Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση για χαρακτηρισμό οδού προ '23


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω γήπεδο 50 στρεμμάτων οπου προσπαθώ να αποδείξω οτι ο δρόμος στον οποίο έχει πρόσωπο, προυπάρχει του 1923 έτσι ώστε να κατατμήσω...έχω πάρει ότι χαρτί χρειαζόταν απο υπηρεσείες(δασαρχείο,διεύθυνση γεωργίας) και βρίσκομαι στο στάδιο με την α/φ του 45 στο χέρι οπου κάτι αχνοφαίνεται σαν δρόμος...

 

το ερώτημα μου είναι τι ακριβώς κάνω απο εδώ και πέρα?

πως ακριβώς συντάσω μια τεχνική έκθεση γι αυτόν το σκοπό?

λογικά χρειάζεται μια τεχνική έκθεση που να έχει σαν βάση την α/φ, το συμβόλαιο( του 63 δυστυχως) και φυσικά την τωρινή κατάσταση..σωστά?

 

Επίσης πολύ σημαντικό ερώτημα...σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ ώστε να μη γίνω μπαλάκι?, στη νομαρχία(περιφέρεια τώρα),στην πολεοδομία ή στην τεχνική υπηρεσία του δήμου ?

κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ! ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αεροφωτογραφία δε φτανει, πρεπει να γινει και φωτοερμηνεια (και φυσικα αν αναφερει οτι δρομος δεν υπαρχει εξαφανισε τη). Θα βοηθουσε καταλυτικα η υπαρξη συμβολαιου του συγκεκριμενου ακινητου εποχης πολυ κοντινης του 1923 ή ακομα και γειτονικων γηπεδων που να αναφερουν το δρομο.Μαζευεις ολα αυτα και συντασεις την τεχνικη εκθεση η οποια θα αναφερει τα αποτελεσματα της ερευνας με τα παραπανω στοιχεια ωστε ο διαβαζων να καταλαβαινει το θεμα αμεσως.Ολα αυτα τα "χαρτια" τα πας στην πολεοδομια, η οποια θα εισηγηθει στο ΣΧΟΠ (που με προσφατο νομο συνεχιζει να υπαρχει μεχρι νεωτερας) και την αποφαση του ΣΧΟΠ θα την επικυρωσει ο αντικαταστατης του Νομαρχη που δεν ξερω αν και οι ιδιοι ξερουν ποιος ειναι αυτος, και καθαρισες!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας τον συνάδελφο Μανώλη, σε φωτοερμηνείες αυτού του είδους καλό είναι, για την διαχρονική παρουσίαση της κατάστασης, να δείξεις μελέτη στερεοζευγών αφιών 3 τουλάχιστον ετών δλδ πρόσφατες, γύρω στο 1970 και 1945 ή παλιότερες αν υπάρχουν.

Καλό επίσης θα ήταν να γίνει εντοπισμός-εφαρμογή του διαγράμματος 1:5000 της ΓΥΣ ή δυνατόν σε αποσπάσματα ορθοφωτογραφιών των 3 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα σε νησί των Κυκλάδων, η πολεοδομία δε μου δέχθηκε τις α/φ του 1945.... γιατί έλλειπαν 21 χρόνια ώς το 23. Ευτυχώς που υπήρχε κτηματολόγιο έκανα έρευνα στα συμβόλαια όλων των έχοντων πρόσωπο στη συγκεκριμένη οδό. Ευτυχώς ο απέναντι είχε τιτλους που έφτααν ώς το 1895!!!

Με μια τεχνική εκθεση και την αντίστοιχη της δικηγόρου η πολεοδομία αναγνώρισε την οδό ως προϋφιστάμενη του '23 και δεν πήγε πουθενά αλλού, ούτε ΣΧΟΠ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εύχομαι χρόνια πολλα και καλά σε όλους!

και ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα που άνοιξα!

@ GRTOPO απ ότι βλέπω πρέπει να σε "πηγαίνει" και λίγο για να κάνεις δουλειά!! τίτλους απο το 1895 δεν συναντάς και εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχαιότερες αεροφωτογραφίες πέραν του 1945 δεν υπάρχουν οπότε ξέχνα το....τσάμπα λεφτά στη ΓΥΣ....δώσε βάση στους τίτλους ιδιοκτησίας όχι μόνο του ακινήτου αλλά και των γειτόνων. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να μην αποδείξει την παλιότητα αλλά ο γείτονας ίσως ... καλή τύχη γιατί όλοι περάσαμε απο εκεί ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Απ' ότι έχω καταλάβει ένας αγροτικός δρόμος μπορεί να χαρακτηριστεί κοινόχρηστος αν αποδειχτεί ότι προϋφίσταται της 16-4-1924.

1) Αρκεί η απόδειξη ύπαρξης του δρόμου από τη χρονολογία αυτή ή πρέπει ο δρόμος να ήταν τότε κοινόχρηστος;

 

Έχω στα χέρια μου σχέδιο διανομής του 1908 από περιοχή η οποία έχει πλέον αλλάξει κατά πολύ. Οι περισσότεροι δρόμοι του σχεδίου δεν υπάρχουν και πολλά αγροτεμάχια έχουν συνενωθεί. Αγροτεμάχιο, που ανήκει σε πελάτη μου, έχει αγροτικό δρόμο στις δύο του πλευρές, στη βόρεια και στη δυτική. Το τμήμα του δρόμου στη δυτική πλευρά συμπίπτει με τμήμα δρόμου που υπήρχε το 1908.

2) Έχει κάποια ισχύ η σχετική εγκύκλιος, για χαρακτηρισμό οδού ως προϋφιστάμενη του 23, για τμήματα αγροτικών δρόμων ή πρέπει ο δρόμος στο σύνολό του, κατά μήκος, να υπάρχει από τότε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Απ' ότι έχω καταλάβει ένας αγροτικός δρόμος μπορεί να χαρακτηριστεί κοινόχρηστος αν αποδειχτεί ότι προϋφίσταται της 16-4-1924.

1) Αρκεί η απόδειξη ύπαρξης του δρόμου από τη χρονολογία αυτή ή πρέπει ο δρόμος να ήταν τότε κοινόχρηστος;

 

Έχω στα χέρια μου σχέδιο διανομής του 1908 από περιοχή η οποία έχει πλέον αλλάξει κατά πολύ. Οι περισσότεροι δρόμοι του σχεδίου δεν υπάρχουν και πολλά αγροτεμάχια έχουν συνενωθεί. Αγροτεμάχιο, που ανήκει σε πελάτη μου, έχει αγροτικό δρόμο στις δύο του πλευρές, στη βόρεια και στη δυτική. Το τμήμα του δρόμου στη δυτική πλευρά συμπίπτει με τμήμα δρόμου που υπήρχε το 1908.

2) Έχει κάποια ισχύ η σχετική εγκύκλιος, για χαρακτηρισμό οδού ως προϋφιστάμενη του 23, για τμήματα αγροτικών δρόμων ή πρέπει ο δρόμος στο σύνολό του, κατά μήκος, να υπάρχει από τότε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.