Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστές κέρδους από μελέτες


Recommended Posts

Να κάνω τροποποιητικές τώρα με αποδείξεις που έχω μαζεμένες και τις προόριζα για το σπίτι (Ε1); :oops:

 

Δεν έχουν νόημα οι τροποποιητικές περιοδικές ΦΠΑ. Με αποδείξεις (αντί τιμολογίων) ούτως ή άλλως δε μπορείς να εκπέσεις ΦΠΑ. Μπορείς βέβαια να καταχωρήσεις ως δαπάνες ποσά για τα οποία έχεις αποδείξεις (για το σύνολο καθαρό + ΦΠΑ αυτών), εφόσον δεν είναι ενημερωμένο το βιβλίο εσ-εξ σου και έχεις κενό για παρελθούσες ημερομηνίες. edit: και υπό τον όρο βέβαια ότι όλες αυτές οι (περισσευούμενες εννοείται) απόδειξεις που έχεις μαζέψει για την κατοχύρωση του αφορολόγητου, είναι η καθεμιά αξίας έως 50 ευρώ. Αλλιώς δε γίνονται δεκτές ως παραστατικά επαγγελματικών δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αποδείξεις είναι του είδους που υπέδειξε ο tpanag (ως προς την αξία), μπορεί να εκπεσθεί ο ΦΠΑ που εμπεριέχεται στην αξία της ΑΛΠ , υπό την προυπόθεση βέβαια να πρόκειται για δαπάνη της οποίας μπορούμε να εκπέσουμε τον ΦΠΑ με τον οποίο αυτή έχει επιβαρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΠ μέχρι 50 ευρώ; όσο πάνε και σκουραίνουν τα πράγματα...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι βενζίνες και δεν νομίζω να εκπίπτει το ΦΠΑ και πόσες μπορώ να βάλω... Εάν βάλω 2.000 ευρώ θα μετρήσουν όλες ή ποσοστό βάση του 20.000 ΑΠΥ; (κάτι διάβασα για 3% νομίζω..)

 

Ευτυχώς όλες τις αποδείξεις (που κράταγα για το Ε1) τις έχω περασμένες σε Excel και σε φακέλους ανά μήνα... Υπάρχει πουθενά λίστα με το τι αποδείξεις - έξοδα μπορούμε να περάσουμε; θα βάλω φίλτρο μέχρι 50 ευρώ (καθαρή ή με ΦΠΑ; μάλλλον με ΦΠΑ) να δω τι θα μου βγάλει το Excel εκτός από βενζίνες. Θεωρώ ότι S/M δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Βρες εναν λογιστή, γιατι εχεις μεινει πίσω, και μονο φορολογική πατάτα μπορεί να κάνεις....

 

Έχω 2 γνωστούς αλλά δεν γνωρίζουν πολλά από φορολόγηση μηχανικών. Όποιος γνωρίζει κανέναν ας στείλει μυνημα.

 

Είδα χθες που γύρισα στο σπίτι ότι δεν είναι τελικά τόσο τραγικά τα πράγματα μια και:

Είσοδημα από μισθωτές 10.500 και όχι 13 (2500 αφορολόγητη αποζημίωση λόγω απόλυσης) και επίσης:

ΤΣΜΕΔΕ 10 χιλ (είχα πληρώσει 8.100 για εξόφληση ρύθμισης)

Και λογικά μπορώ να γράψω στο εσόδων - εξόδων (και σε τροποποιητικές ΦΠΑ) κάποια από τα παρακάτω:

Έξοδα αυτοκινήτου (Service, επισκευές, πλύσιμο, σήμα τελών, ασφάλεια) 3,5 χιλ (70% χωρίς έκπτωση - επιστροφή ΦΠΑ;

Έξοδα αυτοκινήτου (βενζίνες) 2,2 χιλ (70% χωρίς έκπτωση - επιστροφή ΦΠΑ;

Εστιατόρια;; Δεν μπορώ να κάνω το τραπέζι σε κάποιους για επαγγελματικούς λόγους; :wink:

Ρούχα - Βιβλιοπωλεία;;

Διάβασα και το thread περί εκπιπτώμενων δαπανών (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15249&page=1) οπότε θα βάλω και το 1/3 από έξοδα σπιτιού που δεν μπαίνουν στο Ε1 (ΔΕΗ, κοινόχρηστα, τηλεφ, ΕΥΔΑΠ) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην το παρακάνεις γιατί σε περίπτωση ελέγχου (μακριά από εμάς), οι δαπάνες που δεν συνάδουν με την επαγγελματική σου δραστηριότητα θα σε μπλέξουν χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και το thread περί εκπιπτώμενων δαπανών (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=15249&page=1) οπότε θα βάλω και το 1/3 από έξοδα σπιτιού που δεν μπαίνουν στο Ε1 (ΔΕΗ, κοινόχρηστα, τηλεφ, ΕΥΔΑΠ) :smile:

 

Αυτό το ποσοστό (1/3) υπάρχει μόνο στη φαντασία κάποιων. Στο φορολογικό νόμο είναι ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρες εναν λογιστή, γιατι εχεις μεινει πίσω, και μονο φορολογική πατάτα μπορεί να κάνεις....

 

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω. Ζήτησα και εδώ στο forum να μου στείλει όποιος ξέρει μύνημα ή e-mail αλλά τίποτα.... ([email protected]).

 

Κανείς; :sad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποσοστό (1/3) υπάρχει μόνο στη φαντασία κάποιων. Στο φορολογικό νόμο είναι ανύπαρκτο.

 

Δε διαφωνώ μαζί σου, εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Αυτή η φήμη όμως για κάποιο λόγο κυκλοφορεί πολλά χρόνια στο "σινάφι" μας τουλάχιστον (το έχω ακούσε σε εκδοχές σαν 1/3 αλλά και 30%). Μήπως ίσχυε κάτι τέτοιο πολύ παλιά ή είχε διαδοθεί από κάποιους που σε έλεγχο τελικά τους αναγνώρισαν τέτοιο ποσοστό...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ μαζί σου, εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Αυτή η φήμη όμως για κάποιο λόγο κυκλοφορεί πολλά χρόνια στο "σινάφι" μας τουλάχιστον (το έχω ακούσε σε εκδοχές σαν 1/3 αλλά και 30%). Μήπως ίσχυε κάτι τέτοιο πολύ παλιά ή είχε διαδοθεί από κάποιους που σε έλεγχο τελικά τους αναγνώρισαν τέτοιο ποσοστό...

 

 

Ναι έτσι είναι . Στην εποχή που υπουργός οικονομικών ήταν ο Γεννηματάς καθιερώθηκε ειδικός τρόπος υπολογισμού εισοδήματος από εμπορικές επιχειρήσεις (έντυπο Ε10) και από ελευθέρια επαγγέλματα (έντυπο Ε11).

Για τις ανάγκες αυτών των εντύπων οι δαπάνες ηλεκτρικού, τηλεφωνίας κλπ της περίπτωσης αυτής συμμετείχαν στους σχετικούς υπολογισμούς κατά το 1/3 του συνόλου τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.