Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσδιορισμός Φορολόγησης


Recommended Posts

Απορία ή μάλλον επιβεβαίωση:

Η φορολόγηση στους μηχανικούς συνεχίζει να γίνεται με συντελεστές επί του ακαθάριστου ή με έσοδα - έξοδα;

 

Επειδή ποτέ δεν με απασχολούσε να περνάω έξοδα (πάντα βάση συντελεστών 20-22-25% ποτέ δεν ξεπερνούσα το αφορολόγητο) φέτος έχω 20.000 ακαθάριστα (τιμολόγιο 11-2010) και 0 έξοδα περασμένα (έλεγα θα πάει με συντελεστή 22-25% στα 4,5-5.000 καθαρά). Σε συνδυασμό όμως και με εισοδήματα από μισθωτές 13.000 άλλο το 18 και άλλο το 33 χιλ....

 

ΤΙ ΚΑΝΩ!!??

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1/2010 εισοδήματα,

 

ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ

 

Τον ήπιαμαν πατριώτ'....

 

Κάτι άκουσα ότι με "αυτοέλεγχο", μπορείς να κάνεις τη δήλωση με συντελεστές. Ισχύει κι εάν ναι τι είναι ο αυτοέλεγχος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου άρεσαν οι απαντήσεις στυο άλλο thread που άνοιξες?

Και αυτοέλεγχο να κάνεις πάλι τον ίδιο φόρο θα κληθείς να πληρώσεις, απλώς θα φαίνεται ότι έκανες αυτοέλεγχο (μόνο με υπογραφή λογιστή όμως).

Και πάλι όμως αυτό δεν θα σε σώσει όταν θα θέλει πάλι ο Παπ να μαζέψει χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Στο άλλο θέμα που άνοιξες λες ότι ήσουν μισθωτός. Τι μισθωτός ήσουν και πήγαινες με συντελεστές; Μάλλον εννοείς "οιωνεί" μισθωτός (μπλοκάκι) ή παράλληλα και τα δύο δηλαδή μισθωτός σε ένα τμήμα και έκοβες και ΑΠΥ. Δεν υπάρχει δικαιολογία τότε... Σε αφορούσε κι εσένα το θέμα και έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες. Στο άλλο θέμα που άνοιξες λες ότι ήσουν μισθωτός. Τι μισθωτός ήσουν και πήγαινες με συντελεστές; Μάλλον εννοείς "οιωνεί" μισθωτός (μπλοκάκι) ή παράλληλα και τα δύο δηλαδή μισθωτός σε ένα τμήμα και έκοβες και ΑΠΥ. Δεν υπάρχει δικαιολογία τότε... Σε αφορούσε κι εσένα το θέμα και έχεις πρόβλημα...

 

Μισθωτός είμαι τα τελευταία 2 χρόνια οπότε δεν με απασχόλησε εάν άλλαξε η φορολογία των μηχανικών γιατί δεν έτρεχα για μελέτες κλπ (άρα καμμία ΑΠΥ από το 2007-8 μέχρι τον 11ο του 2010). Παλιότερα που δεν ήμουν χρησιμοποιούσα τους συντελεστές.

 

Το 2010 παράλληλα με τη μισθωτή σχέση λοιπόν (10.500 εισόδημα από μισθωτές) έκοψα και 20 χιλ ΑΠΥ τον 11ο. Έτσι έχουν τα πράγματα και ψάχνω τώρα να δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς την πάτησες.

Καλά σου είπε κάποιος. Δεν πήρες χαμπάρι από το χαμό πέρυσι με το νόμο και πήγες να κόψεις 20000?

Link to comment
Share on other sites

Το 2010 παράλληλα με τη μισθωτή σχέση λοιπόν (10.500 εισόδημα από μισθωτές) έκοψα και 20 χιλ ΑΠΥ τον 11ο. Έτσι έχουν τα πράγματα και ψάχνω τώρα να δω τι θα κάνω...

 

Κατάλαβα τώρα. Δυστυχώς δε βλέπω να μπορεί να γίνει τίποτα. Εγώ στα τέλη του 2009, είχα να λαμβάνω ένα σημαντικό ποσό (χρωστούμενο καιρό) από αμοιβή συνεργασίας μου με εταιρεία. Όλοι (οι υπόλοιποι συνάδελφοι-συνεργάτες της εταιρείας που ήταν πάνω κάτω στην ίδια μοίρα με εμένα ήταν "χαλαροί"). Η κουβέντα γινόταν για +-10 μέρες από την αλλαγή του έτους. "Να εξοφλήσουμε τώρα ή μετά τις γιορτές;". Επέμενα στο "αφεντικό" να κόψω την ΑΠΥ εντός του 2009 οπωσδήποτε γιατί κυκλοφορούσε η "βρώμα" ήδη ότι αλλάζει το καθεστώς. Ούτε καν το "αφεντικό", χρόνια στο κουρμπέτι το πίστευε ότι θα γίνει. Με έσωσε εκείνη η επιμονή μου. Δικαιώθηκα από τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.