ο ενδιαφερόμενος (αν βρείς) στα 4 αυτά στρέμματα θα βάλει τις κυψέλες του.

Το πόσο θα σου δίνει ως ενοίκιο δεν ξέρω.

Προφανώς νομίζεις ότι με 4 στρέμματα δάσους περιμένεις να βγάλεις τα ίδια χρήματα με το να ήταν οικόπεδο.

Πάρτο απόφαση, είτε θα βγάζεις ένα μικρό χαρτζιλίκι είτε θα το έχεις να κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε καλύπτει ...το πευκόμελο (το οποίο σαφώς και υπάρχει), μπορείς να το ψάξεις για επιχείρηση η οποία θα παρέχει δραστηριότητες όπως ποδηλασία, πεζοπορία κλπ. Ενδεχομένως μπορείς να πάρεις κάποια άδεια για κιόσκι που θα τις εξυπηρετεί. Αλλιώς πικνικ με την οικογένεια τις Κυριακές στο ιδιωτικό σας δάσος. Πρέπει να πάρεις απόφαση ότι κάτι άλλο δε γίνεται. Παλιότερα ίσως να γινόταν κάτι "πονηρό", πλέον όμως και ενόψει και των δασικών χαρτών και δεδομένου ότι αρκετοί Δασάρχες άρχισαν να πηγαινοέρχονται τελευταία ...στον Κορυδαλλό αυτά ευτυχώς τελειώσανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.