Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

EC2 έκδοση του Οκτώβρη του 1991.

Αναφέρεται ως "final text after harmonization with French and German versions".

EC21991-pinakas51.jpg

Στην τελευταία έκδοση που έχω σε pdf (Οκτώβριος 2004) αναφέρει στην §8.3.(2):

"Προς αποφυγή βλάβης των οπλισμών, η διάμετρος καμπύλωσης της ράβδου (διάμετρος τυμπάνου) δεν θα πρέπει να είναι μικρότερη από ∅m,min.

Σημείωση : Οι τιμές του ∅m,min αναφέρονται στο αντίστοιχο Εθνικό Προσάρτημα κάθε χώρας. Οι συνιστώμενες τιμές δίνονται στο Πίνακα 8.1Ν."

Το οποίο Εθνικό Προσάρτημα υποθέτω ότι θα αναφέρει τις σημερινές τιμές του ΕΚΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 608
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημείωση : Οι τιμές του ∅m,min αναφέρονται στο αντίστοιχο Εθνικό Προσάρτημα κάθε χώρας. Οι συνιστώμενες τιμές δίνονται στο Πίνακα 8.1Ν.[/color]"

Το οποίο Εθνικό Προσάρτημα υποθέτω ότι θα αναφέρει τις σημερινές τιμές του ΕΚΩΣ.

 

ναι ok, οι ιδιες αλλά το απόσπασμα που λες μιλάει για βλάβες ΟΠΛΙΣΜΩΝ, τα 20Φ και δε συμμαζευεται μιλανε για τις βλάβες του σκυροδέματος

 

στα ελληνικα τον έχεις τον ec2?

Link to comment
Share on other sites

@ Χάρης

 

Για να έχουμε εποπτικό υλικο επιστρέφω εδώ: http://www.iok.gr/documents/KTX080409-Trezos.pdf

 

θέλω να πας στη 27σελ.

 

Απο αυτά που λέει (και τα έχουμε αναλύσει) πιστεύεις ότι με τον "νέο χάλυβα" και τον ΚΤΧ και όλα τα παρελκόμενα που τους συνοδεύουν,

 

οτι εξακολουθεί η ανάγκη του μήκους "+5Φ" προσθετο ευθύγραμμο στο υποστύλωμα λόγω ικανοτικου κλπ?

 

(Φυσικά και όποιος άλλος θέλει απαντάει)

Link to comment
Share on other sites

Αν απαντήσουμε στο ερώτημα:

"Για ποιο λόγο μετρούσαμε το μήκος αγκύρωσης από απόσταση 5Φ από το σημείο εισόδου της ράβδου στον κόμβο;" (βλ. §18.3.5 ΕΚΩΣ)

και έπειτα στο ερώτημα:

"Με τους χάλυβες πραγματικά υψηλής ολκιμότητας (βλ. Β500c) και τον ΚΤΧ-2008 δεν υφίσταται πλέον ο λόγος αυτός;"

θα έχουμε την απάντηση στο ερώτημα.

 

Να συμπληρώσω το ερώτημα.

Ακόμα και με τον S500s και προ του ΚΤΧ-2008, όταν σχεδιάζουμε κατασκευές χωρίς αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας (q<=1,50), απαιτείται το 5Φ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το γιατι το μετρούσαμε το λένε και οι αμερικάνοι και όσοι έχουν ικανοτικό

 

αλλά σε ρωτάω (αλήθεια σε ρωτάω, δεν κάνω κάτι σαν ερωτηση παγίδα) και θέλω τη γνώμη σου

 

αν σου ειναι ευκολο σε 5 λεπτά γιατι θα πάμε για ούζα σε λίγο

 

επειδη φευγω θα σου πω τη δική μου, οτι δεν χρειάζεται τώρα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που ο Χάρης δεν σου απάντησε στον προβλεπόμενο χρόνο και τώρα τα ούζα δεν θα κατεβαίνουν με άνεση....

 

Δεν το βρήκα αλλά έχω την εντύπωση ότι το 5Φ είναι το μήκος που απαιτείται για να γίνει εc=εs, δηλαδή το μήκος για να ενεργοποιηθεί η συνάφεια.

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα αλλά έχω την εντύπωση ότι το 5Φ είναι το μήκος που απαιτείται για να γίνει εc=εs, δηλαδή το μήκος για να ενεργοποιηθεί η συνάφεια.

Κάνω λάθος?

Αν θυμάμαι καλά το μήκος αγκύρωσης μετράται από απόσταση 5Φ και πέρα επειδή λόγω ανακύκλισης της έντασης, η διαρροή του οπλισμού μπορεί να διεισδύσει μέσα στον κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.