Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστές κέρδους από μελέτες


Recommended Posts

1. Εδώ και χρόνια έκανα μελέτες και έβρισκα τους αντίστοιχους συντελεστές κέρδους και έγραφα στη δήλωση το εισόδημα (πχ μελέτη 20.000 ευρώ με 22% έγραφα κέρδος - εισόδημα 4.400).

 

Που μπορώ να βρω για φέτος τέτοιους συντελεστές;

 

2. Όλα τα χρόνια δεν έβαζα έξοδα στις δηλώσεις (βενζίνες, υπολογιστής κλπ) μια και πάντα είχα αφορολόγητο (όπως προέκυπτε από συντελεστές) και έλεγα μην μπλέξω σε τυχόν έλεγχο και μου απορρίψει κάποια.

Φέτος (2010) για τον προσδιορισμό του εισοδήματος ισχύουν οι συντελεστές ή θα πάει βάση διαφοράς εσόδων - εξόδων (οπότε τον ήπιαμε...);

 

3. Είχα από μισθωτές υπηρεσίες 14-15 χιλ και αναγκάστηκα να κόψω μελέτες 20.000 και τώρα καίγομαι!!

Παίζει να βάλω τις εισφορές για ΤΣΜΕΔΕ στο Ε3 αντί για το Ε1 που τις έβαζα πάντα, να περάσουν ως έξοδα; Μπαίνει όλο το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ (εισφορές) στο Ε1 ή εισφορές για υγειονομικά και σύνταξη στο Ε1;;

Είχα έξόφληση διακανονισμού + εξάμηνο (σύνολο 6-7 χιλ). Αποδείξεις έχω αρκετές 12-13 χιλ για το Ε1 οπότε δεν χρειάζεται το ΤΣΜΕΔΕ στο Ε1...

Link to comment
Share on other sites

1) Υπολογισμός λογιστικού αποτελέσματος για την χρήση 2010 και τις επόμενες αυτής.

2) Οι συντελεστές που ξέρεις θα χρησιμοποιηθούν μόνο στην περίπτωση του αυτοελέγχου και θα τους βρεις εκεί που τους έβρισκες τα προηγούμενα χρόνια.

 

Προσθέτω και για την ερώτηση με αα 3

 

Οι ασφαλιστικές εισφορές θα πάνε στο Ε1 και όχι στο Ε3 γαι τί δεν αποτελούν επαγγελματική δαπάνη.

Ωστόσο η φορολογική συμπεριφορά τους είναι ίδια. Είτε περάσουν στο Ε3 , είτε περάσουν στο Ε1 , ΄με

δεδομένο ότι αφαιρούνται συνολικά από το εισόδημα τελικά θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

1) Υπολογισμός λογιστικού αποτελέσματος για την χρήση 2010 και τις επόμενες αυτής.

2) Οι συντελεστές που ξέρεις θα χρησιμοποιηθούν μόνο στην περίπτωση του αυτοελέγχου και θα τους βρεις εκεί που τους έβρισκες τα προηγούμενα χρόνια.

 

1. Δηλαδή για τη χρήση 2010 και μετά γίνεται "υπολογισμός λογιστικού αποτελέσματος";

πως γίνεται αυτό ή να μην με απασχολεί (θέλει διάβασμα και καλύτερα να απευθυνθώ σε λογιστή);

 

2. Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω τους συντελεστές όπως σε παλιαότερες χρήσεις και να "κάνω" "αυτοέλεγχο"; Τι είναι ο αυτοέλεγχος; (θα ψάξω στο google, αλλά εάν έχεις κανένα link στείλε).

 

1) Προσθέτω και για την ερώτηση με αα 3

 

Οι ασφαλιστικές εισφορές θα πάνε στο Ε1 και όχι στο Ε3 γαι τί δεν αποτελούν επαγγελματική δαπάνη.

Ωστόσο η φορολογική συμπεριφορά τους είναι ίδια. Είτε περάσουν στο Ε3 , είτε περάσουν στο Ε1 , ΄με

δεδομένο ότι αφαιρούνται συνολικά από το εισόδημα τελικά θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

 

Εάν στο Ε3 δεν έχω έξοδα δεν απαγορεύεται ο υπολογισμός εισοδήματος με συντελεστές; (οπότε πάει όλο το 20.000 εισόδημα;)

Αλλιώς 20*22%=4.400 εισόδημα μόνο

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πρέπει να βρω έξοδα (για το Ε3) κι επειδή τέτοια-ώρα-τέτοια-λόγια μόνο οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ μπορούν να μπουν, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ενοίκια γραφείου; ΔΕΗ-ΟΤΕ-κινητά-νερά; Αναλώσιμα; Βενζίνες;

 

Του σπιτιού μου εννοείς; ποσοστό; ποιο ποσοστό είναι ανεκτό χωρίς να το αλλάξουν σε έλεγχο κάποια στιγμή;

 

Άμα είναι για φέτος, γιατί για πέρυσι το ξεχνάμε Απρίλη μήνα...

 

Μπορεί κανείς που ξέρει να μου δώσει κατευθύνσεις ακόμα κι από κοντά να βρεθούμε (μένω Αθήνα); ας στείλει μύνημα.

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο έχει ψηφιστεί ο νόμος που άλλαξε τον τρόπο φορολόγησής μας. Ακόμα περισσότερο από 1 χρόνο (πριν καν ψηφιστεί) το συζητάγαμε ως ενδεχόμενο. Έχει "βουϊξει ο τόπος" κυριολεκτικά! Τώρα μόνο το συνειδητοποίησες εσύ;; Είναι πραγματικά εντυπωσιακό... Ε κάπως έτσι εξηγείται λοιπόν το γιατί οι αντιδράσεις ήταν "χλιαρές" νομίζω. Υπάρχει μεγάλο ποσοστό συναδέλφων μάλλον που είτε δεν έχει πάρει είδηση τι γίνεται ή αρνείται να πιστέψει καν γεγονότα...

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο έχει ψηφιστεί ο νόμος που άλλαξε τον τρόπο φορολόγησής μας. Ακόμα περισσότερο από 1 χρόνο (πριν καν ψηφιστεί) το συζητάγαμε ως ενδεχόμενο. Έχει "βουϊξει ο τόπος" κυριολεκτικά! Τώρα μόνο το συνειδητοποίησες εσύ;; Είναι πραγματικά εντυπωσιακό...

 

Ήμουν μισθωτός και δεν με απασχολούσε, τελευταία ΑΠΥ είχα κόψει το 2007. Πέρυσι έκοψα συνολικά 20 χιλ και πίστευα ότι θα είναι με συντελεστές. Γι' αυτό και δεν πέρναγα έξοδα στα βιβλία - περιοδικές ΦΠΑ. Να κάνω τροποποιητικές τώρα με αποδείξεις που έχω μαζεμένες και τις προόριζα για το σπίτι (Ε1); :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.