Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Επιτοίχιος λέβητας και ενδοδαπέδια


geotzo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και πάλι ένα μεγάλο μπράβω για το εξαίρετο φόρουμ,

θα ήθελα κάποιες γνώμες για την εγκατάσταση θέρμανσης σε μονοκατοικία.

Το σπίτι βρήσκεται σε τρια επίπεδα και είναι 185τ.μ.

Εδώ και καιρό έχει τοποθετηθεί ενδοδαπέδια θέρμανση και μένει το λεβητοστάσιο. Αυτό θα λειτουργίσει με αέριο. Από τις προσφορές που έχω πάρει, κάποιοι μου προτείνανε επιτοίχιο λέβητα με μποιλερ (μιας και θα μπεί και ηλιακός τύπου πάνελ στη στέγη). Μπορεί ένας επιτοίχιος να ανταπεξέλθει άνετα στις ανάγκες μιας μονοκατοικίας τριών επιπέδων, όταν αυτός θα βρήσκται στο υπόγειο, όπου και ο χώρος λεβητοστασίου; Υπέρ και κατά, σε σχέση με μια λύση επιδαπέδιου λέβητα; Τέλος, αξίζει ένας συμπίκωσης για τα τετραγωνικά μου; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα.

Η καλύτερη επιλογής για μένα είναι ο επίτοιχος συμπύκνωσης για την περίπτωση σου.

Που πονάει το ζήτημα... και αν θέλεις άκουσε με.

Στον σχεδιασμό.

Ποιος θα το σχεδιάσει το σύστημα;

Θα βρεις έναν θερμομηχανολόγο που να κατέχει καλά το αντικείμενο.

Sorry αλλά θα το ξαναπώ. Όχι εμπορομηχανολόγο κάποιας εταιρίας.

Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά αλλά δεν είναι δουλειά τους να σχεδιάζουν τα συστήματα των ιδιωτών.

Δουλειά τους είναι να αποσαφινίζουν τις λεπτομέρειες του προϊόντος που εκπροσωπούν σε κάποιον που κατέχει το θέμα.

Ποιος κατέχει το θέμα ;

 

1.Ο θερμομηχανολόγος ο οποίος είτε έχει μεγάλη εμπειρία είτε είναι πρόθυμος να κάτσει να διαβάσει και να κατανοήσει την λειτουργία του μηχανήματος για να την προσαρμόσει σε κάθε περίπτωση.

2.Πολύ σπάνια κάποιοι υδραυλικοί που έχουν εντρυφήσει.

Και για να μην παρεξηγηθώ ως ειδήμον αν ήσουν πελάτης μου θα σε οδηγούσα στον μηχανολόγο προς όφελος δικό σου.

Μην ακούς την λέξη μηχανολόγο και τρομάζεις ότι είναι κάτι το πολύ σύνθετο.

Απλά θέλει μελέτη η επιτυχημένη εγκατάσταση ακόμα και αν δεν έχουμε επίτοιχο λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο aithilenio.

 

Εν συντομία πας για μελέτη κι ο μηχανικός σου πρέπει να βρει το καλύτερο για τις ανάγκες σου σύστημα. Θα ρωτήσει και τις εταιρείες αλλά αυτός θα σου προτείνει την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.