Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή Λιτρα σε watt..


agoratos56

Recommended Posts

Οπότε, αν θυμάμαι καλά τα νούμερα, είναι 8300/1,1*4,18/3600=8,761kWh/lt...

 

Φιλε μου μπορεις να μου πεις ακριβως τι ειναι αυτοι οι αριθμοι γιατι δεν μπορω να τα βαλω ετσι ξεκαρφωτα στην μελετη μου..

 

Εψαξα και βρηκα την θερμογονο δυναμη του πετρελαιου που ειναι 8.568 kcal/lit και το πολλαπλασιασα με το 500 που ειναι τα λιτρα που με ενδιαφερουν και μου βγαινει 4.284 και αυτο το πολλαπλασιασα με 1.16 για να το κανω kw και μετα πρεπει να το πολλαπλασιασω με 3600 για να το κανω kwh αλλα μου βγαζει πολυ μεγαλο νουμερο και προβληματιζομαι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατώτερη θερμογόνο δύναμη πετρελαίου

 

Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 10200Kcal/Kg

Πυκνότητα πετρελαίου 0,83kg/lt

10200Kcal/0.83=8466Kcal/lt

8466Kcal*4.18=35.387kJ/lt

 

10200*1.16= 11.832kwh/Kg

Πυκνότητα πετρελαίου 0,83kg/lt

11.832*0,83=9,820kwh/lt

9.820kwh*3.6=35352kJ/It

 

Ελπίζω ότι τα εχω σωστά...

Μην δένεις τα νούμερα μου αν και νομίζω ότι είναι σωστά εγω χομπίστας είμαι......

 

Αφού ο Αλέξης δεν μου απάντησε με έβαλε στην διαδικασία να διαβάσω ώστε να κατανοήσω την ανώτερη με την κατώτερη θερμογόνο δύναμη.

Είναι σημαντικό να το ξέρει κανείς μιας και πολλοί την πατάνε (όπως και εγώ) όταν θέλουν να συγκρίνουν αποδώσεις πετρελαίου με φυσικό αέριο.

Στο φυσικό αέριο παίρνουν την ανώτερη θερμογόνο που αναγράφεται στους λογαριασμούς ενώ στο πετρέλαιο την κατώτερη μιας και και μόνο αυτή είναι ευρέως γνωστή λόγου ότι δεν υπήρχαν πριν λίγο καιρό λέβητες συμπυκνωμάτων για πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ατμοστρόβιλο ισχύος 500 kW και απόδοσης 20% (η=0.2).

Αν χρησιμοποιείς καύσιμο θερμογόνου δύναμης 30000 kJ/kg χρειάζεσαι 300 kg καυσίμου την ώρα.

 

m = 3600 * P / (η*Q) = 3600 * 500 / (0.2*30000) = 300 kg

 

Θερμογόνος δύναμη ακατέργαστου πετρελαίου 41000 kJ/kg = 9799.235 kcal/kg

Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω αμα εχω καψει 1000 λιτρα πετρελαιου αντιστοιχουνε σε 9820 kwh σωστα...

 

Αλλα ο alexispap αλλο νουμερο εδωσε 8,761 kwh/lt..!! Ποιο ειναι τωρα τ σωστο..;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε και κανένα βιβλίο για να τελειώσεις την μελέτη σου.... Ότι είπε ο alexispap ισχύει... άλλο αν δεν στα εξηγεί αναλυτικά εξαιτίας των πολλών ερωτημάτων από τους χρήστες του forum!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε και κανένα βιβλίο για να τελειώσεις την μελέτη σου.... Ότι είπε ο alexispap ισχύει... άλλο αν δεν στα εξηγεί αναλυτικά εξαιτίας των πολλών ερωτημάτων από τους χρήστες του forum!

 

Θα ανοιγα αλλα τα εχω εκει που σπουδαζω και τωρα μονο απο το internet ..εχω ολα οσα χρειαζονται για την μελετη αλλα σκαλωσα σε αυτο και θα χρεισημοποιουσα αυτο που λεει ο αλεξ πιο πανω αλλα με

τα μου εβγαλε και ο aithilenio αλλο νουμερο για το ιδιο πραγμα..οποτε περιμενω να απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου διαφέρει ανάλογα με τα κλάσματα που περιέχει. Δεν θυμάμαι απ' έξω τι τιμή λαμβάνουμε στις μελέτες, και δεν νομίζω ότι είναι αξιόπιστο να λάβεις μία τυχαία τιμή που θα βρείς στο διαδίκτυο.

 

Ωστόσο, αν θες, ρίξε μία ματιά εδώ ή και σε άλλα σχετικά νήματα του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι! Και η τιμή που έδωσα εγώ διαφέρει από τις άλλες δύο.

 

Τώρα ασχολούμαι με την προσομοίωση της παραγωγής κυκλοεξανίου μέσω υδρογόνωσης του βενζολίου και τα αποτελέσματά μου διαφέρουν από αυτά που αναφέρει ένα αναλυτικό άρθρο που βρήκα στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και δεν καταλαβαίνω….

Το φόρουμ είναι να για κάνουμε κουβέντα και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.

Έγινε ένα ερώτημα…. Ποια είναι η θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου θέρμανσης ανά λίτρο και δόθηκαν 3 διαφορετικά νούμερα.

Αν η θερμογόνο είναι 9,9 ή 9,8 και χαλάει η σούπα στο κλάσμα δεν νομίζω ότι θα τα βάψει και μαύρα ο agoratos.

Αλλά άμα ο ένας λέει 9,9 ο άλλος 8.9 kw/λίτρο και ο τρίτος 9,9 ανα κιλό ε κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω μια μελετη για πτυχιακη δεν νομιζω οτι ειναι πολυ σωστο να βαλω ενα ξερο νουμερο ετσι μεσα..χωρις να ξερω εγω τι ειναι αυτο και απο που προερχεται ..γιατι ολα αυτα θα τα παρουσιασω σε καποιους ανθρωπους που ξερουν 10 πραγματα παραπανω απο μενα , τους καθηγητες μου εννοω..

Τωρα αμα ημουν εκει που σπουδαζα θα επρερνα την απαντηση που ηθελα σε 10 λεπτα αλλα ο καθηγητης της πτυχιακης μου πηγε διακοπες και ειπα ας βρω βοηθεια εδω μεσα..αλλα ετσι πως παει μεχρι που να το βρω θα γυρισω και πισω στην σχολη..αλλα η μελετη δεν θα προχωρησει ..οποτε εγω ειμαι χαμενος.

εψαξα στο φορουμ και βρηκα πολλα αλλα ολα διαφορετικα..

 

και με αυτο που μου εδωσες τωρα εγω εχω λεβητα που καει πετρελαιο αρα: 7.968 Kwh/lit * 1000lit=7968 kwh...ετσι ειναι η αλλαζει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.