Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Ψιλή κυριότητα - επικαρπία


Recommended Posts

εχω την ψιλη κυριοτητα σε μια οικοδομη.ο μπαμπας μου εχει την επικαρπια.το 2003 εβγαλε αδεια για εργασιες στην οικοδομη.

οι εργασιες τελειωσαν αλλα ποτε δεν βγηκε αδεια αποπερατωσης εργασιων (συγχωρεστε με αν δεν την λεω σωστα).

το ΙΚΑ ενημερωσε ταχυδρομικα πριν λιγες μερες οτι ο μπαμπας μου χρωσταει ενα ποσο(προστιμο για την ενεργεια που δν εκανε).

τηλεφωνικως μας ενημερωσαν οτι απαιτειται εκδοση τετοιας ''αδειας''.

το θεμα ειναι οτι επειτα απο ενα ατυχημα δεν ειναι σε θεση να επικοινωνησει ακομα με το περιβαλλον,και θα παρει καμποσο καιρο.

η αδεια για τις εργασιες προφανως βγηκε στο δικο του ονομα,εφοσον το ΙΚΑ εστειλε την οφειλη σε εκεινον, η οχι?

 

η ερωτηση μου ειναι εαν μπορω λογω ψιλης κυριοτητας να υπογραψω εγω αντι του μπαμπα μου το χαρτι της αποπερατωσης, για να μην ερθει κι αλλο προστιμο στο μελλον οπως εγινε ηδη 2 φορες!(προστιμο πανω στο προστιμο)

οταν γινοντουσαν οι εργασιες εγω δεν θυμαμαι να μου χε δοθει να υπογραψω οτιδηποτε σχετικα με αυτο.δεν ξερω αν παιζει ρολο το γεγονος οτι τοτε ημουν ακομη ανηλικη.

Link to comment
Share on other sites

Να μην πληρωσεις κανενα προστιμο.Περασε τωρα 2 ημερομισθια για καποιες εργασιες που σημαινει οτι δεν ειχε τελειωσει το εργο και μετα κανε τη διαδικασια αποπερατωσης.Να φροντισεις βεβαια τα ημερομισθια να μην ειναι τελικα πιο ακριβα απο το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν περαστικά στον πατέρα σου

 

Κατά δεύτερο λόγο μπορεί να πούμε πολλά, αλλά μη τρομάξεις σε όλα υπάρχουν λύσεις.

 

Υποχρεωτικά θα κάνω μερικές υποθέσεις οπότε μπορεί να κάνω και λάθος σε συμπεράσματα.

 

Στην αρχή στην οικοδομή ο πατέρας σου θα έχει βγάλει άδεια οικοδομής όταν ήσουν ακόμα ανήλικη και φρόντιζε να μη σας απασχολούν αυτά τα θέματα

Ψάξε στο σπίτι σας να την βρεις.

Αν βρεις μαζί με την οικοδομική άδεια και σχέδια του σπιτιού ακόμα καλύτερα.

Σε κάποιον φάκελο θα υπάρχει, πιθανά μαζί με τα συμβόλαια του οικόπεδου ή κάτι ανάλογο.

 

Στην άδεια οικοδομής στην πρώτη σελίδα γράφει το όνομα του ή των μηχανικών που την είχαν εκδώσει.

Αν δεν έχεις τηλεφωνά τους ψάξε στον κατάλογο να τον/ την/ τους βρεις

Αν βρεις και σχέδια συνήθως έχουν και την σφραγίδα του μηχανικού που συνήθως έχει και διεύθυνση και τηλέφωνο.

Πάρε τους τηλέφωνο να μιλήσεις μαζί τους. Ξέρουν σχετικά με την ιστορία της οικοδομής σας, την έναρξη που είχε κάνει τότε ο πατέρας σου στο ΙΚΑ και γενικά είναι ότι πιο βολικό και χρήσιμο για εσένα σήμερα να κάνεις.

 

Θα σε καθοδηγήσουν και για τους πίνακες του ΙΚΑ και θα σου εξηγήσουν πώς να βρεις στο σπίτι το βιβλίο ενσήμων που πιθανά έχει κάπου ο πατέρας σου.

 

Καλή επιτυχία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.