Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δάνειο για φωτοβολταΐκό πάρκο & φορολογία


kostinio11

Recommended Posts

Είμαι στην διαδηκασία κατασκευής φωτοβολταΙκού πάρκου 100 Kw. Περιμένω το συμβόλαιο απο ΔΕΣΜΗΕ, έχω καταθέσει Ιανουάριο. Εκτός απο το Μπάχαλο των εταιρειών και των Πάνελ (εύχομαι να είμαι τυχερός γιατί γίνεται μπάχαλο έχω μπερδευτεί πολύ στο θέμα του δανείου και της φορολογίας. Η βοήθεια που θέλω είναι η εξής: Ποια η διαφορά δανείου με LEASING -απλού, πάντα μιλάμε για το ίδιο ποσό ας πούμε 250.000 με ένα ποσό ιδίων κεφαλαίων 20%? Τι ακριβώς θα εκπίπτει στην εφορία και πόσο φ.π.α θα πρέπει να αποδίδουμε, θα γίνεται συνψηφισμός με το LEASING?. Να αναφέρω πως είμαι στο ειδικό καθεστώς αγροτών, δηλαδή δεν θα έχω Ο.Ε. Προσπαθώ να κάνω μια χρηματοροή σε ένα excel αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει βάλω για να πέσω "μέσα"?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το να κάνεις επένδυση βασισμένος σε σχόλια του Forum δεν είναι best practice.

Για να κάνεις πίνακα χρηματοροών πρέπει να ξέρεις αν τελικά θα υπάρξουν φοροαπαλαγές για τους αγρότες ή θα πάς στην κλίμακα κανονικά.

Επίσης η διαφορά leasing-δανείου είναι οτι στο πρώτο φοροαπαλάσεται όλη η δόση ενώ δεν έχεις αποσβέσεις εξοπλισμού ενώ στο δευτερο φοροαπαλάσονται οι τόκοι και το κεφάλαιο πάει στις αποσβέσεις ο λογιστής σου θα στα πεί καλύτερα απο ότι ένας μηχανικός αυτά

Επίσης με το δάνειο μπορείς να πάρεις απαλλαγή ΦΠΑ ενώ με το leasing OXI

Το ότι είσαι στο ειδικό καθεστώς δεν σημαίνει ότι το Φ/Β θα γίνει κάτω απο αυτό, για να κάνεις Φ/Β θα κάνεις έναρξη ή προσθήκη και για την συγκεκριμένη επένδυση θα είσαι στο κανονικό καθεστώς με βιβλία Β κατηγορίας ώστε να κόβεις τιμολόγιο/ΔΑ για το ρευμα που θα πουλάς

Το ΦΠΑ του leasing είναι 23 % ενώ αυτό που θα καταβάλει ο ΔΕΜΗΕ 13% αλλά επειδή το lesing θα πάει στα 10 με 15 έτη θα σου έρχεται μια η άλλη.

Αυτά και αν θές να κάνει μια σοβαρή επένδυση ψάξε να βρείς ένα σοβαρό σύμβουλο και μην μένεις στο

εγώ μεγάλε στο δίνω 250 ή 230 ή 200 το 100αρι. Ο EPC πρέπει να είναι σοβαρός και να μπορεί να αντέψει εγγυήτικές και potential ρήτρες που απορέουν απο τις συμβάσεις

Καλά ξεμπερδέματα!8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το δάνειο με leasing της αγροτικής τι διαφορά έχει απο τοάλλο δάνειο ξέρει κάποιος, αλλά καμία λεπτομέρεια, δηλαδή τις αποσβέσεις και τις απαλαγές. Θα μου πείτε ρώτα λογιστή, αλλά έλα που δεν ξέρει κανείς λογιστής απο 10 που έχω ρωτήσει? οπότε και ένα τηλέφωνο απο κάποιον θα βοηθούσε, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.