Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκάλα ανάμεσα απο 2 κτίρια (εντός 2,5μ)


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι..

Λοιπόν βρισκόμαστε σε οικισμό προ 23 , οριοθετημένος ,

Έχουμε 2 κατοικίες μέσα στο ίδιο οικόπεδο α) προ 55’ (Ισόγειο – 1ος) και β) με άδεια του 2007 (Ισόγειο – 1ος)

Τα 2 κτίρια απέχουν μεταξύ τους 2.60μ (>2.50μ)…

Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής : στο κτίριο (α) μία εξωτερική σκάλα πλάτους 1,00μ μέσα στα 2.60μ όπως αναφέρω πιο πάνω..

Εγώ πιστεύω ότι δε μπορεί να κατασκευαστεί , γιατί η σκάλα θα απέχει από την διπλανή κατοικία (β) 2,60μ-1,00μ = 1,60μ (<2,50μ)…

Θέλω την βοήθεια σας αν μου έχει ξεφύγει κάποια εγκύκλιος που να μπορώ να δικαιολογήσω την κατασκευή σκάλας εντός αυτής της περιοχής.

Έχω μπερδευτεί γιατί ένας συνάδελφός μηχανικός μου είπε ότι γίνεται αλλά δεν θυμάται με ποιο νόμο ή Εκγ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα αυτή θα ξεκινάει από πού και θα πηγαίνει πού?

Ρωτάω μήπως π.χ. έχεις υπερυψωμένο ισόγειο και θες να ανέβεις εκεί, την κάνεις μπαζωμένη και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Σκάλα που θα γεφυρώνει ύψος μεγαλύτερο από 1.5μ., θα σου μετρήσει στη δόμηση Ξέρω, δεν απαντάω στο ερώτημά σου, απλά σου προσθέτω ένα ακόμα προβληματισμό. Και μάλιστα μετρώντας από το φυσικό έδαφος όχι από ενδεχόμενο υπερυψωμένο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Η σκάλα θα ξεκινά από το ισόγειο και θα καταλήξει στον 1ο όροφο..

Δόμηση έχω υπόλοιπο.. Εμένα με ενδιαφέρει αν μπορώ να κανώ σε αυτο το σημείο την σκάλα..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.