Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Σύγκριση ενεργειακών τζακιών - Αξιόπιστα κριτήρια?


gdimoudis

Recommended Posts

Η απορία μου προέκυψε από την αναζήτηση τζακιού (ενεργειακού) για το σπίτι μου.

Ενδεικτικά:

 

Τζάκι εταιρείας Α που δίνει ισχύ 23KW

Τζάκι εταιρείας B που δίνει ισχύ 13KW

 

τιμές 5.000 και 2.100 αντίστοιχα.

 

Μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα πως το πρώτο αξίζει τα λεφτά του; θα κάνει πράγματα που το δεύτερο δε θα κάνει;

 

Η αποψή μου είναι πως η διαφορά στην ισχύ σημαίνει απλώς πως θα ζεσταίνει πιο γρήγορα ένα χώρο (με την προϋπόθεση βέβαια να υπάρχει το αντίστοιχα μεγαλύτερο μοτέρ). [συμφωνείτε;]

 

Σε βάθος χρόνου και παίρνοντας ως δεδομένο μέτριες προς μικρές απώλειες θερμότητας του χώρου ακόμα και το δεύτερο τζάκι θα ζεστάνει το ίδιο καλά το χώρο. [συμφωνείτε;]

 

Επομένως, αν το πρώτο τζάκι δεν έχει ρύθμιση ώστε να μειώνει την καύση π.χ. αυτόματα, τότε θα είναι αντιοικονομικό. [..ξερετε τι θα ρωτήσω.. :) )

 

Άρα για ποιο λόγο να πάρει κάποιος το ακριβό αν δεν έχει πρόβλημα ξύλου;

 

στη συνέχεια και αν απαντήσει κανείς και αρχίσει η κουβέντα θα πω και άλλες σκέψεις σχετικές.

 

ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος που θερμαίνεις απαιτεί 23 kW ισχύος τότε θέλεις 23 kW ειδάλλως δεν θα ζεσταθεί ποτέ. Ανάλογα και με τα 13.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος που θερμαίνεις απαιτεί 23 kW ισχύος τότε θέλεις 23 kW ειδάλλως δεν θα ζεσταθεί ποτέ. Ανάλογα και με τα 13.

 

Όταν λέμε απαιτεί εννοείς πόσες απώλειες έχει την ώρα; σύμφωνα π.χ. με αυτά που δίνει μια μελέτη θερμομόνωσης;

 

Αν π.χ. έξω έχει 0 βαθμούς και μέσα 10, αν έχεις απώλειες Χ KW τότε ένα τζάκι των Χ KW απλώς θα σου διατηρήσει τη θερμοκρασία στους 10;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ισχυει ενα ισοζυγιο θερμικων κερδων και απωλειων.

Δεν ειναι σωστο με αυτο το τροπο αλλα ας το κανουμε .. ποσα μ3 ειναι ο χωρος που 8α θερμανεις? Τι εχει απο πανω και κατω και ποσους εξωτερικους τοιχους?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Κοσμά ας πούμε ένα παράδειγμα εδώ για να βγάζουν συμπεράσματα και άλλοι άσχετοι σαν εμένα!

 

Έστω 150m3 (50m2 επιφάνεια δαπέδου 3 μετρα ύψος ταβανιού). Πάνω και κάτω άλλο όροφο, 4 εξωτερικοί τοίχοι (δηλαδή πολυκατοικία στη μέση του πουθενά)

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα οτι θα τα ακουγα.. για δυο λογους και για την απαντηση και για τον τροπο περιμενω. Αλλα εδω δε κανω μελετη μια απλη απαντηση θα δωσουμε.Να σου πω οτι ο χωρος σου ειναι μικρος και τα KW του μικρου σου κανουν. Προσεγγιστικα εχεις περιπου 7KW απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

μπακαλιστικα φιλαρακι μπορεις να βαλεις 60 θερμιδες το κυβικο. δηλαδη 9000 θερμιδες. θερμιδες οχι kw. κανε και την μετατροπη και πιστευω με το 13 kw εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε θέλω μελέτη για μένα γιατί έχω δικό μου μηχανικό-μηχανολόγο αν ήθελα. Για όσους ψάχνουν διαδικτυακά ρωτάω ώστε να βρουν εδώ κάποιες απαντήσεις που θα προκύψουν μέσα από διάλογο πολλών.(έτσι και το φορυμ θα ενισχυθεί). Οπότε nickmmec μην παρεξηγείς τις προθέσεις μου γιατί νιώθω ότι με προσβάλεις και μην αποπαίρνεις ως αντιεπαγγελματική την πρόθεση του Κοσμά γιατί κανείς δεν περιμένει εδώ ακρίβεια αλλά γενικές κατευθύνσεις από επαγγελματίες. Αλλιώς να μη ρωτούσε κανείς τίποτα;

 

Συνεχίζοντας με την ισχύ προσπαθώ να υπολογίσω πόσα ξύλα θα ήθελε ένα τζάκι την ώρα που ο κατασκευαστής του ισχυρίζεται ότι βγάζει 35KW.

 

Παίρνοντας σαν δεδομένο ότι 1Kg ξύλα (με την κατάλληλη <20% υγρασία) δίνει έστω 3700kcal/h --> 4,3KW άρα για 35 χρειάζεται 8+ κιλά ανά ώρα.

 

Αυτά στη θεωρία είναι σωστά;

 

Στη πράξη είναι εφικτά από ένα αερόθερμο τέτοιο τζάκι να αποδίδει αυτά τα 35KW στο χώρο που θέλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.