Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγκυρώσεις διαμήκους οπλισμού


 

Recommended Posts

Θεωρείς πως οι δοκοί της οροφής της μονώροφης κατασκευής είναι δοκοί με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσείς δεν αποφεύγετε να ματίσετε στις κρίσιμες περιοχές; Το λέει ρητά ο ΕΚΩΣ. Και επιτρέπετε να ματίζουμε μεταξύ του σημείου μηδενισμού της ροπής και της μέγιστης ροπής; 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καταρχήν ΔΕΝ είναι ΜΑΑΠ δοκοί. Άρα οι διατάξεις που εφαρμόζω είναι διαφορετικές 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να αγκυρώσεις γιατί το να ματισεις στην κρίσιμη περιοχή σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ δεν επιτρέπεται. Σωστά δεν το καταλαβαίνω; Όμως γίνεται να ματισεις μεταξύ σημείου μηδενισμού ροπής και μέγιστης ροπής;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μάτιζεις εκεί γιατί θέλεις να συμπληρώσεις μήκος σιδήρου. Περνάει το σίδερο του ενος ανοίγματος απλά στο άλλο και αγκυρώνεται. Απλά στη στήριξη, την ενδιάμεση, αυτή μεταξύ των δύο δοκαριών, θα έχεις διπλάσιο οπλισμό.

Θέλει βέβαια ένα έλεγχο για την υπεραντοχή του κόμβου λόγου αυξημένου οπλισμού στη μεσαία στήριξη και κατά πόσο θα επηρεάσει το μέσο του δοκαριού. Αλλά δε νομίζω πως θα έχεις κανένα πρόβλημα καθώς από την περιβάλλουσα ροπων βλέπω πως αριστερά έχεις - 50+ knm και αριστερά στη στήριξη - 80+knm. Άρα έτσι κι αλλιώς θες περισσότερο οπλισμο στη στήριξη και μου κάνει εντύπωση πως με ίδιο οπλισμο και στις δύο στηρίξεις καλύπτεις τις διαφορετικές ροπές. 

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Δεν είναι καλύτερα να ματίσεις τον πάνω οπλισμό στο μέσο του ανοίγματος όπου αρνητική ροπή είναι μηδέν; Αυτό τους είχα πει και εγώ για τον κάτω οπλισμό να τον αγκυρώσεις στο γειτονικό άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.