Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Γιατί όμως δεν αστόχησαν λόγω ανεπαρκούς αγκύρωσης οι δοκοί πχ στο σεισμό της Θεσσαλονίκης ή της Αθήνας; (και τα παραδείγματα είναι πολλα)

γιατι η απουσια συνδετήρων πρόλαβε και οδήγησε σε ψαθυρές αστοχίες πριν γίνουν αυτά που λένε τα βιβλία και οι κόμβοι-φωτομοντελα των εργαστηρίων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω rigid ολες οι δοκοί να ήταν ανεπαρκώς οπλισμένες με συνδετήρες και ταυτόχρονα τα διαμήκη να ήταν πλήρως αγκυρωμένα στους κόμβους...

 

And what about σεισμός στην Αθήνα; και εκεί ανεπαρκείς συνδετήρες σε όλες τις δοκούς;

Link to comment
Share on other sites

επειδη ήμουν στην απογραφή 5 μέρες στα Ανω Λιόσια, οσα κτίρια είδα εγώ πρόλαβαν και σπάγαν οι κολώνες κυρίως λόγω κοντών υποστυλωμάτων σε συνδυασμό με την ΠΛΗΡΗ ελλειψη συνδετήρων στα τμήματα που υπήρχαν οι αστοχίες.

 

οι παλιοι μηχανικοί που συζητάω, μου έχουν πει στην καλυτερη να υπάρχουν ανά 30εκ συνδετήρες. εξού και κανένα σχέδιο παλιό δεν γράφει επάνω οπλισμο διάτμησης.

 

δεν ειμαι από Αθήνα και εκεί (Λιόσια) έχω να πάω από τότε. χαρακτηριστικό ήταν ένα σχολείο (δημοτικό νομίζω, δεν θυμάμαι καλά) δίπλα από το γυμναστήριο. εκεί ηταν 10 κολώνες στη σειρά σπασμένες, όλες κοντές. Στο ύψος του κοντού υποστυλωματος (πάνω από 50εκ) υπήρχε ένας συνδετήρας

 

edit: συγνώμη, έκανα λάθος, το σχολείο ηταν στο Μενίδι, δίπλα απο το γυμναστήριο. εκει αν θυμαμαι καλά ηταν και η περιοχη με τις περισσοτερες αστοχίες, διπλα από το γυμναστηριο ειχε στηθει και καταυλισμός. εκεινες οι μερες ειναι πολύ μπερδμενες μέσα μου.

όταν εγινε ο σεισμός ειμασταν στο λουτράκι φρουρα και βλέπαμε να χορευουν τα τζιπ, να ακουγεται θορυβος και ο κοσμος να τρεχει από το διοικητήριο. κανεις δεν το περιμενε αυτο που εγινε εκεινη τη μέρα, χαμος στη ΣΜΧ για να ετοιμαστουν τα κλιμακια με τους μηχανηματάδες να φυγουν

 

τώρα από κει και πέρα, τι να σου πω. αποψη μου είναι αυτή που προανέφερα και όπως αποδείχθηκε στην πράξη τελικά, αναλογικά οι βλάβες θα έπρεπε να ήταν περισσότερες δεδομένου αυτών που έχουμε συζητήσει και τελικά μάλλλον ήταν πολύ λιγότερες

 

και στο σεισμό της Αθήνας τις βλάβες στην Αθήνα τις καταλαβαίνω, θα σας πω κάτι που (μπορεί) πολλοί να μην το γνωρίζετε.

 

ποιος σεισμός είχε προηγηθεί της Αθήνας? της κωνσταντινούπολης

 

υπήρξαν κτίρια στην Ελλάδα που υπέστησαν βλάβες από αυτό το σεισμό?

 

ναι, υπήρξαν, στην Ορεστιάδα.

 

Ξέρετε ποια ήταν αυτά? Για φανταστείτε............

 

όσοι υπηρετούσαν στον έβρο το 1999-2000 ας με διαψεύσουν

Link to comment
Share on other sites

Κοντά υποστυλώματα -> Κίνδυνος θάνατος.

Αραιοί συνδετήρες και χωρίς πύκνωση στις κρίσιμες ζώνες.

Έλλειψη συνδετήρων στους κόμβους. Ακόμα ένα σοβαρό θέμα.

Σίγουρα οι αγκυρώσεις έρχονται τελευταίες, αυτό όμως σημαίνει ότι πρέπει να τις αγνοούμε, να βάζουμε νερό στο κρασί μας και αν ναι μέχρι ποιου σημείου;

Link to comment
Share on other sites

αυτό (μάλλον) έχει λυθεί, τουλάχιστο το Φ8/10 είναι entry level τιμή στις κρίσιμες ζώνες (μάλλον)

 

εντός κόμβου...........? έχω δει και πείραμα με 1(έναν), γιου γκάτ μι?

 

και να σε διορθωσω χάρη, νερό στον οίνο όπως πολύ σωστά επισήμανε ορθώς, ο εκλεκτός συνδαιτυμόνας/συμφορουμίτης, zavi

Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιτουσα τις φωτογραφιες μου απο το σεισμο του 99. Οντως ουτε μια αστοχία αγκυρωσης κομβου ακομα και σε ισοπεδωμενα κτιρια. Παντου η ίδια εικονα αστοχία σε διατμιση κοντα ή και μεσα στους κομβους στα υποστυλώματα με συνδετηρες μονο περιμετρικους φ8/...εως καθολου, υδρορροες μες στα υποστυλώματα και κοντα υποστυλωματα.

Επίσης ενδιαφερον ειχαν καποιες βλαβες απο λυγισμό κολωνοσιδερου στην εσωτερική ανω προς το πλαισιο παρεια και μονο οπου παλι δεν υπηρχε συνδετηρας για να το συγκρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική συλλογή ειναι, καποιες τις εχω πετυχει και αλλού αφου ειναι και απο γνωστες καταρρευσεις π.χ Φουρλης..

Θα τις ανεβασω καποια στιγμη σιγα σιγα γιατι πρεπει να τις σκαναρω πρωτα..

Αν και εχω καποιους ενδοιασμους κατα ποσο θα ήταν σωστο να σχολιαζουμε δουλειες απο περιστατικα με νεκρους. Ας τοποθετηθουν και οι Αdmin πανω σε αυτο...

Παντως το βασικό αιτιο σε ολες ήταν ενα (αν εξαιρεσουμε θεματα σχεδιασμου πχ ανοιγματα, τοιχεια κτλ) η ελλειψη συνδετηρων στα υποστηλωματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική συλλογή ειναι, καποιες τις εχω πετυχει και αλλού αφου ειναι και απο γνωστες καταρρευσεις π.χ Φουρλης..

Θα τις ανεβασω καποια στιγμη σιγα σιγα γιατι πρεπει να τις σκαναρω πρωτα..

Αν και εχω καποιους ενδοιασμους κατα ποσο θα ήταν σωστο να σχολιαζουμε δουλειες απο περιστατικα με νεκρους. Ας τοποθετηθουν και οι Αdmin πανω σε αυτο...

Παντως το βασικό αιτιο σε ολες ήταν ενα (αν εξαιρεσουμε θεματα σχεδιασμου πχ ανοιγματα, τοιχεια κτλ) η ελλειψη συνδετηρων στα υποστηλωματα.

 

Να μην έχεις καθόλου ενδοιασμούς. Οι φωτογραφίες βοηθάνε στην κατανόηση και σε καλλίτερες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

palex, αν αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους φωτογραφίες με σεβασμό στην απώλεια ανθρώπινων ζωών και όχι υπό "εξυπνακίστικη" κριτική τότε συμφωνώ με τον siradrab ότι μπορούμε να μάθουμε από τα λάθη μας και να οδηγηθούμε σε καλύτερες κατασκευές. Βεβαίως η απόφαση είναι δική σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.